Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

"La Bohème" - premiera w Operze Bałtyckiej. "To dzieło utkane symbolami"

- Mamy tutaj do czynienia z dziełem, które jest właściwie utkane symbolami. Nie ma tu sprawy, rzeczy czy osoby, która by nie była symboliczna. Wystarczy spojrzeć na czterech głównych bohaterów-przyjaciół. To poeta, malarz, muzyk i filozof. Gdybyśmy przecież mieli się zastanowić, czym jest teatr, to jest właśnie poezją, obrazem, muzyką i filozofią - mówił w Dwójce Romuald Wicza-Pokojski, reżyser "La Bohème" w Operze Bałtyckiej.
Zobacz więcej na temat:  Romuald Wicza-Pokojski opera Giacomo Puccini premiera Opera Bałtycka w Gdańsku Katarzyna Sanocka MUZYKA KULTURA Dwójka Zobacz także

Rekord kompozytorski. Dwie wielkie premiery operowe Zygmunta Krauzego

Jest jednym z najważniejszych artystów swego pokolenia. Zygmunt Krauze, to uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog i organizator życia muzycznego. W listopadzie na deskach dwóch polskich opera mają miejsce dwie premiery jego dzieł. Zygmunt Krauze nie stawia tym jednak kropki nad "i". Jakie są jego operowe marzenia? 
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krauze Marcin Majchrowski Dwójka opera muzyka klasyczna Zobacz także Opera Krakowska Poznań orkiestra KULTURA MUZYKA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. "Te słowa scalają młodzież i wyrażają ich emocje"

Z tysiąca słów zostanie wybrane to jedno! Już tylko do końca listopada można zagłosować w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Czy zostanie nim aura, brainrot, yapping a może oi oi oi baka? O tym, jaka jest dziś polszczyzna wśród młodych, opowiadała członkini jury - prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka młodzież młodzieżowe słowo roku słowotwórstwo język polski mowa Paweł Siwek KULTURA Zobacz także

Festiwal "Czas na teatr". Czy musical może być formą terapii?

- Ważnym elementem musicalu jest obecność popularnej odmiany muzyki, tańca, śpiewu, która daje ukojenie. Nawet jeśli musical dotyka tych najtrudniejszych tematów, to daje odskocznię, a także, co bardzo ważne, nadzieję - mówiła Małgorzata Woźniak z Teatru Muzycznego w Poznaniu, organizatora 3. Festiwalu Teatrów Muzycznych "Czas na teatr". 
Zobacz więcej na temat:  musical Jakub Kukla Teatr Muzyczny w Poznaniu TEATR KULTURA Dwójka spektakl

"Egalitarność, różnorodność, dialog". Justyna Czarnota-Misztal dyrektorką Instytutu Teatralnego

Rozpoczęła się trzyletnia kadencja Justyny Czarnoty-Misztal jako dyrektorki Instytutu Teatralnego. Egalitarność, różnorodność i dialog to filary, na których będzie się opierał rozwój Instytutu Teatralnego w kolejnych trzech latach. Czego możemy spodziewać się w placówce na warszawskim Jazdowie do 2027 roku?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Justyna Czarnota-Misztal Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek teatrologia

Eufonie. Polska premiera nowego utworu Hanny Kulenty

- Idąc do góry krętą drogą wiemy jaki jest cel, ale nigdy nie wiadomo, co wyskoczy zza zakrętu. Tak samo tutaj, jakaś przewidywalność jest, ale nigdy nie wiadomo jak ta muzyka się pokieruje. Tak jak bym była DJ'em swoich nastrojów i zmieniała je w zależności od tego, jak i kiedy chcę - mówiła w Dwójce Hanna Kulenty, jedna z bohaterek koncertu "Heroiny Muzyki Polskiej" na festiwalu Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Michał Dębski Hanna Kulenty POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich koncert muzyka współczesna MUZYKA KULTURA Dwójka

Eufonie. Muzyka Europy Środkowej, czyli próba ucieczki ze Wschodu i z Zachodu

- Mamy nurt, który w swojej genezie jest absolutnie radykalny, jak choćby minimalizm, ale łączymy go z jakimś elementem tradycyjnym, dodajemy do tego duchowość i wychodzi nam charakterystyczna środowo-europejska zbitka - mówił w Dwójce Krzysztof Stefański z "Ruchu Muzycznego" przed debatą w ramach 6. Festiwalu Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Agata Kwiecińska Marcin Majchrowski Dwójka MUZYKA debata Europa Środkowo-Wschodnia Europa Środkowa Ruch Muzyczny

Eufonie. Geograficznie, w czasie i przestrzeni - festiwal rozszerza swoją formułę

- Jesteśmy niezwykle interdyscyplinarni. Festiwal bardzo rozszerzył swoje spektrum działania, i geograficznie, i w czasie, i w przestrzeni - mówił na spotkaniu z mediami dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piastowski, przedstawiając założenia i szczegółowy program 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Robert Piaskowski Narodowe Centrum Kultury MUZYKA KULTURA Beata Stylińska Karol Furtak Dwójka

"TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje". Muzyczna uczta w Studiu Lutosławskiego

Zbliżający się wielkimi krokami festiwal "TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje" to wydarzenie, które zachwyci uczestników swoim programem - zapewniał w Dwójce dyrygent Tomasz Radziwonowicz. Dodatkowo coś dla siebie znajdą także fani improwizacji. - To nowa rzecz, która do tej pory raczej się u nas nie pojawiała - zdradziła Zuzanna Dłużniewska, koordynatorka festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert improwizacja Adam Suprynowicz Tomasz Radziwinowicz Zuzanna Dłużniewska KULTURA MUZYKA

Festiwal Jazztopad - skrzyżowanie jazzu i współczesnej muzyki klasycznej

Festiwal Jazztopad we Wrocławiu to dwa tygodnie celebracji znakomitej muzyki – nie tylko jazzowej. Podczas tej 21. odsłony będziemy mogli celebrować koncerty wybitnych artystów jazzowych i improwizujących, których nazwiska zapisały się już wyraźnie w świecie muzyki, a także tych nieco mniej znanych polskiej publiczności. Wszyscy jednak prezentują wspaniałe i unikalne projekty.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Jazz muzyka współczesna Jazztopad Wrocław Piotr Turkiewicz KULTURA

Korelacje - festiwal, gdzie film i literatura dialogują ze sobą

- Bazujemy na dwóch przepięknych sztukach, czyli na filmie i literaturze. Dzieje się tak za sprawą połączenia filmu z osobami, które doskonale parają się językiem polskim, przepięknie piszą i trochę wklejają się w ścieżki dźwiękowe filmów, tworząc w pewnym sensie słuchowiska - mówił w Dwójce Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Korelacje.
Zobacz więcej na temat:  film polski Dolnośląskie Centrum Filmowe Wrocław Piotr Krzykwa Festiwal Korelacje FILM kino KULTURA Dwójka Monika Zając literatura

Dzieło na podstawie manuskryptów Gombrowicza. "HI§TORY" w Operze Królewskiej

To dzieło, w którym autor szuka swojego głosu wobec rodziny, społeczeństwa, a przede wszystkim historii - tak o operze "HI§TORY" mówi kompozytor i autor libretta Michał Dobrzyński. Dzieło powstało na podstawie manuskryptów i niepublikowanych dotąd fragmentów dramatu "Historia" ("Operetka") Witolda Gombrowicza. Rękopisy pisarza przekazała Rita Gombrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Małgorzata Nieciecka- Mac Dwójka Polska Opera Królewska opera manuskrypt

Niecodzienna inicjatywa Stowarzyszenia Muzyków Orkiestry Polskiego Radia. Koncert "Jak rosła Orkiestra?"

Wyjątkowa lekcja muzyki dla młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej oraz młodszych licealistów. Koncert zatytułowany "Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego radia w Warszawie" pod batutą szefa, maestro Michała Klauzy to niepowtarzalna okazja, by posłuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej i poznać nietuzinkową historię. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Paweł Siwek Kajetan Prochyra MUZYKA studio im. Witolda Lutosławskiego muzyka klasyczna orkiestra młodzież uczniowie edukacja szkoła KULTURA

Festiwal Camerimage - branżowy i otwarty na publiczność

- Gośćmi Festiwalu Camerimage od ponad 30 lat są twórcy, których często nie znamy z nazwiska, ale ich praca jest widoczna we wszystkich najważniejszych tytułach filmowych. W kinie głównym przekazem jest obraz, a tymi, którzy go malują światłem i cieniem są operatorzy/operatorki - mówił w Dwójce Kazimierz Suwała, szef Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Camerimage operator Monika Zając kino FILM KULTURA Dwójka

Ostatnia powieść noblisty. Mario Vargas Llosa postawił kropkę nad "i"?

Rzecz o pasji, namiętnościach i pogoni za marzeniami, a wszystko to w otoczeniu kreolskiej muzyki, która tętni przez całą powieść. "To dla Pani ta cisza" jest według zapowiedzi ostatnią powieścią autorstwa Mario Vargasa Llosy. Czy noblista postawił tym samym kropkę nad "i" w swojej twórczości?
Zobacz więcej na temat:  Mario Vargas Llosa literatura Tomasz Pindel Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Peru KSIĄŻKA