Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Malarz, reżyser, scenograf... 110. rocznica urodzin Tadeusza Kantora

- Moja sztuka nie jest wizerunkiem rzeczywistości, jest odpowiedzią na rzeczywistość - tłumaczył w jednej z rozmów Tadeusz Kantor. Wybitny artysta, człowiek renesansu: reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego. Założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie. W tym roku kończyłby 110 lat.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor Dwójka Cricoteka TEATR SZTUKA KULTURA

Timeless Film Festival, czyli uczta dla kinomanów i kinomanek

- Ideą festiwalu jest przypominanie historii kina i pokazywanie jak bardzo wiele różnych kanonów się w niej mieści. Idealnym przykładem jest nasza największa tegoroczna sekcja "Uczta kinomanów i kinomanek". Jest to ok. 70 tytułów. Najstarszy to "Gorączka złota" Chaplina z 1925 roku, a najmłodszy "Incepcja" Nolana - mówił w Dwójce Jacek Sobczyński, rzecznik Timeless Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  kino Timeless Film Festival Warsaw FILM KULTURA Dwójka Adam Suprynowicz Warszawa

Debata Dwójki: Ile powinni zarabiać pisarze? [WIDEO]

Od połowy marca, kiedy autorka bestsellerowego reportażu historycznego "Chłopki" Joanna Kuciel-Frydryszak zdecydowała się zażądać od wydawcy renegocjacji umowy i wyższego udziału w zyskach, nie milkną dyskusje na temat konieczności zmian w systemie wynagradzania pisarek i pisarzy. Większość środowiska staje murem za autorką, jednak pojawiają się też głosy krytyczne. Ile wart jest bestseller? Zapraszamy do słuchania i oglądania "Debaty Dwójki".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek pisarz literatura Dwójka Barbara Sadurska Michał Zabłocki Marcin Biegaj książki wynagradzanie wynagrodzenia KULTURA

Izabela Czartoryska - księżna o bardzo długiej liście zasług

W marcu minęła 280. rocznica urodzin księżnej Izabeli Czartoryskiej, jednej z najbardziej fascynujących kobiet w dziejach naszego kraju. Była nie tylko patriotką, mecenaską sztuki, założycielką pierwszego polskiego muzeum, ale także propagatorką ozdobnego ogrodnictwa i filantropką. – Jej historia ciągle jest niedopowiedziana, a była tak niezwykłą osobą, że zasługuje na osobny portret – czuły, wnikliwy, może nawet feministyczny – mówiła w Dwójce historyczka sztuki Katarzyna Bik.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Czartoryska Małgorzata Nieciecka- Mac Puławy dzieła sztuki Dwójka KULTURA

Fotografia poświęcona polskiemu wzornictwu. Jubileuszowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Pionierskie myśli, artyści i przedmioty, które zrewolucjonizowały sposób myślenia o wzornictwie. Wystawa fotografii zatytułowana "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939" to spacer przez przekrój kultowych projektów mebli czy ceramiki. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 75. rocznicy założenia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Dwójka Instytut Wzornictwa Przemysłowego

O jedną stratę wojenną mniej! Akwarela Zygmunta Vogla wróciła do Łazienek Królewskich

"Widok Łazienek od strony północnej" - jedna z ośmiu akwarel Zygmunta Vogla, które w przeszłości zdobiły wnętrza Pałacu na Wyspie - wróciła do polskich zbiorów. Stało się tak dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie. To już kolejna w ostatnich latach strata wojenna, którą udało się odzyskać.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Hanna Wróblewska malarstwo straty wojenne Dwójka KULTURA SZTUKA Marianna Otmianowska Zygmunt Vogel

Fotografie Zdzisława Beksińskiego. Wystawa "Fenomenalny"

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wystawę "Fenomenalny. Zdzisław Beksiński". Ekspozycja zawierać będzie fotografie wybitnego artysty z kolekcji Muzeum Narodowego, jednej z największych w Polsce. Dla zwiedzających dostępne będą również - niepokazywane wcześniej - zdjęcia należące do Muzeum Historycznego w Sanoku.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawa Jakub Kukla Dwójka SZTUKA KULTURA

Oratorium zamiast opery. Sprytna odpowiedź Haendla na zakazy

- Oratorium "Il trionfo del tempo e del disinganno" powstało w okresie, gdy w Rzymie zakazano wystawiania oper. Natomiast publiczność włoska, tak bardzo przyzwyczajona do obecności opery w życiu kulturalnym, znajdowała najróżniejsze sposoby na to, żeby kontynuować tę twórczość - mówił w Dwójce Waldemar Raźniak, reżyser premierowego spektaklu Polskiej Opery Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polska Opera Królewska Georg Friedrich Haendel premiera Katarzyna Sanocka Dwójka KULTURA oratorium Waldemar Raźniak Aneta Łukaszewicz

Koji Kamoji marzył o Paryżu, ale jego drugą ojczyzną została Polska

Był rok 1959, gdy urodzony w Tokio Koji Kamoji przybył do Polski. Początkowo celem jego podróży był Paryż. Artysta konceptualny - malarz, twórca obiektów i instalacji - do dziś mieszka jednak nad Wisłą. W minioną sobotę (30.03) skończył 90 lat, a 18 marca został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  Borysław Czyżak Koji Kamoji SZTUKA Jakub Kukla Gloria Artis KULTURA Dwójka

Jak zwierzęta budują swoje domy? Niezwykła architektura gniazd

Architektura ptasich i zwierzęcych gniazd to temat szczególny. Domy zwierząt często są niedostępne dla naszych oczu, mimo że są tuż obok nas. – Budują nie tylko ludzie. Z różnych badań wiemy, że na metr kwadratowy człowieka przypada kilogram betonu. Ale dzięki ptakom mamy o wiele więcej pozytywnych informacji. Już w tej chwili można zobaczyć choćby sójki z materiałem gniazdowym w dziobie – mówił w Dwójce pisarz i ornitolog Michał Książek.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka natura przyroda Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Książek ptaki pszczoły gniazdo

"Porządni ludzie". Imigrantka z Polski pisze o współczesnej Francji

- Mieszkaliśmy pod Paryżem w dzielnicy bloków. Na sąsiedniej ulicy stał bardzo elegancki, burżuazyjny dom. Często przechodziłyśmy z siostrą obok i widziałyśmy mieszkająca tam rodzinę. Wydawała się nam ona bardzo francuska. Mówiliśmy na nich: "porządni ludzie" - wspominała w Dwójce Kinga Wyrzykowska, autorka książki "Porządni ludzie".
Zobacz więcej na temat:  Kinga Wyrzykowska literatura Aldona Łaniewska-Wołłk Francja KSIĄŻKA KULTURA Dwójka

Włochy - kraj, w którym nieróbstwo jest pracowitym zajęciem

- Leżenie na wznak na jakimś marmurowym murku na jednym z placów w Rzymie czy Wenecji i patrzenie się w niebo to we Włoszech najpiękniejsze zajęcie, bo jeszcze w ten obraz wchodzi skraj jakiejś stojącej nieopodal bazyliki. Nieróbstwo jest tam bardzo pracowitym nieróbstwem - mówił w "Wybieram Dwójkę" Grzegorz Musiał, autor książki "Dziewięć włoskich miast i inne opowieści".
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Musiał Włochy Jakub Kukla Dwójka KSIĄŻKA KULTURA literatura

Maciej Frąckiewicz w rozmowie z Andrzejem Zielińskim: akordeon to nie był do końca mój świadomy wybór

- Miałem niecałe 7 lat, jak poszedłem do szkoły muzycznej, i pamiętam, że był to wybór komisji egzaminacyjnej, aby skierować mnie na akordeon. Nie wiem, czy spojrzeli na moje ręce, że są właściwe do tego akurat instrumentu? - wspominał w Dwójce Maciej Frąckiewicz, wybitny instrumentalista.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Frąckiewicz Andrzej Zieliński akordeon Dwójka MUZYKA KULTURA