Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Spotkanie ze skrzypkiem Januszem Wawrowskim i jego Stradivariusem

Artysta opowiada o opublikowanym przez Warner Classics najnowszym jego osiągnięciu fonograficznym. To koncerty Piotra Czajkowskiego i Ludomira Różyckiego. Ten drugi dzięki temu nagraniu, z udziałem Royal Philharmonic Orchestra pod dyr. Grzegorza Nowaka, po blisko 70 latach odrodził się niczym Feniks z popiołów. I stąd tytuł płyty.
Zobacz więcej na temat:  stradivarius skrzypce Mieczysław Karłowicz Ludomir Różycki MUZYKA Adam Rozlach

"Dzień Ojca na nowo". Na czym polega inicjatywa?

Rozpoczęła się ogólnopolska kampania "Dzień Ojca na nowo". Celem inicjatywy jest ustanowienie nowej, kalendarzowej daty święta. Zamiast 23 czerwca, ma to być 19 marca, czyli w obchodzoną w Kościele katolickim uroczystość świętego Józefa. – Chcemy przypominać o roli ojca w rodzinie, wskazując na przykład opiekuna Jezusa – mówił Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo ojciec ojcostwo mężczyzna Wojciech Reszczyński Klub Trójki

Maestro Paweł Przytocki: sztuka ocali świat

Trzecia fala pandemii przybiera na sile, przez co wprowadzane są kolejne zasady bezpieczeństwa dotyczące m.in. zamknięcia teatrów. - Przygotowujemy spektakle pod takim kątem, żeby w kwietniu lub maju, jeżeli można będzie wtedy grać, bardzo szybko wrócić i już po dwóch próbach zagrać spektakle "Don Giovanniego" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Przytocki, dyrygent z Opery Wrocławskiej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Muzyczna Jedynka opera

Wegetarianizm – z czym to się je?

"Do przejścia na wegetarianizm skłoniły mnie głównie względy etyczne", "Absolutnie nie brakuje mi mięsa", "Mięso wywołuje we mnie wstręt" – mówią zwolennicy diety wegetariańskiej w rozmowie z reporterem Trójki Józefem Niewiarowskim. Przyczyn zrezygnowania z jedzenia mięsa może być wiele, ale czym je zastąpić?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dieta jedzenie warzywa prawa zwierząt ekologia gotowanie potrawy zwierzęta etyka Witold Lazar

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zwierzęta edukacja NAUKA Patryk Kuniszewicz Oliwia Krettek

Sensacja znad Morza Martwego. Najstarsze fragmenty Biblii odnalezione

Archeolodzy dokonali wielkiego odkrycia. W jednej z jaskiń nad Morzem Martwym znaleziono fragmenty Biblii. – To najstarsze zwoje, jakie udało się odnaleźć – mówił w programie "Trójka do trzeciej" profesor Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.    
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA Biblia religia archeologia Jerozolima Izrael judaizm Żydzi

Podróżowanie w czasie pandemii - jakie obostrzenia u sąsiadów?

Rządy na całym świecie apelują o ograniczenie wyjazdów zagranicznych. Niektóre są jednak koniecznością, dlatego warto wiedzieć, jakie obostrzenia w związku z pandemią panują w europejskich krajach. Różnice dotyczą kwestii przemieszczania się nie tylko pomiędzy krajami, ale również prowincjami i landami, obowiązywania godziny policyjnej jak i stosowanych środków ochrony osobistej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński zdrowie Weronika Puszkar podróże pandemia koronawirus