Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Upały dają się we znaki lasom. "W weekend strażacy wyjechali 180 razy do pożarów"

- Strażacy wyjeżdżają codziennie około 70-80 razy do pożarów lasów. Taka sytuacja trwa już od tygodnia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski. Tak duża liczba interwencji spowodowana jest tym, że w lasach jest bardzo sucho i nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić w najbliższych dniach.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski las straż pożarna pożar

Prof. Joanna Zach: "Ojcu" to książka przeznaczona szczególnie dla polskiego czytelnika

- Jaan Kapliński to jedna z najważniejszych postaci kultury estońskiej. Wielokrotnie znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Nagrody Nobla, kilka lat temu otrzymał Europejską Nagrodę Literacką, tłumaczył go Czesław Miłosz, a znajomość z nim zawarła także inna nasza noblistka, Olga Tokarczuk - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni i wykładowczyni akademicka.
Zobacz więcej na temat:  Kinga Michalska literatura Estonia Dwójka KSIĄŻKA

"Gdy trafiłem do UOP, znalazłem się w nieco innej rzeczywistości, niż sądziłem"

- Miałem przekonanie, że jest to służba tworzona od nowa i w gruncie rzeczy od strony formalnej tak było. Natomiast de facto i pomieszczenia, i sprzęt, i pewne procedury, terminologia, metodologia, i ludzie, w większości byli przeniesieni z realiów poprzedniej rzeczywistości politycznej - mówił w Dwójce płk Grzegorz Małecki, współautor książki "W cieniu. 30 lat wywiadu III RP".
Zobacz więcej na temat:  wywiad Antoni Dudek UOP służba bezpieczeństwa Dwójka HISTORIA

"Staramy się inspirować do poszukiwań tego, co najciekawsze"

- Prezentujemy zarówno tuzów, prekursorów poszczególnych gatunków muzycznych, jak i nietypowe połączenia. Staramy się zestawiać na jednej scenie artystów dużych i rozpoznawalnych, jak i debiutantów, którzy wywołują w muzyce ciekawe, nowe wibracje - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.
Zobacz więcej na temat:  Lublin Paweł Siwek Dwójka KULTURA

Historia Mariana Karczewskiego. "Człowiek traktowany był gorzej od bydlęcia"

Był konspiratorem specjalnej siatki wywiadu Armii Krajowej, później został osadzony w Pawiaku i przeżył trzy obozy koncentracyjne. - Nie ma dnia, abym nie wrócił do tamtych koszmarnych przeżyć - wspominał swoje losy Marian Karczewski. Mimo że od 9 marca 1993 roku nie ma go już wśród nas, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej możemy poznać jego historię.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski II wojna światowa Pawiak Armia Krajowa

Najdłuższy dzień, magiczna noc

– Kiedyś ta noc była pełna magicznych zwyczajów, pochodzących z czasów jeszcze przedchrześcijańskich. Miały one na celu zaklinanie miłości, płodności, szczęścia, dostatku, ale też oczyszczenie świata z istot demonicznych, które uważano za niebezpieczne. Stąd taką istotną rolę w obrzędach odgrywały ogień i woda, bo są to żywioły uznawane za oczyszczające – wyjaśniała Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Witold Lazar lato Słowianie zwyczaje STYL ŻYCIA Karolina Kamińska