Polskie Radio
Section05

dzieła sztuki

Jacek Malczewski i jego "Wizja Ezechiela" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

- Malczewski swój cykl zaczyna w 1914 roku. Wtedy zrodziła się w nim nadzieja, że zamęt wojenny przyniesie Polsce odrodzenie. Ta myśl polityczna kształtowała się w Polsce pod zaborami już od dawna. Według późniejszych danych tych obrazów powstało dziewięć, mnie udało się zidentyfikować siedem. Ostatnie prace powstały już po odzyskaniu niepodległości - mówił w Dwójce historyk sztuki prof. Michał Haake.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Jacek Malczewski muzeum Warszawa Michał Nowak Dwójka

Masz w domu starą cukiernicę, fotografię, obraz? A czy na pewno wiesz, jak o nie dbać?

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wydaje książkę o odrestaurowaniu dzieł sztuki i architektury. "Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego" to wydawnictwo wyjątkowe, gdyż jest adresowane do amatorów. Co więcej, ta książka to początek całej serii wydawniczej pomagającej właścicielom obiektów, nie tylko zabytkowych, zdobyć wiedzę, jak o nie dbać.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki konserwacja poradnik KSIĄŻKA Tomasz Miara Trójka

Łukasz Gorczyca: Edward Dwurnik był artystą klasy ludowej

- Są artyści, którzy uciekają od rzeczywistości w świat jakiejś czystej kreacji czy formy. Są tacy, którzy tę rzeczywistość komentują, i są tacy - wydaje mi się, że takim był też Dwurnik - którzy są swego rodzaju medium, to znaczy ludźmi, którzy nie patrzą z zewnątrz, nie patrzą ponad, tylko są w środku tego czegoś, tego naszego życia - mówił Łukasz Gorczyca. Fundacja Edwarda Dwurnika wydała właśnie album na temat cyklu "Robotnicy" tego malarza.
Zobacz więcej na temat:  Edward Dwurnik malarstwo album Paweł Siwek PRL robotnicy Dwójka Muzeum Sztuki Nowoczesnej

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa Jakub Jamrozek Dwójka Jacek Malczewski malarstwo muzeum rzeźba

Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jedna z najważniejszych placówek muzealnych za granicą

Centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji - Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Z tą niezwykłą placówką związani byli m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka i Zygmunt Miłkowski.
Zobacz więcej na temat:  Rapperswil muzeum Jakub Domoradzki KULTURA historia Polski Polonia Tadeusz Kościuszko Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawa

Rogier van der Weyden - "Zdjęcie z krzyża". Przejmujący obraz pasyjny

To było prestiżowe zamówienie - wielką tablicę z przedstawieniem zdjęcia z krzyża zamówiło u Rogiera van der Weydena bractwo cechu kuszników z Leuven (Lowanium), które obrało za swą patronkę Matkę Boską Bolesną. Malowane retabulum zastąpiło stary, konsekrowany w 1364 roku, posąg Marii Bolesnej w kaplicy kuszników Onze-Lieve-Vrouwe-van-Ginterbuiten.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo średniowiecze religia

"Krzyk" Muncha - co go łączy z "Moną Lisą?"

"Krzyk" Muncha bywa zestawiany z "Moną Lisą". I bynajmniej nie za sprawą podobieństwa modeli, lecz raczej sławy obrazów ("Krzyk" istnieje w kilku autorskich wersjach – dwa pastele, dwa obrazy olejne i odbitki litograficzne). Dzieła to gwiazdy popkultury, poddawane licznym trawestacjom w różnych mediach i formach. Były też kradzione i ulegały atakom szaleńców. Czy coś jeszcze je łączy?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek malarstwo