Polskie Radio
Section05

historia Polski

Od Ukrainy, przez Łotwę, po Francję. Instytut Polonika konserwuje polskie zabytki za granicą

Remonty kościołów, renowacje obrazów, rzeźb i zabytkowych nagrobków rozsianych po Europie Środkowej i Zachodniej i związanych z polską historią - to plany Instytutu Polonika na ten rok. - Zawsze wybór obiektów był wskazywany nie tylko ze względu na wartość artystyczną, ale też wartość historyczną, było to dzieło tworzone przez Polaków lub dla Polaków - mówiła dyrektorka instytutu Dorota Janiszewska-Jakubiak.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polonika zabytki konserwacja Witold Banach Kresy dziedzictwo narodowe Dwójka KULTURA GOSPODARKA inwestycje

"Trzydziesta rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki”. Wspomnienia ks. Jana Sochonia i ks. Jana Sikorskiego

W dzisiejszym odcinku zapraszamy do wysłuchania audycji wyemitowanej w 2014 przez Program Pierwszy Polskiego Radia w ramach cyklu "Ślady na piasku”. W audycji udział wzięli: ksiądz profesor Jan Sochoń, poeta, filozof, autor książek poświęconych księdzu Jerzemu, a także ksiądz Jan Sikorski, duszpasterz internowanych działaczy opozycji w więzieniu na Białołęce podczas stanu wojennego, a po śmierci księdza Popiełuszki – odpowiedzialny za odprawianie Mszy świętych za Ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół

"Odkąd sięga moja pamięć, malowałem". Jan Marcin Szancer, czyli sztukmistrz ilustracji

– Zabawa przy pomocy farb, kredek, pędzelków była moim najulubieńszych zajęciem. I tak już zostało – wyznał Jan Marcin Szancer w Polskim Radiu. Radiowe archiwa pełne są barwnych opowieści artysty o jego biografii prywatnej, twórczości oraz ludziach, którzy wywarli znaczący wpływ na jego życiowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  Jan Marcin Szancer grafika HISTORIA Stanisław Wyspiański Kraków Warszawa telewizja malarstwo Jan Matejko ilustracja Jan Brzechwa

Podróże Czejarka. Kukliński kontra Jaruzelski czyli o krok od atomowej zagłady. Muzeum Zimnej Wojny

Właśnie świętowaliśmy 25. rocznicę przyjęcia Polski do NATO. A co by było gdyby historia potoczyła się inaczej? Jakie plany miał Układ Warszawski, do którego należała Polska? Jak miał wyglądać atak naszych wojsk na północne Niemcy oraz Danię? W pierwszej fali do natarcia miało ruszyć pół miliona naszych żołnierzy. Oficjalnie zakładano, że już po dwóch tygodniach zginie aż 80 procent z nich!! Przeżyje tylko co piąty... Zapraszam do Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie. Generał Jaruzelski kontra pułkownik Kukliński. Podróże Czejarka nr 144, video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Wojciech Jaruzelski Ryszard Kukliński zimna wojna

Antoni Pajdak - konspirator z urodzenia

20 marca 1988 roku zmarł Antoni Pajdak, legionista Piłsudskiego, w II RP samorządowiec i obrońca działaczy PPS-u. W czasie II wojny światowej drugi zastępca delegata Rządu RP na Kraj. Jeden ze skazanych w procesie szesnastu w Moskwie. W PRL-u jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Państwo Podziemne PRL Komitet Obrony Robotników Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela