Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Debata Dwójki: Ile jest Szekspira w Szekspirze - czy potrzebny jest dramaturg w teatrze? [WIDEO]

Dramaturg adaptuje, uwspółcześnia, współtworzy spektakl - ale jego rola we współczesnym teatrze pozostaje nieoczywista. Niektórzy reżyserzy nie wyobrażają sobie pracy bez dramaturgów. Odejście od klasycznego tekstu jest cechą współczesnego teatru, określanego mianem teatru postdramatycznego. Zapraszamy do obejrzenia Debaty Dwójki! 
Zobacz więcej na temat:  dramat Debata Dwójki Dwójka teatrologia Monika Pilch KULTURA Tomasz Mościcki Patryk Kencki William Szekspir TEATR

Popołudniowe "Zapraszamy do Trójki" w wydaniu specjalnym, na żywo z Brukseli

Z okazji inauguracji zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, popołudniową audycję "Zapraszamy do Trójki" we wtorek (14.01) Katarzyna Borowiecka poprowadziła na żywo z Brukseli, prosto ze studia w siedzibie Rady Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Instytut Adama Mickiewicza Grażyna Plebanek Agnieszka Obszańska Katarzyna Borowiecka Bruksela Trójka

Andrzej Szadejko i Agnieszka Budzińska-Bennett wskrzesili muzykę sprzed 500 lat

- To chyba jedno z najważniejszych źródeł europejskiego dziedzictwa muzycznego z XVI wieku. Jest to ogromny zbiór właściwie całej muzyki europejskiej, bo są tam reprezentowane utwory zarówno z Polski, jak i proweniencji niemieckiej, włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej czy angielskiej - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, pomysłodawca pierwszej w historii światowej fonografii rekonstrukcji jednej z mszy zawartych w Tabulaturze Jana z Lublina.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szadejko Agnieszka Budzińska-Bennett płyta Jakub Kukla Dwójka MUZYKA KULTURA Tabulatura Jana z Lublina

Jak wygląda życie polskich muzułmanek? Danuta Awolusi o książce "Wybrałam Allaha. Polki, które przeszły na islam"

Co kryje się za decyzją Polek, które wybierają islam? Co daje im religia, która według stereotypów odbiera kobietom wolność i czyni poddanymi mężczyźnie i jego rodzinie? Jak wygląda życie, gdy trzeba modlić się w tajemnicy i tłumaczyć z noszenia hidżabu? W "Folderze ulubione" rozmawialiśmy z Danutą Awolusi, autorką książki "Wybrałam Allaha. Polki, które przeszły na islam". 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska islam religia społeczeństwo literatura

Walka z przemysłem hejtersko-dezinformacyjnym. Na jakim etapie jesteśmy?

Kupowanie kont, sztaby trollingowe, całe kampanie z użyciem m.in. AI. Przemysł hejtersko-dezinformacyjny dotyka różnych obszarów naszego życia, ale ma jeden wspólny mianownik - bardzo często ktoś za nim stoi: media społecznościowe, poszczególne państwa, a nawet terroryści. Cierpią na tym zwykli ludzie, cierpią instytucje, wreszcie biznes, który niedoregulowanej rzeczywistości Internetu ponosi wymierne szkody i straty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski internet dezinformacja hejt w internecie społeczeństwo

Gabriela Raczyńska: wiedziałam, że chcę studiować za granicą

Gabriela Raczyńska zrobiła sobie przerwę w pracy na planie "M jak Miłość" i ruszyła do Stanów. Tam studiuje neurobiologie i korzysta z wielu możliwości jakie daje jej uczelnia. - Zdecydowałam się też na fakultet z religioznawstwa - bo mogłam. Studia w USA otwierają mnóstwo możliwości - mówi gościni Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska studia studia za granicą USA Gabriela Raczyńska

Wielkie Święto Dzbana w Indiach. 400 milionów pielgrzymów zanurzy się w świętych wodach

W Indiach rozpoczęło się Wielkie Święto Dzbana, czyli Maha Kumbh Mela. Przez 45 dni przybędzie tam około 400 milionów osób, by obmyć się w świętych wodach Gangesu, Jamuny oraz mitycznej Saraswati. - Hindusi wierzą, że te trzy rzeki, które spotykają się w jednym miejscu, mają cudowne właściwości - mówi Magdalena Skajewska z radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych pielgrzymka Indie Magdalena Skajewska