Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

Wielkopolska 1939. Przygotowania do wojny

Mieszkańcy Wielkopolski z racji sąsiedztwa z Niemcami zdawali sobie sprawę z ogromnego zagrożenia rosnącej w siłę III Rzeszy. Pod koniec lat 30. XX wieku zaangażowali się w działania obronne: zbierali fundusze na obronę morską i przeciwlotniczą, organizowali strefę przygraniczną. Po ataku na Polskę 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy rozpoczęły okupację Wielkopolski i eksterminację jej mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Poznań Poznańskie wielkopolskie Wielkopolska Wielkopolska Południowa II wojna światowa III Rzesza 1939 Solidarność NSZZ

"Operacja polska" NKWD. 85 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Józef Stalin NKWD komunizm zbrodnie sowieckie

POLSKIE RADIO 24 Anna Maria Adamiak o twórczości Hanki Ordonówny

- Piosenki z dwudziestolecia międzywojennego są wyzwaniem nie tylko wokalnym, ale również emocjonalnym. One wymagają bardzo dużej świadomości głosu, przede wszystkim świadomości wyrażania emocji oraz uczuć, ponieważ to są utwory zawierające przepiękne teksty - mówiła w Polskim Radiu 24 piosenkarka Anna Maria Adamiak. Z okazji przypadającej 4 lipca 120. rocznicy urodzin Hanki Ordonówny przybliżyła postać artystki kochanej przez tysiące Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek Hanka Ordonówna MUZYKA piosenka aktorstwo aktorzy KULTURA II wojna światowa historia Polski

Pierwsza fala modernizmu w Polsce w okresie międzywojnia

- Modernizm to jest jedno z najpopularniejszych w tej chwili haseł i tendencji w ogóle w sztuce i architekturze, którą ceni już nie tylko specjalistyczna publiczność, ale bardzo szerokie grupy odbiorców - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, które prezentuje wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP". 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie modernizm wystawa Dwójka Jakub Kukla

Lokomotywownia "Olszynka Grochowska" wpisana do rejestru zabytków

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków unikatowy obiekt budownictwa kolejowego, jakim jest hala lokomotywowni "Olszynka Grochowska", wzniesiona w latach 30. XX w., znajdująca się przy ul. gen. Chłopickiego 53 w Warszawie. Budynek jest przykładem obiektu zbudowanego według nowatorskiego projektu. Co oznacza wpisanie do rejestru zabytków? 
Zobacz więcej na temat:  kolej zabytki lokomotywa pociągi historia Polski Julian Tuwim

103. rocznica powstania policji. Insp. Ciarka: nie wyobrażam sobie, żeby w tych czasach nie szanować munduru

- Nie wyobrażam sobie, by w tak trudnych czasach, patrząc na to, co dzieje się na wschodzie, można było nie szanować munduru, policji i innych służb - powiedział w Polskim Radiu 24 insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.
Zobacz więcej na temat:  policja polska Święta różne koncert historia Polski bezpieczeństwo POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

Złota era szachów. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Dwudziestolecie międzywojenne nazywane jest złotą erą w historii polskich szachów, które stały się niemal naszym narodowym sportem. Wszystko za sprawą ogromnych sukcesów polskich drużyn, w skład których wchodzili w większości wybitni zawodnicy żydowskiego pochodzenia, jak choćby arcymistrzowie: Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż szachy społeczeństwo STYL ŻYCIA Józef Piłsudski II wojna światowa lockdown serial

100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Zbliża się 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie wkroczyło do Katowic. W ten sposób - po trzech powstaniach i plebiscycie - rozpoczęło się formalne przejęcie przez Rzeczpospolitą władzy na części Górnego Śląska. Proces ten zwieńczył podpisany 16 lipca akt włączenia ziem śląskich do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Górny Śląsk historia Polski Dwójka Michał Szułdrzyński

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj

Wybuch niepodległości. Październik – listopad 1918

W październiku 1918 roku rodziły się pierwsze polskie ośrodki władzy: Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie. Stefan Żeromski został nawet, na krótko, prezydentem tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski Lwów Lublin Ignacy Daszyński Polska Partia Socjalistyczna Magdeburg Zamek Królewski rząd reformy Jędrzej Moraczewski Warszawa 11 listopada feminizm historia Europy

Czym jeździł prezydent Mościcki? Prezentacja międzywojennych aut na Zamku Królewskim w Warszawie

Samochód Packard, w którym jeździł prezydent Ignacy Mościcki, i pięć innych pojazdów amerykańskich marek z okresu dwudziestolecia międzywojennego będzie można obejrzeć podczas "Zamkowej Kolumny Samochodów Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej 1922–1939". Wydarzenie rozpocznie się 4 czerwca o godz. 10.45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka samochody historia Polski motoryzacja Zamek Królewski Warszawa Ignacy Mościcki wystawa