Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

"Dom z widokiem": pierwsza część niezwykłej opowieści o polskich dzieciach z Pahiatua

733 polskie sieroty i 105 wychowawców przybyło do Nowej Zelandii dokładnie 1 listopada 1944 roku. Czy świadomość polskiego pochodzenia nadal jest ważna dla tych Nowozelandczyków, którzy noszą polskie nazwiska? Zapytaliśmy o to w "Klubie Trójki. Audiodokumencie" i wysłuchamy pierwszego odcinka audioserialu, który wyprodukowany został przez Polskie Radio i Instytut Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki historia Polski dzieci Nowa Zelandia II wojna światowa armia Andersa Anna Dudzińska Martyna Wojtkowska Trójka

Michele Mari i dzieciństwo pod znakiem niepokoju

Michele Mari, znakomity włoski pisarz, eseista, tłumacz i poeta, miłośnik i znawca, między innymi, Conrada i Gombrowicza. Dotychczas jego dzieła nie ukazywały się w Polsce, w końcu - dzięki zaangażowaniu i uporowi tłumaczki Katarzyny Skórskiej - dostaliśmy, wydany oryginalnie w 1997 roku, tom "Ty, krwawe dzieciństwo".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Trójka Michał Nogaś Michele Mari dzieciństwo opowiadanie

Aktorka i malarz, miłość i śmierć. Zagadka "Portretu rosyjskiej aktorki" Konrada Krzyżanowskiego

Tym razem Jarosław Jarry Jaworski zabiera nas w podróż do... swojego rodzinnego Torunia. Jeżeli jednak sądzicie, że będzie to wizyta w Domu Kopernika, czy w fabryce pierników, to jesteście w błędzie. Jarry zaprasza do monumentalnego ratusza, w którym mieści się toruńskie Muzeum Okręgowe.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Toruń Petersburg Jarosław Jaworski Trójka malarstwo europejskie

"Szesnaście na Bourbon": oparta na faktach powieść z czasów kolonializmu

- Początkowo myślałem, że to historia wyzysku. Okazało się, że jest odwrotnie; to historia raczej emancypacji. Te kobiety same mogły podjąć decyzję, czy popłyną - opowiada Bartosz Sadulski. W swojej nowej książce "Szesnaście na Bourbon" przedstawia opartą na faktach historię francuskich kobiet, które wysyłano z Francji do podległej państwu koloni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Bartosz Sadulski literatura Kolonie Francuskie

Anna Sroka-Hryń - artystka niezależna. "Zawsze szukałam swojego języka twórczego"

- Moja definicja na mnie to "chodzę opłotkami". Zawsze szukałam swojego własnego języka: aktorskiego i twórczego. W związku z tym to, co robię, jest bardzo niezależne - przyznaje Anna Sroka-Hryń. Aktorka i reżyserka spektakli muzycznych wcieliła się teraz w postać Nataszy Zylskiej w spektaklu "Bajo bongo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Anna Sroka-Hryń aktorstwo KULTURA

Jesse Eisenberg i jego "Prawdziwy ból", czyli Polska oczami amerykańskiego aktora

- Zakochałem się w tym kraju. Zobaczyłem przepiękne, nowoczesne życie w Warszawie, Lublinie i Krakowie, a także niesamowite, historyczne miejsca. To było dla mnie fascynujące połączenie starego i nowego. (...) Pomyślałem, że byłoby cudownie móc tu kiedyś nakręcić film - przyznaje Jesse Eisenberg w rozmowie z Katarzyną Borowiecką. Aktor i reżyser spełnił swoje marzenie; od 8 listopada w kinach można oglądać "Prawdziwy ból", który artysta nakręcił w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także jesse eisenberg Katarzyna Borowiecka kino

Góra Kalwaria na Wyspach Korzennych

Moluki Północne, czyli historyczne Wyspy Korzenne w Indonezji - dzieli od Góry Kalwarii – położonej w bliskiej odległości od Warszawy – dokładnie 11 000 kilometrów. Nie bacząc na tę odległość od 3 lat samorządy Góry Kalwarii i miejscowości Tobelo na Molukach współpracują ze sobą. W obecności przedstawicieli polskiej ambasady w Dżakarcie oraz wiceburmistrza Góry Kalwarii właśnie w Tobelo uroczyście otwarto lokalny targ, zmodernizowany z unijnego grantu, który wygrała właśnie Góra Kalwaria. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Sajewicz

Kultura, sztuka i społeczeństwo. Trójka na współKongresie Kultury

WspółKongres Kultury to wyjątkowe wydarzenie, które w jednym miejscu gromadzi ekspertów i społeczników. Jego ideą jest rozmowa o kluczowych obszarach dla rozwoju polskiej kultury oraz porozumienie grup i środowisk z nią związanych. W ostatnim dniu współKongresu, 9 listopada, Agnieszka Szydłowska poprowadziła stamtąd specjalne wydanie audycji "Wszystko Wszędzie Teraz".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Szydłowska współKongres Kultury 2024 Warszawa