Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Imieniny Jana Kochanowskiego. Dyrektor Biblioteki Narodowej: ta formuła ewidentnie się sprawdziła

- Jak sięgam pamięcią, to pierwsza audycja radiowa otwierająca pierwszą edycję odbyła się tutaj, w Dwójce. Po wyjściu ze studia dostałem telefon od życzliwej osoby, który zapytała mnie: a co, jeśli to nie wyjdzie? Okazało się, że wyszło. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że już 12. raz będziemy prezentować kolejnego autora w ramach Imienin Jana Kochanowskiego - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Czesław Miłosz Aldona Łaniewska-Wołłk Imieniny Jana Kochanowskiego KULTURA Dwójka Pałac Rzeczypospolitej magdalena walach Grażyna Wolszczak Aleksandra Hamkało michał czernecki Jerzy Radziwiłowicz Adam Michnik Adam Wajrak Katarzyna Kasia

NDI Sopot Classic. Szef festiwalu: hasło "Natura" przyszło do mnie w Operze Leśnej

- Byłem akurat na spacerze w Operze Leśnej. Natura to coś, co jest wpisane w DNA tego obiektu. Pod tym hasłem kryje się cudowna przestrzeń i siła twórcza dla wielu artystów, która na co dzień nas otacza, a którą tak rzadko dostrzegamy i doceniamy - mówił w Dwójce Szymon Morus, dyrektor artystyczny 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka MUZYKA Monika Zając Szymon Morus Sopot Wojciech Rajski KULTURA NDI Sopot Classic Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Wojtek Mazolewski i jazz w Polsce, Japonii i Anglii. "Muzyka jest od tego, żeby łączyć, nie dzielić"

Czy jest coś, co może łączyć sceny w Japonii, Anglii i Polsce? Wojciech Mazolewski, który zagrał mnóstwo koncertów na całym świecie, zdradził w Dwójce, że widzi dużo korelacji. Wszystko z tego względu, że jego zdaniem muzyka powinna łączyć, a nie dzielić. M.in. właśnie dlatego zdecydował się na założenie zespołu w Tokio. W tej decyzji pomogły mu refleksje w czasie pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Wojtek Mazolewski Andrzej Zieliński Dwójka Ukraina Marcin Masecki Jazz Dwójka

"Dwa Teatry 2024". Mariusz Malec: "Podstolina" to również ukłon w stronę radia

- Rok temu, na poprzednim festiwalu "Dwa Teatry", przedstawiliśmy "Podstolinę" widowni. To było czytanie aktorskie z udziałem widzów. Dzisiaj powtórzymy ten zabieg. Widownia stanie się częścią zupełnie innej historii - mówił w "Poranku Dwójki" nadawanym prosto z Sopotu Mariusz Malec, reżyser spektaklu "Podstolina", który bierze udział w konkursie telewizyjnym na festiwalu "Dwa Teatry 2024".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Mariusz Malec Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA TEATR Teatr Telewizji Aleksander Fredro Festiwal Dwa Teatry 2024 Festiwal Dwa Teatry Dwa Teatry

"Dwa Teatry 2024". Anna Wieczur: w tym roku wiele słuchowisk opowiada o niedalekiej historii

- To bardzo trudne, żeby opowiadać o niedalekiej przeszłości w sposób nie tyle obiektywny, co wrażliwy i uczciwy. W przypadku tegorocznych słuchowisk to się natomiast pięknie udało - mówiła w Dwójkowej audycji specjalnej z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie reżyserka Anna Wieczur, jurorka w konkursie słuchowisk dla dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Sopot Anna Augustynowicz Malina Prześluga Anna Wieczur-Bluszcz Anna Wieczur Małgorzata Szymankiewicz Dwójka

Maria Sławek: cieszę się, jeśli mogę coś odkrywać [ZOBACZ WIDEO]

- Zawsze interesowała mnie historia. Zajmuję się historią polskich Żydów, Warszawy, getta warszawskiego. Te obszary były mi zawsze bliskie, przynajmniej od momentu, gdy miałam już jaką taką świadomość. Nie odczuwam tego jako jakieś wielkie obciążenie, że ta przeszłość cały czas się we mnie odzywa i mnie woła - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek.
Zobacz więcej na temat:  Maria Sławek Agata Kwiecińska skrzypce Mieczysław Weinberg MUZYKA KULTURA Dwójka

"Dwa Teatry 2024". Michał Zdunik: odbiór słuchowiska w takich warunkach może być odświeżający

- W teatrze widzimy reakcje publiczności, po spektaklu jest możliwość, żeby porozmawiać. W słuchowisku jesteśmy tylko my. To bardzo ciekawe patrzeć jak ludzie reagują, co im się podobało, a co nie. Zwykle nie mamy takiej gorącej reakcji, dlatego jest to tak cenne. W dodatku słuchanie słuchowiska w formie laboratoryjnej, jak tutaj, może być dla wielu bardzo odświeżające - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser dwóch słuchowisk prezentowanych na festiwalu "Dwa Teatry 2024".
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry 2024 Sopot Małgorzata Szymankiewicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek TEATR KULTURA słuchowisko Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Andrzej Mularczyk Michał Zdunik Teatr Polskiego Radia joanna szczepkowska Adam Ferency Olga Lipińska Jerzy Antczak

"Dwa Teatry 2024". Adam Wojtyszko: szansa spotkania ze słuchaczem to dla nas święto

W Sopocie trwa 23. festiwal "Dwa Teatry". - Mam nadzieję, że ludzie, którzy przyjdą się z nami spotkać, poczują to i zrozumieją, że są dla nas niesamowicie ważni. Słuchacze to taki dziwny rodzaj półducha, do którego zawsze staramy się odnosić, tworząc, zawsze staramy się odgadnąć, co jest ważne i potrzebne. Szansa na bezpośrednie spotkania to dla nas święto - mówił w Dwójce Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Sopot Adam Wojtyszko Małgorzata Szymankiewicz Teatr Polskiego Radia Andrzej Mularczyk KULTURA TEATR Dwójka słuchowisko

Edyta Jungowska i audiobooki dla dzieci. "Ważne dla mnie jest budowanie klimatu opowieści"

Audiobook to forma, która od kilkunastu lat cieszy się dużym zainteresowaniem i trudno się temu dziwić. Swoje audiobooki posiadają także klasyki literatury dla dzieci. Edyta Jungowska opowiedziała w "Poranku Dwójki", z czym wiąże się produkcja audiobooków oraz jak przez tę formę trafić do młodych słuchaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Audiobook dzieci literatura Edyta Jungowska

Krzysztof Zanussi kończy 85 lat. "Postęp to pojęcie bałamutne"

Krzysztof Zanussi to jeden z najważniejszych przedstawicieli kina w Polsce. Reżyser w dniu swoich 85. urodzin był gościem Programu 2 Polskiego Radia, gdzie podzielił się swoimi planami i refleksjami. - Ludzie przestali czynić wysiłek, żeby wznieść się wyżej, ponad stan, w którym się znaleźli. To budzi we mnie złość - powiedział reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka film polski reżyser Krzysztof Zanussi Marcin Pesta

Czeska trauma 1938 roku w powieści "Prawomił albo niedawne przedawnienie"

- Czesi do dzisiaj mają potworną traumę roku 1938, i to jest w tej książce bardzo szczegółowo opisane. Młodzi chłopcy czekali, kiedy będą mogli stanąć do walki, ale politycy powiedzieli: "poddajemy się" - tak o książce Petra Stančíka "Prawomił albo niedawne przedawnienie" mówiła jej tłumaczka dr Elżbieta Zimna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki Jakub Jamrozek Czechy II wojna światowa Monachium

Podsumowanie Sezonu Orkiestry PR. "Powinniśmy jak najczęściej wychodzić ze Studia Koncertowego"

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Maestro Michał Klauza - dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia. Muzyk opowiedział o mijającym sezonie artystycznym Polskiego Radia oraz o koncercie na jego zakończenie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Klauza Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Marcin Masecki Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

"To najlepszy sposób na przybliżanie nauki" - 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik

Ponad stu wystawców z kraju i zagranicy, a wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i koła naukowe. W najbliższy weekend zapraszamy na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". Dlaczego? - O tym w "Poranku Dwójki" opowiedziała doktor Katarzyna Młynek - dyrektor odpowiedzialna za Piknik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Młynek eksperyment Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio dzieci rodzina NAUKA zabawa

Krzysztof Komendarek-Tymendorf: po powrocie z Wiednia poczułem wypalenie

- Po moim okresie w Wiedniu wróciłem do Polski podczas studiów i poczułem jakieś wypalenie, że bardzo dużo jest tej orkiestry. Taki radar, kontrolka, zaczęła się palić, że przestaję się rozwijać - opowiadał w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, dziś czołowy polski altowiolista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Krzysztof Komendarek-Tymendorf altówka Karol Furtak instrumenty strunowe instrumentaliści muzyka klasyczna