Polskie Radio
Section05

kolor

Do wyboru, do koloru!

Pastelowe, bure i pstrokate – firmy motoryzacyjne oferują swoim klientom prawdziwą paletę kolorów i kolorków. Jakie barwy wybieramy najczęściej? Co to o nas mówi? Czy rzeczywiście czerwone samochody są szybsze?
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja POLSKA Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow radio kierowców 24 radio kierowcow 24 samochody samochód psychologia STYL ŻYCIA

Kolor ma bardzo duży wpływ na nasze życie

Kolory to coś więcej niż wielobarwne plamy czy pomysły marketingowe. Różne barwy są zakorzenione w naszych osobistych doświadczeniach, w dzieciństwie i w symbolice, dzięki czemu potrafią wywoływać przyjemność, szczęście, niepokój czy dawać pozytywną energię. Tymi wszystkimi zależnościami zajmują się i próbują je wyjaśnić nauka i psychologia koloru. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA psychologia zdrowie Tomasz Miara Trójka jesień nastrój

Kolor zmienił fotografię. Pierwsza barwna odbitka została pokazana w 1861 roku

Obecnie fotografia barwna jest standardem, zaś czarno-biała to raczej domena fotografii artystycznej. Ale jeszcze 30-40 lat temu odbitki barwne były wręcz luksusem. Znawcy tematu spierają się co do faktu kto pierwszy wykonał barwną fotografię. Uważa się, że był to Thomas Sutton, pracujący na zlecenie i pod kierunkiem Jamesa Clerka Maxwella. 17 maja 1861 roku w Royal Institution w Londynie Thomas Sutton zaprezentował pierwsze w historii kolorowe zdjęcie swego autorstwa.
Zobacz więcej na temat:  fotografia kodak HISTORIA wynalazek wynalazcy fotograf barwy

Jak działa na nas kolor pomarańczowy? Wystawa "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor" we Wrocławiu

To, jakimi kolorami się otaczamy, ma większe znaczenie, niż nam się wydaje. Wiedzą o tym twórczynie wystawy "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy", którą możemy oglądać w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. – Jest to przestrzeń, która jest jakby poza światem, jest dla nas zwykle niedostępna, a dostęp do niej umożliwia nam sztuka. Gdy wejdziemy w przestrzeń takiej interaktywnej instalacji, wypełnionej jednym kolorem, możemy doświadczyć barwy w sposób unikalny – mówiła w Trójce psycholog i historyk sztuki Magdalena Skowrońska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Katarzyna Cygler Trójka Wrocław barwy psychologia mózg emocje