Polskie Radio
Section05

literatura

Wyróżnienie, które staje się wyzwaniem. Aleksandra Tarnowska, laureatka Nagrody Kościelskich

Aleksandra Tarnowska została wyróżniona Nagrodą Kościelskich za swój powieściowy debiut, książkę "Wniebogłos". Nagrodę mogą otrzymać jedynie pisarze, poeci i krytycy, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia. Jak podkreśla pisarka, emocje związane z nagrodą są dla niej trudne.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tarnowska Nagroda Kościelskich Małgorzata Szymankiewicz Dwójka literatura polska KSIĄŻKA

Książka na podstawie gry. Czy to może się udać?

- Nie chcieliśmy, aby powstała zwykła książka o grze - mówi Jakub Stokalski, projektant gry Frostpunk. Nie można zaprzeczyć, że wpływ gier na współczesną kulturę jest z roku na rok coraz bardziej widoczny. Jednym z przejawów ich rosnącego potencjału jest książka "Frostpunk. Antologia", osadzona w świecie przedstawionym we wspomnianej grze wideo. O relacji gier i literatury Alicja Michalska rozmawiała ze swoimi gośćmi w audycji "Ferment kulturalny".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska gry gry komputerowe KSIĄŻKA książki KULTURA gra Jakub Stokalski Jakub Nowak Robert M. Wegner

Zygmunt Hertz. Pilnował Miłosza, opiekował się Hłaską, współtworzył paryską "Kulturę"

"Postawił na służbę »Kultury« swoją pracowitość i zaradność", wspominał go Jerzy Giedroyc. Zygmunt Hertz, zmarły 5 października 1979 roku, był pozostającym w cieniu "kierownikiem administracyjnym" Instytutu Literackiego w Paryżu, a przy tym: osobą szczególnego usposobienia i życiowej pasji.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Hertz Jerzy Giedroyc Zofia Hertz Paryska "Kultura" Czesław Miłosz Józef Czapski Francja II wojna światowa

Jerzy Żurek "Alicja. Bożena. Ja. Siostry Wahl i bohema PRL-u". Powrót do lat 70.

W tym tygodniu w naszym cyklu powrócimy do końcówki lat 70. w Polsce, a to za sprawą książki Jerzego Żurka zatytułowanej "Alicja. Bożena. Ja. Siostry Wahl i bohema PRL-u" i opowieści o powstałej w 1979 roku Galerii Sztuki Alicji i Bożeny Wahl mieszczącej się na warszawskim Żoliborzu przy ulicy Mierosławskiego 9. Na "To się czyta" zapraszamy od poniedziałku do piątku (7.10-11.10) o godz. 9.30. Czyta Mariusz Bonaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka książki Mariusz Bonaszewski

Marcin Król "Podróż romantyczna". Powieść o Polakach i polskości

W Dwójce przedstawiliśmy fragmenty eseju Marcina Króla - "Podróż romantyczna". Powstała ona w atmosferze Polski stanu wojennego i została wydana w 1986 roku, jako dwunasty tom niebieskiej serii emigracyjnego wydawnictwa Libella. Ani przed, ani po 1989 roku nie ukazała się w kraju, choć przez wielu jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł Marcina Króla. Po latach przypomniało je Wydawnictwo Iskry.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska Marcin Król Sławomir Grzymkowski Elżbieta Łukomska

Adam Hollanek. Twórca "Fantastyki", przyjaciel Lema

- Pisze się dlatego, żeby swoje poglądy przerzucić do innych umysłów. Jest to taka chęć narzucenia innym swoich poglądów, a przynajmniej chęć zapoznania innych ludzi ze swoimi poglądami, z tym, co we wnętrzu człowieka siedzi - mówił w audycji Polskiego Radia w 1984 roku Adam Hollanek. Pisarz i pierwszy redaktor naczelny miesięcznika "Fantastyka" przyszedł na świat 102 lata temu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski science-fiction PRL Stanisław Lem

"Patrz trochę szerzej". Piotr Szwed: hip-hop pozwala na praktyczny odbiór kultury

- Bardzo często w historii literatury spotykamy się z twórczością, która pełniła pewną funkcję. Miała ludziom np. pomagać albo w prosty sposób coś ludziom wyjaśnić. Hip-hop pozwala na bardzo praktyczny odbiór kultury, czego nie można zawsze powiedzieć np. o współczesnej poezji - mówił w Dwójce Piotr Szwed, autor książki "Patrz trochę szerzej - hip-hopowy kurs literatury".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka hip-hop rap Katarzyna Hagmajer-Kwiatek poezja KULTURA KSIĄŻKA MUZYKA Piotr Szwed

"Piękno i smutek". Wielopoziomowa opowieść o sztuce i miłości

"Piękno i smutek" to książka autorstwa japońskiego noblisty Yasunariego Kawabaty. W warstwie fabularnej mamy do czynienia z historią znanego pisarza, który po latach kontaktuje się ze swoją dawną, porzuconą w młodości dziewczyną, teraz rozpoznawalną malarką, mieszkającą ze swoją uczennicą  przy świątyni w Kioto. Napisana w roku 1963 roku powieść Kawabaty po raz pierwszy ukazuje się po polsku.
Zobacz więcej na temat:  Yasunari Kawabata Magda Mikołajczuk

Książka "Las duchów". Jak przedmioty przywiezione z Syberii ożyły?

"Las duchów" to historia o tym, jak podróże, a później rozmowy z mieszkańcami Syberii zaczęły się od zwykłej ciekawości wywołanej widokiem przedmiotów odkrytych w muzeum. Przez lata ukryte w magazynach, nagle stały się żywe i połączyły przeszłość z teraźniejszością. - Te przedmioty zaczęły opowiadać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dybczak, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Syberia Andrzej Dybczak