Polskie Radio
Section05

zawód

Mówienie do siebie. Czy powinniśmy się tego wstydzić?

Rozmawianie ze sobą lub mówienie do siebie na głos to wbrew pozorom nic złego. Choć dla niektórych może to brzmieć jak dziwaczny nawyk, naukowcy twierdzą, że przynosi wiele korzyści. - Gdy ktoś mnie złapie na mówieniu do siebie, się to cieszę. Uświadamiam sobie wtedy, że łapię ze sobą kontakt - przyznaje psychoterapeutka Natalia Harasimowicz. 
Zobacz więcej na temat:  doradca zawodowy Zobacz także Sława Bieńczycka psychika psychologia

Jak wygląda spotkanie z doradcą zawodowym?

Co chcę robić w przyszłości? Kim chcę zostać? Czy jest we mnie jakaś supermoc? – przed takimi pytaniami stoją właśnie obecni ósmoklasiści oraz przyszli studenci. Duża część osób w tak młodym wieku nie wie, którą ścieżkę kariery wybrać i jaki zawód będzie dla nich najlepszy. Pomocny może się okazać doradca zawodowy, który wesprze naszego nastolatka w podjęciu bardziej świadomej decyzji odnośnie swojej przyszłości i kierunku kształcenia.
Zobacz więcej na temat:  doradca zawodowy

Jak wybrać swój zawód? Uczniowie podpowiadają rówieśnikom

Grupa uczniów z XL LO im. Stefana Żeromskiego w Warszawie realizuje projekt społeczny "Zapracuj na przyszłość", który ma na celu pomoc młodzieży w świadomym wyborze ścieżki kariery. - Sami chcieliśmy poznać odpowiedzi na pytania, które zadajemy osobom wykonującym przeróżne zawody. Oni wiedza więcej niż doradca zawodowy - przyznają. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Dominika Płonka zawód przyszłości edukacja szkoła pokolenie z Zobacz także

Monika Mrozowska: bycie mamą to nie jest moja nadrzędna rola

- Chciałabym aby moje dzieci wiedziały, że w momencie, w którym wyjdą ze swojego rodzinnego domu, nie są mi nic dłużne. Mogłyby czuć taką presję, skoro ja tyle czasu im poświęciłam i tyle rzeczy dla nich robiłam - mówiła aktorka, Monika Mrozowska w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo mama

Mężczyzna w roli wychowawcy w przedszkolu: "Dzieci mnie słuchają"

Wychowawca przedszkolny, pan przedszkolanka? Jak nazywa się męska wersja zawodu nauczyciela przedszkolnego i jak w tej roli radzą sobie panowie? Mówił o tym w "Strefie rodzica" Marcin Dębiński - pedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego, wychowawca, przedszkolny ze społecznego przedszkola integracyjnego Fundacji Czas Dzieciństwa.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo mama przedszkole

Dziennikarstwo - co poszło nie tak? Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak żle?

Dziennikarka Paulina Janueszewska napisała, przez wielu długowyczekiwaną, książkę o kondycji dziennikarstwa i tym, dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle. Zajrzała do redakcji, wypytała dziennikarzy i dziennikarki, ale także ekspertów tej branży i rozprawiła z prestiżem zawodu, który dziś dobrze opłacanym już nie jest.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński dziennikarstwo dziennikarze media praca

Niezwykłe zawody, czyli czym się zajmowali stołkowy, krzykacz, bematysta i żabi doktor?

Wszyscy wiemy, czym zajmuje się murarz, kierowca czy kucharz. Jest jednak wiele zawodów, które setki lat temu były bardzo ważne, a obecnie zanikają, bądź już nie istnieją. Do nich należą m.in. kowal, zegarmistrz lub szewc. Gościni Zagadkowego Studia napisała książkę o takich właśnie, bardzo dziwnych czasami, profesjach. I opowiada o nich w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  praca STYL ŻYCIA KSIĄŻKA literatura dzieci Katarzyna Stoparczyk Trójka

Co chcieliby studiować tegoroczni maturzyści? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?

Jaką ścieżkę kształcenia, jakie kariery planują młodzi u progu dorosłości i jakie wartości w przyszłej pracy będą się dla nich liczyły? O tym - w nawiązaniu do badania NASK "Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich. Co młodzi ludzie chcą studiować i gdzie oraz jak rewolucja cyfrowa wpłynęła na ich życiowe plany" - mówiliśmy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski matura rynek pracy psychologia informatyka studia

Co chcieliby studiować tegoroczni maturzyści?

Jaką ścieżkę kształcenia, jakie kariery planują młodzi u progu dorosłości i jakie wartości w przyszłej pracy będą się dla nich liczyły? O tym - w nawiązaniu do badania NASK "Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich. Co młodzi ludzie chcą studiować i gdzie oraz jak rewolucja cyfrowa wpłynęła na ich życiowe plany" - będziemy mówić w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski matura rynek pracy

Przygotowanie do pracy. O kompetencjach, jakie będą potrzebne na rynku

Dawniej niejedna osoba chciała zostać prawnikiem, policjantem czy lekarzem. Dzisiaj młodzi ludzie mają inne marzenia. Częstą są to takie profesje jak influencer, bloger czy - ogólnie mówiąc - osobowość internetowa. Aby pomóc w przygotowaniu do zawodu, jedna z lubelskich szkół średnich utworzyła klasy influencerską i vlogerską. Czy taki kierunek pozwoli jednak nabyć umiejętności przydatne w robieniu kariery? I jakie kompetencje warto w ogóle zdobyć przed wejściem na rynek pracy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski praca rynek pracy informatyk zawód przyszłości

Dzień Klejnotów. Złotnik-jubiler zawodem przyszłości? Jak nim zostać?

Jak wynika z informacji, które można znaleźć na stronach Ministerstwa Edukacji poświęconych kształceniu zawodowemu, złotnik-jubiler wykonuje wyroby złotnicze i jubilerskie z metali szlachetnych (złota, srebra, platyny i ich stopów), służące do ozdoby, takie jak: pierścionki, kolczyki, broszki czy bransoletki, a także przedmioty użytkowe: dzbany, puchary, cukiernice, patery, oraz przedmioty kultu religijnego. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych biżuteria Klaudia Wasiek złotnik złotnik-jubiler jubiler praca zawód przyszłości

Wybierz swoją ścieżkę kariery. Alternatyw jest mnóstwo!

Wybór ścieżki kariery to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje każdy młody człowiek. Niezależnie od tego, czy chodzi o szkołę po podstawówce, studia, czy pracę, nie jest to łatwe zadanie. Może w nim pomóc bezpłatna Mapa Karier, w której znajdziemy nie tylko informacje o popularnych zawodach, ale też oryginalne i ciekawe propozycje.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka rynek pracy kariera Kamil Jasieński zawody przyszłości młodzież pokolenie z zawód przyszłości