Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Powróćmy jak za dawnych lat". Jak przebiegały przygotowania do koncertu?

"Powróćmy jak za dawnych lat" to koncert, który 11 stycznia tego roku odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Złożyły się na niego najpiękniejsze polskie piosenki okresu międzywojennego. - To efekt mojej współpracy z Akademią Operową przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej - podkreśla dyrygent i kompozytor, Rafał Kłoczko. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Rafał Kłoczko MUZYKA koncert Dwudziestolecie międzywojenne

"Performanse plastyczne Władysława Hasiora". Dorobek zakopiańskiego artysty

Był artystą oryginalnym i nowoczesnym, nie bał się wykorzystywać niekonwencjonalnych materiałów. Władysław Hasior uchodzi za jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Nakładem Instytutu Teatralnego ukazała się pierwsza monografia w całości poświęcona perfomatywnej twórczości zakopiańskiego artysty. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Władysław Hasior Zakopane rzeźba SZTUKA Instytut Teatralny im. Raszewskiego Katarzyna Sanocka

20 procent szans, które uratowały życie. Pierwszy w Polsce przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego

- Wiedziałam, że jak przeszczep się uda, to wyjdę z kliniki. Jak się nie uda, to nie wyjdę  i rodzina nie będzie musiała towarzyszyć mi w umieraniu - mówi Urszula Jaworska, która 28 lat temu przeszła pierwszy w Polsce przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie nowotwory przeszczepy choroba krew Agnieszka Trzeciakiewicz Trójka

Święto Polskiej Kluski. Śląskie czy leniwe - które lubimy bardziej?

Święto Polskiej Kluski to doskonała okazja, by zwrócić baczniejszą uwagę na potrawy, których wielu z nas nie docenia. Jak się okazuje, niesłusznie. - Kluski można robić z ziemniaków, z mąki, ale jest też wiele innych składników. Są regiony, w których kluski robi się np. z fasoli - zwraca uwagę Paulina Nawrocka-Olejniczak.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska jedzenie nastrój kulinaria kluski śląskie

Rozliczenie zeznania przez "Twój e-PIT". Jakie ulgi musisz wpisać samodzielnie?

Jeszcze 10 lat temu w urzędach skarbowych czy na pocztach tworzyły się ogromne kolejki, ponieważ większość osób składała PIT-y w ostatniej chwili. - Dzisiaj dokonała się e-rewolucja i ponad 90 proc. podatników nie potrzebuje już stempla pocztowego na zeznaniu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Łabędź, naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek. Jak wypełnić e-PIT, żeby nie stracić pieniędzy?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek e-PIT pit urząd skarbowy ulga podatkowa Sebastian Łabędź

"Wyzwanie i ogromna przyjemność". Natalia Babińska przygotowuje premierę "Czarodziejskiego fletu" Mozarta

"Czarodziejski flet" to najczęściej śpiewana baśń na scenach świata. Libretto opery prowokuje do stawiania pytań i otwiera pole do rozmaitych interpretacji. O istocie dzieła opowiada w Jedynce Natalia Babińska, reżyserka operowa, która w Operze na Zamku w Szczecinie przygotowuje premierę "Czarodziejskiego fletu" Mozarta. 
Zobacz więcej na temat:  Szczecin Anna Stempniak Natalia Babińska Opera na Zamku w Szczecinie Wolfgang Amadeusz Mozart opera TEATR

"Witkacy. Biografia". Autor: najważniejszą kobietą w jego życiu była matka

- Słodkie obrazki z dzieciństwa Witkacego, które przedstawiam, to bardziej pomnik dla jego mamy, Marii Witkiewiczowej. Chciałem wyciągnąć tę osobę trochę z cienia: że nie tylko ojciec i jego "Listy do syna", które były wcześniej źródłem wszelkich możliwych cytatów - mówił w Dwójce Przemysław Pawlak, autor książki "Witkacy. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek biografia Dwójka KSIĄŻKA KULTURA literatura Zakopane Stanisław Witkiewicz Maria Witkiewicz Przemysław Pawlak

Henryk Sienkiewicz – głos w sprawie polaryzacji polskiego narodu

"Wiry" to zapomniana powieść Henryka Sienkiewicza. Została napisana jako odpowiedź na rewolucję 1905 roku. - Powieść ta nabiera znaczeń w sytuacji kryzysu, czy wręcz konfliktu, z którym mamy do czynienia w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił w Dwójce prof. Tomasz Sobieraj, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz literatura literatura polska rewolucja 1905 Jolanta Sztachelska Tomasz Sobieraj Dorota Sokołowska KULTURA Dwójka KSIĄŻKA