Polskie Radio
Section05

książki

"Górnicy. Opowieści spod ziemi". Tadeusz Biedzki: opisuję świat, który jest bardzo egzotyczny

- Tak naprawdę wszystkie moje książki są o rzeczach egzotycznych i myślę, że ta książka w tym sensie także wpisuje się w ten nurt. Świat, który tu opisuję - świat górników sprzed kilkudziesięciu lat - to także świat bardzo, ale to bardzo egzotyczny - mówił w Dwójce Tadeusz Biedzki o swojej najnowszej książce pt. "Górnicy. Opowieści spod ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla górnicy Śląsk literatura KULTURA Górny Śląsk Tadeusz Biedzki

Magda Mikołajczuk o powieści Gabriela Garcii Marqueza "Widzimy się w sierpniu"

O wydanej 10 lat po śmierci autora i wbrew jego woli powieści Gabriela Garcii Marqueza "Widzimy się w sierpniu". Marquez pisał ją pod koniec życia i nie zamierzał publikować, ale rodzina zdecydowała inaczej. "Widzimy się w sierpniu" to historia kobiety, która co roku przypływa na karaibską wyspę na grób matki i przeżywa tam coś wyjątkowego.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura

Wacław Holewiński wraca z nową powieścią. "Bałaszewicz był postacią więcej niż złą"

- To był człowiek, który chciał zastąpić Karola Marksa w I Międzynarodówce. I pewnie gdyby Rosjanie zdecydowali się zainwestować w niego większe pieniądze, toby się mogło powieść - mówił pisarz Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej powieści pt. "A potem już tylko mgła".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński literatura Powstanie Styczniowe powieść

"Noszę wiele literackich kapeluszy". Agata Romaniuk o swojej twórczości

Doktor socjologii, reportażystka, związana z "Dużym Formatem", pisarka, autorka książki reportażowej "Kobiety Omanu", powieści "Proste równoległe", zbioru opowiadań "Krótko i szczęśliwie" oraz kilkunastu kryminałków dla dzieci o "Kociej szajce". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była Agata Romaniuk, która opowiadała m.in. o swojej twórczości oraz niełatwej sztuce łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Agata Romaniuk reportaż dziennikarstwo literatura socjologia

Biografia Warszawy. Historia miasta z perspektywy zbioru doświadczeń

Warszawa ma bogatą, ale i trudną historię. Prof. Błażej Brzostek w książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" przedstawia ją z perspektywy zbioru indywidualnych doświadczeń. W audycji "Rzeczypospolite" opowiedział o tym, dlaczego wybrał taki sposób przedstawienia historii miasta oraz odpowiedział na zarzuty o pokazywaniu tylko złej strony Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Warszawa historia Polski Antoni Dudek Błażej Brzostek

Światowy Dzień Książki. Jak dzieła zagranicznych autorów trafiają na polski rynek?

Raport na temat czytelnictwa z ubiegłego roku pokazuje, że Polacy coraz częściej sięgają po książki. Mają z czego wybierać. Na rynku dostępne są książki polskich i zagranicznych autorów. O tym jak wygląda wydanie książki zagranicznego pisarza opowiedział w "Poranku Dwójki" Marcin Biegaj, dyrektor agencji literackiej Andrew Nurnberg Associates Warsaw.
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarz Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Marcin Biegaj KULTURA

"Chwile" Andrew O'Hagana: opowieść o przyjaźni i wymyślaniu społeczności na nowo

Andrew O'Hagan to uznany pisarz, trzykrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Brytyjskie czasopismo literackie "Granta" umieściło go na prestiżowej liście najbardziej obiecujących brytyjskich autorów. Od 10 kwietnia w Polsce dostępna jest jego powieść "Chwile". Pisarz opowiedział o niej we "Wszystkich książkach świata". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś literatura Andrew O'Hagan Wielka Brytania

Opowieść o awansie społecznym. Uniwersalna historia w nowej książce Macieja Jakubowiaka

W swojej najnowszej książce Maciej Jakubowiak podejmuje się analizy zjawiska awansu społecznego. Punktem wyjścia dla twórcy jest historia jego rodziny. Z niej jednak wychodzi do spojrzenia na to zjawisko w szerszym ujęciu. O swoich wnioskach, zapisanych w książce "Hanka. Opowieść o awansie", opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura Maciej Jakubowiak społeczeństwo KULTURA

Quentin Tarantino i "Spekulacje o kinie" - premiera książki znanego reżysera

Quentin Tarantino, twórca m.in. "Pulp Fiction" i "Pewnego razu w Hollywood", spełnił swoje zapowiedzi i napisał książkę. Od początku kwietnia w Polsce dostępne są jego "Spekulacje o kinie". - Ta książka pokazuje nam, że to jest facet, który żyje kinem - mówi Jan Dzierzgowski, autor przekładu wydawnictwa na język polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka literatura Quentin Tarantino kino Jan Dzierzgowski

Paweł Reszka: na wojnie giną ludzie i przyjaźnie

- Rosja miała dla mnie trzy wymiary. Pierwszy, putinowski, co do którego nie miałem złudzeń. Była też Rosja jako wielki organizm społeczny, i Rosja osobista, składająca się z kilku przyjaciół, którzy przychodzili do mnie do domu, z którymi piłem kawę patrząc na Arbat. Te trzy Rosje nie muszą się różnić, co było dla mnie wstrząsem - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Reszka, autor książki "Stolik z widokiem na Kreml".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Paweł Reszka Polskie Radio 24