Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

Parentyfikacja emocjonalna. Kiedy dziecko staje się głową rodziny

Kiedy dziecko jest pomocne: gotuje obiady, robi zakupy, zajmuje się młodszym rodzeństwem i potrafi pocieszyć zagubionego rodzica, mówi się o nim, że jest "prawdziwym skarbem". Tymczasem w psychologii sytuacja, w której dziecko wchodzi w rolę opiekuna i zaczyna pełnić jego obowiązki, jest zaburzeniem określanym mianem parentyfikacji - mówi psychoterapeuta Marlena Ewa Kazoń. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA rodzice dzieci psychologia zaburzenia lękowe Jakub Jamrozek

Jak nurkowano do wraku "Wilhelma Gustloffa"? Wyjątkowe dzieło polskich inżynierów

"Wilhelm Gustloff" to przedwojenny niemiecki statek pasażerski, który już podczas wojny był wykorzystywany przez armię. 30 stycznia 1945 roku statek wyruszył z Gdyni w rejs w ramach ewakuacji obywateli niemieckich z terenów Prus Wschodnich oraz Pomorza. Trafiony trzema torpedami wystrzelonymi z radzieckiego okrętu podwodnego S-13 zatonął, a wraz z nim co najmniej 6600 osób, które były na jego pokładzie. 
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Witold Lazar Trójka II wojna światowa

Rekonstrukcje historyczne. Skąd bierze się ta pasja?

Powodów, dla których trafiają do grup rekonstrukcyjnych, jest wiele: rodzinne tradycje, inspiracja losami członków rodziny. - Myślę jednak, że to zainteresowanie historią jest wspólnym mianownikiem wszystkich rekonstruktorów. I zapał, który pozwala przejść z książek, filmów i dokumentów do działania - opowiada Hubert Wawer ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka hobby historia Polski rekonstrukcja wojsko Oliwia Krettek

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia NAUKA klimat Kamil Jasieński katastrofa ekologiczna Ziemia

Festiwal Wisły we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy, czyli tydzień z królową polskich rzek

Wisła jest jak wiadomo królową polskich rzek. Nią to flisacy przez wieki spławiali towary z Krakowa, Sandomierza, Kazimierza i Warszawy do Gdańska. Od kilku lat Wisła ma też swój festiwal przypominający tradycje flisackie, które w grudniu zeszłego roku zostały wpisane na listę UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  rzeka Wisła Włocławek ciechocinek Toruń Bydgoszcz historia Polski flisak Katarzyna Cygler Trójka Festiwal Wisły

Korea – nowa miłość Polaków. Co nas w niej fascynuje?

Polska moda na Koreę trwa w najlepsze. Polacy coraz chętniej uczą się języka koreańskiego. Coraz więcej w Polsce nie tylko koreańskich restauracji, sklepów, ale także salonów fryzjerskich czy kosmetycznych. Odpowiedzią na nową dalekowschodnią fascynację Polaków ma być m.in. uruchomienie bezpośrednich lotów z Wrocławia do Seulu.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz Trójka hobby Korea Południowa nauka języków obcych

Wyplatanie wikliny. Najstarszy zawód świata, który łączy pokolenia

Tradycja wyplatania na ziemiach polskich liczy sobie tysiące lat. A wikliniarstwo, jeszcze niedawno zawód zanikający, dzisiaj przeżywa renesans. Trudno zresztą się dziwić: w większości polskich domów można znaleźć choćby kosze lub koszyki wiklinowe, które są nie tylko ładne, wygodne i przydatne, a przy okazji także ekologiczne. I właśnie o tym, czym jest plecenie wikliny i w jaki sposób łączy pokolenia, opowiada Katarzyna Nejman, gość "Zagadkowego Studia".
Zobacz więcej na temat:  hobby praca tradycja Kasia Stoparczyk Trójka natura ekologia wiklina wikliniarstwo

Ogródki działkowe: nowa moda czy skuteczny pomysł na prawdziwy relaks w mieście?

Ogródki działkowe niegdyś kojarzone były z osobami starszymi i uznawane za królestwo emerytów, dzisiaj przeżywają drugą młodość. Od kilku lat można dostrzec gwałtowny wzrost zainteresowania nimi, coraz częściej można tam też spotkać osoby młode, które z zapałem pielęgnują drzewa owocowe i przekopują grządki. Co ich do tego przekonuje?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo relaks wypoczynek miasto Piotr Firan Raf Uzar Trójka ogródki działkowe

Heroes Orchestra: ściągamy do filharmonii fanów gier komputerowych

Lubią grać w gry i grać grę. Heroes Orchestra to zespół, który jako pierwszy na świecie przeniósł muzykę z gry komputerowej "Heroes of Might and Magic" na scenę. - Muzyka z gier zaczyna funkcjonować jako osobny segment. To już nie tylko dodatek, ale dzieło, które żyje własnym życiem - opowiadają członkowie orkiestry Natalia Gruszczyńska i Mateusz Alberski.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka hobby gry komputerowe MUZYKA Martyna Matwiejuk