Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Literackie i życiowe wybory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

 – Krzysztof Kamil Baczyński bardzo szybko wszedł w kręgi konspiracyjnej Warszawy. Można powiedzieć, że był hołubiony. Dwukrotnie był zapraszany do Stawiska przez Jarosława Iwaszkiewicza. Krzysztof Kamil Baczyński bywał też na wieczorach literackich – mówiła prof. Anna Nasiłowska. Jarosław Iwaszkiewicz pisał w swoich "Dziennikach", że zazdrości młodemu poecie łatwości pisania wierszy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka Stanisław Pigoń Krzysztof Kamil Baczyński literatura literatura polska II wojna światowa KULTURA

Pogodna seniorka namawia innych, aby nie byli bezczynni

Chyba najbardziej rozgrzewająca może być ciągła aktywność, chęć robienia czegoś dla innych i z innymi. Jedną z takich energicznych osób jest Nina Bielecka z Bielska  Podlaskiego, która dwa lata temu została Osobowością Roku w plebiscycie czytelników "Kuriera Porannego". - Najważniejszy jest plan dnia, jeśli go zrobimy - nie grozi nam nuda i narzekanie - przekonuje pogodna seniorka.
Zobacz więcej na temat:  senior Podlasie chór zwyczaje Małgorzata Raducha Zbigniew Krajewski

Dobry chleb – tylko z domowej piekarni!

W Polsce są bardzo bogate tradycje piekarnicze, a zapotrzebowanie na dobry chleb – olbrzymie. Do wspomnień z dzieciństwa o świeżym, jeszcze ciepłym chlebie z chrupiącą skórką i aromatycznym miąższem prosto z piekarni, wielu bardzo chętnie wraca. I poszukuje chleba smakującego i pachnącego "jak dawniej", często bezskutecznie. Dlatego coraz częściej zaczynamy piec chleb sami, w domu. Jak samemu upiec dobry i zdrowy chleb? Czy to jest trudne, jakie składniki są do tego potrzebne – o tym właśnie w "Leniwym przedpołudniu" rozmawiała Anna Popek ze swoim gościem.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA chleb pieczywo zdrowie Anna Popek Trójka

Od 40 lat tworzą świat przyjazny dziecku – czym jest KOPD?

KOPD, czyli Komitet Ochrony Praw Dziecka powstał w 1981 roku jako pierwsza w całej Europie Wschodniej organizacja, która bezpłatnie udziela pomocy dzieciom i ich opiekunom. – To praca, która ma sens i misję. Pracują u nas specjaliści, którzy znają się na swojej pracy, którzy są pełni pasji, entuzjazmu, zaangażowania, którzy dają mi siłę – mówiła w Zagadkowym Studiu członkini zarządu KOPD Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz.   
Zobacz więcej na temat:  Kasia Stoparczyk Trójka prawa człowieka pomoc społeczeństwo

Kto z Orłem, a kto ze statuetką Oscara?

W tym tygodniu poznaliśmy listę nominowanych do 23 edycji Polskich Nagród Filmowych – Orły. Jest kilka niespodzianek, ale czy równie zaskakujące będą ostateczne werdykty? W poniedziałek, 26 kwietnia, rozpocznie się wybór laureatów. Kto zostanie nagrodzony, przekonamy się dopiero na przełomie maja i czerwca. Wcześniej, 20 maja, zostanie uroczyście ogłoszone nazwisko laureata Nagrody Specjalnej "za osiągnięcia życia".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA Trójka

Kto ma szansę na statuetkę? Poznaj opinie członków przyznających Oscary

W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego odbędzie się 93. ceremonia wręczenia najważniejszych filmowych nagród. Allan Starski i Łukasz Żal -  członkowie Amerykańskiej Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej - zastrzegli, że nie zdradzą jak głosowali, ale podzielili się z Joanną Sławińską opiniami o szansach nominowanych do Oscara w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  Allan Starski operator FILM kino Oscary Joanna Sławińska

Kopciuszek ze Śląska

W Kopicach, niewielkiej miejscowości między Katowicami a Opolem znajdują się malownicze ruiny pięknego pałacu. Niegdyś było to miejsce tętniące życiem, gdzie bywali także przedstawiciele książęcych rodów, dzisiaj – tylko cień dawnej świetności przyciągający turystów, wielbicieli dawnej architektury i poszukiwaczy niezwykłych historii. A z pałacem w Kopicach wiąże się niezwykła historia jednej z jego właścicielek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zamek Śląsk HISTORIA Anna Popek kobieta Trójka