Polskie Radio
Section05

filozofia

"To nie samobiczowanie się". Prof. Jastrzębski o zmianie znaczenia terminu "pokora"

- Kiedy wygłaszamy różne sądy, powinniśmy mieć gdzieś z tyłu pokorę, że nie wiemy, czy tak jest. Tego rodzaju pokora jest czymś innym niż przyjmowanie na siebie całego zła tego świata, którego my mamy być sprawcami - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof z Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki język polski wiara społeczeństwo Polskie Radio 24 KULTURA

Tarcza i miecz. 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki

14 stycznia to Światowy Dzień Logiki. Święto ustanowiono właśnie tego dnia z powodu dwóch rocznic: urodzin Polaka Alfreda Tarskiego i śmierci Kurta Gödla – uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. O to, czym jest logika, zapytaliśmy przedstawicielki trzech dziedzin naukowych – filozofii, matematyki i psychologii. – Logika to tarcza i miecz – stwierdziła prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski mózg STYL ŻYCIA biologia matematyka NAUKA anatomia człowieka Przemysław Cięgotura

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Czym jest prawda?

7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone - po raz trzydziesty - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Laureatami zostało czworo wybitnych uczonych z czterech obszarów badawczych. W Dwójce spotkaliśmy się ze zdobywcą tego lauru z zakresu nauk humanistycznych i społecznych - prof. Cezarym Cieślińskim - logikiem i filozofem z Wydziału Filozofii UW.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Kobylecka

Prof. Brzechczyn: odrębność rozwojowa Europy Środkowej bierze początek w XVI wieku

Odrębność rozwoju gospodarczego Europy Zachodniej i Europy Środkowej zaważyła na odmienności struktur społecznych, ustroju politycznym i była jednym z czynników upadku regionu środkowoeuropejskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Brzechczyn, filozof historii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski Europa Środkowa KULTURA społeczeństwo Europa Zachodnia

"Ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą"

- W wielu miejscach swojego dzieła Alasdair MacIntyre podkreślał, że nasza ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą. Wbrew temu, co propagowane jest w dominujących obecnie nurtach, nie jesteśmy duchem w ciele, który może za pomocą wyrafinowanych koncepcji moralnych zupełnie oderwać się od tego, że jesteśmy ciałami. Nie tyle posiadamy ciała, co ciałami jesteśmy - mówił w audycji Wojciech Szymański.
Zobacz więcej na temat:  etyka zwierzęta Dwójka Michał Nowak