Polskie Radio
Section05

Monika Zając

Marta Lipińska: życie Bronisława Pawlika wypełniały film, teatr i radio

- Z Bronisławem Pawlikiem połączyło mnie prawie 30 lat znajomości i pracy. W radiu sam siebie reżyserował i poprawiał. Nie lubił wspomnień "Misia z okienka", choć dzieci go uwielbiały i to było coś wspaniałego. Udzielał niewielu wywiadów, niechętnie mówił o sobie. Był wspaniałym aktorem farsowym, a to największa sztuka w naszym zawodzie - mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pawlik Dwójka aktorzy aktor aktorstwo Paweł Siwek Marta Lipińska Waldemar Modestowicz Tomasz Mościcki

Dźwięk w eterze. "Pierwsza stacja radiowa zaczęła nadawanie w 1920 roku"

- Listopad, rok 1920 i stacja KDKA z Pittsburga w Stanach Zjednoczonych. Tam to wszystko się zaczęło - mówił w Dwójce Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu, znawca i miłośnik radiofonii. Trochę ponad 4 lata później, 1 lutego 1925 roku, pierwszą oficjalną audycję radiową nadało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Polskie Radio Roch Siciński KULTURA Dwójka Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Teatr Polskiego Radia

Tadeusz Różewicz - już 1000 listów w Muzeum Literatury w Warszawie

- Listy pokazują, że bracia mieli sobie zawsze wiele do powiedzenia, nie tylko w sprawach osobistych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Kowalczyk, szef działu rękopisów Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie trafiło w ostatnim czasie niemal 300 listów Tadeusza Różewicza do brata Stanisława - reżysera i scenarzysty - oraz do przyjaciela, malarza Jerzego Tchórzewskiego i jego rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz list literatura Stanisław Różewicz Dwójka

Piotr Beczała: śpiewanie w najlepszych salach to ciężka praca

- Dla mnie ważna jest wierność partyturze i librettu, jestem pod wielkim wrażeniem pracy Davida McVicara, debiutowałem w jego inscenizacji "Fausta" w 2004 roku w Covent Garden. Zrozumienie tego, co się dzieje na scenie u niego, jest łatwiejsze niż u innych - mówił w Dwójce Piotr Beczała, jeden z najbardziej cenionych tenorów naszych czasów. Artysta wystąpił w roli hrabiego Lorisa w "Fedorze" Umberta Giordana w nowojorskiej Metropolitan Opera. Widowisko transmitowaliśmy w Programie 2 Polskiego Radia w sobotę (14.01).
Zobacz więcej na temat:  metropolitan opera Piotr Beczała opera Dwójka

"Moc przeznaczenia" Verdiego - o miłości i przyjaźni z wojną w tle

- W naszej pracy skupiamy się przede wszystkim na tym, by jak najwierniej oddać piękno i tragizm zawarte przez kompozytora w partyturze - mówił Patrick Fournillier, dyrygent i dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na antenie Dwójki. "Moc przeznaczenia" to muzyczna opowieść o miłości i przyjaźni z wojną w tle. Sceniczne arcydzieło jest pełne emocji i zaskakujących zwrotów akcji, a rozpoczyna się przypadkowym wystrzałem z pistoletu, uruchamiającym lawinę tragicznych zdarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa opera Giuseppe Verdi Dwójka Tomasz Konieczny Zygmunt Freud

"Był niezwykle kochany w środowisku". Emilian Kamiński we wspomnieniach

- Był otwarty do ludzi, wszystkich dobrze traktował. W najlepszych momentach wielkich teatrów był członkiem tych zespołów. W Teatrze Powszechnym za Hübnera, potem w Ateneum, gdzie się z nim spotkałem za Warmińskiego, wreszcie w Teatrze Narodowym u Hanuszkiewicza. Następnie stworzył swój teatr, który prowadził z rozmachem. My jako środowisko bardzo z tego korzystaliśmy - mówił o Emilianie Kamińskim jego przyjaciel Tadeusz Chudecki.
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński aktorzy aktorstwo odeszli 2022 Jakub Kukla Tadeusz Chudecki Dwójka

Jan Lisiecki: w mieście takim jak Warszawa zawsze można odkryć coś nowego

- Zawsze cieszę się, gdy tu przyjeżdżam. Kocham Krakowskie Przedmieście, kocham spacery po Starówce, ale nie tylko. W takim dużym i ciekawym mieście jak Warszawa zawsze można znaleźć coś innego, zawsze jest jakiś kąt, którego się nie zna, czy ulica, którą można poznać - mówił w Dwójce pianista Jan Lisiecki, który był solistą piątkowego (18.11) koncertu inaugurującego IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Jan Lisiecki MUZYKA Dwójka filharmonia narodowa koncert

Waldemar Dąbrowski: ten koncert to hołd Krzysztofa Pendereckiego dla Chopina

"To gest kultury i hołd człowieka, który u początku swojej twórczości odrzucał romantyzm i Chopina. Budował swoją wielkość na sprzeciwie wobec tradycji i jego dzieła, a jednak w dojrzałym okresie swej działalności zobaczył w Chopinie największego polskiego kompozytora" - tak o wyjątkowym koncercie poświęconym Krzysztofowi Pendereckiemu mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Dąbrowski Dwójka Teatr Wielki - Opera Narodowa Krzysztof Penderecki Fryderyk Chopin

Zbigniew Cybulski - legendarny aktor, otwarty człowiek i społecznik

- Zbigniew Cybulski niechętnie mówił o swoim dzieciństwie i młodości. Miałam ogromne szczęście, znalazłam rodzinne archiwum, tam odkryłam fotografie i opis domu, w którym wychowywali go dziadkowie. To pozwoliło mi odtworzyć to, co ukształtowało Zbigniewa Cybulskiego - mówiła w Dwójce Dorota Karaś, autorka książki "Cybulski. Podwójne salto".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Cybulski Dwójka kino aktor aktorstwo aktorzy Roch Siciński

Michel Franco: staram się swoimi filmami otwierać ludziom oczy

- Mając 40 lat już wie się mniej więcej, kim się jest. Gdy człowiek jest młodszy, widzi przed sobą mnóstwo możliwości. One stopniowo znikają i przychodzi moment, w którym trzeba pogodzić się z rzeczywistością. To moje życie, taki jestem. Choć nie oznacza to oczywiście, że starszy człowiek nie może się zmienić - mówił w rozmowie z Dwójką meksykański reżyser Michel Franco.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Meksyk FILM

Augustin Dumay: to, co najważniejsze, zaczyna się dopiero po konkursie

- Konkurs nie kończy się dziś. Życie muzyczne trwa nieprzerwanie. Co jest najważniejsze? To, których skrzypków będziemy chcieli słuchać także w przyszłości - mówił podczas Koncertu Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu szef jego jury - Augustin Dumay.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Hina Maeda Karol Furtak Dwójka konkurs Wieniawskiego - etap III

Hina Maeda: będę chciała jak najczęściej sięgać po muzykę polską

- W pierwszej chwili się zdziwiłam, a potem poczułam się po prostu bardzo szczęśliwa. Natomiast zdziwienie było ogromne - mówiła Hina Maeda po ogłoszeniu wyników 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zdobywczynią I nagrody została 20-letnia reprezentantka Japonii.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Karol Furtak konkurs Wieniawskiego - etap III Dwójka Hina Maeda

Jerzy Skoczylas: Andrzej Waligórski doskonale czuł nadchodzące w radiu zmiany

- Wyczuł ten moment, kiedy radio z lektorskiego, aktorskiego stawało się radiem autorskim. To były wtedy głównie początki Programu 3. Później mówiło się o tym okresie, że radio zaczęło mówić ludzkim głosem, pozbyło się tej nakładki sztuczności w pewnym sensie. Andrzej Waligórski wiedział, że trzeba ściągnąć ludzi, którzy ten wózek pociągną dalej - mówił w Dwójce Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Waligórski Dwójka Jakub Kukla kabaret KULTURA Polskie Radio Jerzy Skoczylas Stanisław Szelc historia radiofonii