Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Lanberry i Ernest Staniaszek w duecie. "Nie jesteś sam" to ciepła, podnosząca na duchu piosenka

- Jeśli chodzi o przesłanie, o warstwę liryczną, to chcieliśmy przekazać taką ogólną refleksję, że w jest w naszej głowie pełno pytań, niepewności, i to może przytłaczać - mówi na antenie Jedynki Lanberry o nowym utworze "Nie jesteś sam". Piosenka jest już dostępna we wszystkich serwisach streamingowych. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Anna Will Lanberry piosenka album MUZYKA

Listy Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina. "Ich więź była czymś szczególnym"

Po latach Albert Einstein wyznał, że relacja łącząca go z Marią Skłodowską-Curie była jedną z najważniejszych i najpiękniejszych w jego życiu. Świadczą o tym listy, które do siebie pisali. Ostatnio wydano, po raz pierwszy, korespondencję Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina z lat 1911-1932.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Maria Skłodowska-Curie Albert Einstein listy

Jacek Dehnel o tygodniku "Tajny Detektyw": sensacyjne czasopismo dla bogatszej klienteli

Pisarz Jacek Dehnel w swojej najnowszej książce pt. "Tajna Warszawa. Historie zbrodni, kradzieży i oszustw w międzywojennej stolicy opisane w tygodniku Tajny Detektyw" spaceruje po Warszawie lat 30. śladami zbrodniarzy, zapuszczając się w mroczne zaułki, które były świadkami mrocznych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA historia Polski Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne przestępczość Jacek Dehnel Michał Nogaś Trójka

Święto reportażu i twórców gatunku. Ostatnie dni zgłoszeń do konkursu o nagrodę "Melchiory" 2025

Zbliża się finał tegorocznego XIX Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory". Konkurs jest skierowany do pracowników i współpracowników Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiowych oraz autorów i producentów audycji radiowych, zawodowo zajmujących się taką działalnością, a publikujących również poza antenami publicznej radiofonii, także do dziennikarzy telewizyjnych i prasowych. W konkursie mogą wziąć udział także studenci wyższych uczelni.
Zobacz więcej na temat:  Melchiory 2025 Monika Zając Dwójka Bartosz Panek Karolina Wigura reportaż

Dzieci uzależniają się od smartfonów. Co sprawia, że odrzucają rzeczywistość?

- Dzieci uzależniają się bardzo szybko, bo dostają bodźce, których nie ma w realnym życiu. W świecie wirtualnym dużo się dzieje, jest dużo kolorów i dźwięków - mówi w Jedynce Dagmara Kokoszka-Lassota, psycholożka i specjalistka ds. mediów społecznościowych. Czego nie robić, żeby dziecko nie stało się niewolnikiem świata wirtualnego? 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Dagmara Kokoszka-Lassota smartfony uzależnienia

Ostatnie dni na zgłoszenia do "Melchiorów". Kto może wziąć udział w konkursie?

Polskie Radio po raz dziewiętnasty przyzna nagrody dla najlepszych reportażystów. Zgłoszenia można nadsyłać tylko do 20 lutego. - Każdy, kto profesjonalnie zajmuje się dokumentowaniem i opowiadaniem rzeczywistości w sposób dziennikarski czy artystyczny, może wziąć udział w tym konkursie - mówi w Jedynce Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż dokument dokument radiowy Studio Reportażu Bartosz Panek Ula Kaczyńska Melchiory Melchiory 2025 Polskie Radio Melchior Wańkowicz

Czy prof. Magdalena Żernicka-Goetz zdobędzie Nagrodę Nobla? To wybitna badaczka od embriologii

Magdalena Żernicka-Goetz to pierwsza polska profesor na Uniwersytecie w Cambridge. Eksperci uważają, że już niedługo może być o niej naprawdę głośno. - Jeżeli miałbym wskazać Polaka, który ma realną szansę na Nagrodę Nobla, to na pewno umieściłbym panią profesor na pierwszym miejscu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki. Polska badaczka swoją karierę naukową postanowiła poświęcić embriologii.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Maciej Kawecki zdrowie dziecka ciąża Magdalena Żernicka-Goetz

Z Włoch do Polski. Postać Casanovy i wieloletnie relacje między narodami

Władze Wenecji poświęciły rok 2025 Giacomo Casanovie - awanturnikowi, podróżnikowi i literatowi. Wszystko to z okazji 300. rocznicy jego urodzin. Casanova patronuje także trwającemu w Wenecji karnawałowi, a świętujący Włosi podkreślają jego związki z Polską. To właśnie jego postać stała się pretekstem do rozmowy o relacjach między naszymi krajami. 
Zobacz więcej na temat:  Wenecja Jakub Jamrozek Dwójka Włochy Casanova KULTURA

Nie żyje Katarzyna Herbert. "Była bezinteresownie oddana polskiej literaturze"

- Katarzynę Herbert przede wszystkim cechował nieskazitelny gust literacki, wielka bezinteresowność i nieprawdopodobna wiedza - wspominał w Dwójce zmarłą tłumaczkę i wdowę po Zbigniewie Herbercie Mikołaj Nowak-Rogoziński, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Z. Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Herbert Zbigniew Herbert literatura Monika Zając Dwójka KULTURA odeszli 2025 Piotr Kłoczowski

Pogrom alfonsów uchwycony na zdjęciu

Dziś w naszym fotograficznym cyklu cofamy się 120 lat w przeszłość, do roku, w którym rosyjskie imperium ogarnęła rewolucja. Na ziemiach polskich też się wówczas dużo działo. Maj roku 1905 w historii Warszawy zapisał się m.in. Z powodu zdarzeń, które nazwano pogromem alfonsów. Na historyczno-fotograficzną opowieść zaprasza Michał Matus.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA fotografia zdjęcie Trójka Michał Matus aktywność fizyczna zima