Polskie Radio
Section05

Kraków

Turbo-Jet – innowacyjny odrzutowiec dziełem studentów AGH

Prędkość poddźwiękowa oraz system namierzania i śledzenia innych samolotów bez wykorzystania GPS – to cechy niewielkiego odrzutowca Turbo-Jet, nad którym pracują studenci koła naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej. – Wszystkie sprawdzone systemy działają na radarze, na podczerwieni albo za pomocą zewnętrznego naprowadzanie laserem. My chcemy trafić w niszę, która potrzebuje czystej wizji – mówi Jakub Karnowski z Koła Naukowego Dron Engineering Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda samolot wojsko sprzęt technika

"Nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu". Wspomnienie o Jerzym Treli

- O Jerzym Treli można powiedzieć, że nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu. W którymś z wywiadów wspominał o tym, że wiele życia upłynęło mu na tej fikcji teatralnej czy filmowej, którą jako aktor kreował - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela aktorzy TEATR wspomnienie Kazimierz Kutz Andrzej Wajda

"Niechciana stołeczność". Przestrzeń Krakowa w czasach niemieckiej okupacji

W krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury prezentowana jest wystawa "Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945". Ukazuje ona, w jaki sposób niemiecki zaborca symbolicznie zagarniał przestrzeń miasta, które Hitler uznał za "prastare miasto niemieckie" i które miało zostać zamienione we wzorowe Stadt Krakau.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka wystawa historia Polski II wojna światowa nazizm

Mija 45 lat od zabójstwa Stanisława Pyjasa. Złożono wieniec od prezydenta w miejscu morderstwa

Minister Wojciech Kolarski złożył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wieniec przy ulicy Szewskiej w Krakowie, w miejscu, gdzie 45 lat temu został zamordowany Stanisław Pyjas.Wcześniej kwiaty pod tablicą upamiętniającą Stanisława Pyjasa złożył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas historia Polski PRL opozycja demokratyczna Andrzej Duda kancelaria prezydenta

"Szkolna ulica" w Krakowie. Zamknięta dla aut ze względu na dzieci

Przez cały maj ulicą Urzędniczą w Krakowie, przy której znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, nie będą mogły jeździć samochody. Chodzi o czas między godz. 7.45 a 8.30. Pilotażowy program "szkolna ulica" ma sprawdzić, czy uczniowie będą bardziej skłonni wybrać inne środki transportu na lekcje niż auto, m.in. rower czy hulajnogę. Opinie rodziców są podzielone.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Patryk Michalski samochody rower szkoła

"Tu jest wolna Polska!": posłuchaj reportażu Moniki Chrobak

"Zima wasza, wiosna nasza" – pod tym hasłem 40 lat temu w wielu polskich miastach przeszły liczne demonstracje przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W ten sposób członkowie "Solidarności" próbowali wyjść z podziemia po grudniowej porażce Związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 roku został on niemal doszczętnie rozbity, a wielu jego przedstawicieli aresztowanych bądź internowanych. Masowe wystąpienia publiczne odbyły się już w kwietniu 1982 roku, jednak te najliczniejsze – 1 i 3 maja.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Solidarność stan wojenny 1 maja 3 Maja Trójka Monika Chrobak

Sacrum sprowadzone na ziemię. "Wiarołom" Piotra Złotorowicza

Piotr Złotorowicz w 2012 r. zdobył "Talent Trójki" w kategorii Film. PWSFTViT w Łodzi ukończył w roku 2015. Jego studenckie filmy były prezentowane na dziesiątkach festiwali i wielokrotnie nagradzane. "Wiarołom" to jego pełnometrażowy debiut. – Wyszedłem z założenia, że chcę powiedzieć o zapomnieniu, o tym, jak niedoskonała jest ludzka pamięć. W tytule chciałem zderzyć pewnego rodzaju sacrum z brutalną i materialną rzeczywistością – powiedział reżyser w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM film polski festiwal filmowy kino Cieszyn Czechy