Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Tadeusz Góra. Legenda światowego pilotażu. W czasie II wojny światowej wykonał 883 loty

Był pierwszym Polakiem i drugim pilotem na świecie, który otrzymał najbardziej prestiżową Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. 19 stycznia 1918 roku w Krakowie urodził się Tadeusz Góra, pilot dywizjonów myśliwskich Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii, legenda polskiego lotnictwa szybowcowego, instruktor, trener.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo HISTORIA historia Polski

Odbicie więźniów w Pińsku. Brawurowa akcja "Ponurego"

- Jasio był to człowiek odważny do szaleństwa, a ponadto mający szczęśliwą rękę. Trudno było wybrać lepszego kandydata do przeprowadzenia takiej akcji - wspominał odbicie więźniów z pińskiego więzienia mjr Tadeusz Klimkowski. Jan Piwnik "Ponury" 18 stycznia 1943 roku dokonał śmiałego ataku na więzienie w Pińsku i odbił trzymanych tam żołnierzy Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Jan Piwnik Polskie Państwo Podziemne HISTORIA

Jan Nowak-Jeziorański. Z archiwalnych wspomnień "kuriera z Warszawy"

20 stycznia mija 20 lat od śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego "kuriera z Warszawy", emisariusza Komendy Głównej AK i Rządu RP w Londynie, wieloletniego dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarza, pisarza i publicysty. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" wysłuchaliśmy jego barwnych wspomnień.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Jan Nowak-Jeziorański sabotaż Dwójka Zobacz także wspomnienie Małgorzata Szymankiewicz Bożena Markowska

Wielki malarz, świetny eseista, kronikarz żywej historii. Wywiad rzeka z Józefem Czapskim

"Świat w moich oczach" to wywiad rzeka z Józefem Czapskim, niezwykłym świadkiem burzliwej historii XX wieku. Współtworzył paryską "Kulturę". Był więziony w Starobielsku. Swoim życiem świadczył o historii. O sowieckich zbrodniach pisał m.in. we "Wspomnieniach starobielskich" oraz "Na nieludzkiej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Katarzyna Sanocka historia Polski sowieckie obozy pracy malarstwo SZTUKA KULTURA literatura Zobacz także Dwójka