Polskie Radio
Section05

Mały sabotaż. "Trzeba było dążyć do podniesienia nastrojów społeczeństwa"

– Na murach wypisywaliśmy kredą kotwicę, symbol Polski Walczącej oraz swastykę na szubienicy. Pojawiały się napisy: "Pawiak pomścimy", "Wawer", "Deutschland kaputt" – wspominał Ryszard Górecki, jeden z uczestników małego sabotażu na antenie Polskiego Radia w 1991 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Państwo Podziemne Armia Krajowa Szare Szeregi Aleksander Kamiński II wojna światowa

"Chciałem, aby każdy mój film był inny". Radiowe wspomnienia Janusza Majewskiego

– Zawsze pociągało mnie to, co można było opowiedzieć z jakimś dodatkiem humoru, ale starałem się nie zeskorupieć w jakimś gatunku, nie stać się zaszufladkowanym specjalistą od komedii czy dramatu – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji Polskiego Radia Janusz Majewski. Znakomity reżyser filmowy i scenarzysta, autor m.in. "Zaklętych rewirów", "C.K. Dezerterów", zmarł w wieku 92 lat, 10 stycznia 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Majewski film polski Lwów II wojna światowa PRL literatura reżyser wspomnienie kino

80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Gwałty, mordy, tortury Armii Czerwonej

9 stycznia 2025 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. "Pierwszym jej aktem były zbrodnie popełnione na ludności cywilnej. Wkraczające do górnośląskich miejscowości oddziały czerwonoarmistów dopuszczały się masowych mordów, gwałtów i tortur" - podkreślono. Za uchwałą zagłosowało 406 posłów, 2 było przeciw, 22 wstrzymało się od głosu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Górny Śląsk

Na scenie

10 stycznia 1837 r. warszawska publiczność teatralna odprowadzała na miejsce wiecznego spoczynku swego 34-letniego ulubieńca, znakomitego aktora, Wojciecha Piaseckiego. Znany był nie tylko z profesjonalnych widowisk teatralnych, ale także z przedstawień amatorskich organizowanych w domach prywatnych. Przyjaźnił się z rodziną Chopinów. W jednym z przedstawień uczestniczył Fryderyk świetnie odtwarzający rolę Baltazara, starego księcia Ostrogskiego, w komedii „Barbara Zapolska” Ludwika Dmuszewskiego. Z powodu niedostatecznego opanowania tekstu, Fryderyk „zaciął się” w pewnym momencie. Wrodzony dar improwizacji pomógł mu wybrnąć z impasu. Uczynił to na tyle zgrabnie, że nikt nie zorientował się w zmianie tekstu. Obok brata wystąpiła także Izabela Chopin, kreująca postać Maryny, powiernicy tytułowej bohaterki. W korespondencji Chopina pojawiały się kilkakrotnie wzmianki o Ludwiku Dmuszewskim, podziwianym przez kompozytora za wszechstronne zdolności muzyczne, aktorskie, reżyserskie, literackie, dziennikarskie i organizacyjne. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Profesor Antoni Dudek - naukowiec, radiowiec, youtuber, edukator

- Coraz bardziej oddalam się ze świata klasycznej nauki w kierunku upowszechniania wiedzy. Ci, którzy słuchają audycji "Rzeczypospolite" wiedzą, że głównie staram się tam, aby służyło to po prostu pewnej edukacji - mówił w Dwójce profesor Antoni Dudek, historyk i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także radiowiec (prowadzi audycję Rzeczypospolite w Dwójce) i autor wykładów na YouTube.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek historia Polski Michał Nowak Dwójka III RP KULTURA Zobacz także youtube