Polskie Radio
Section05

malarstwo

Tomasz Łęcki: Muzeum Narodowe w Poznaniu ma najlepszą galerię sztuki europejskiej w Polsce

- Nasze muzeum składa się, najogólniej rzecz biorąc, z dwóch wielkich kolekcji sztuki polskiej, która rozpoczyna się w wieku XVI, a kończy na wieku XXI. Ta kolekcja obecnie jest niedostępna ze względu na remont. Będziemy robili w tej chwili wszystko, aby skupić uwagę na malarstwie europejskim - mówił w Dwójce Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Poznaniu Dwójka Jakub Kukla Tomasz Łęcki malarstwo europejskie malarstwo hiszpańskie dzieła sztuki galeria galerie Poznań

150 lat impresjonizmu: wielka wystawa malarstwa w paryskim Musée d'Orsay już od marca

Musée d'Orsay w Paryżu słynie z największej kolekcji dzieł impresjonistów. Nic więc dziwnego, że właśnie ten kierunek malarstwa cieszy się tu największą estymą. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do wielkiej rocznicowej wystawy "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu". Zapowiada się wielkie wydarzenie związane ze 150-leciem impresjonizmu. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA impresjonizm Paryż Musée d'Orsay SZTUKA wystawa Tomasz Miara Trójka

"Portret weneckiego admirała" Tintoretta - obraz z "podwójną" naturą

W "fabryce" obrazów, jakim był wielki, wieloosobowy warsztat Jacopa Tintoretta zamówienia powstawały szybko. Weneckie kościoły i scuole zamawiały u malarza obrazy ołtarzowe i cykle do dekoracji wnętrz, a dostojnicy Serenissimej swoje wizerunki. Tintoretto malował dożów, senatorów, miejscowych arystokratów i admirałów. "Portret weneckiego admirała" z Muzeum Narodowego w Warszawie jest jego typowym "produktem".
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Grażyna Bastek Dwójka

"Trójca święta" Masaccia - słynny renesansowy fresk

Gdyby nie znawstwo i niezwykłe wyczucie Giorgia Vasariego, fresk ten nie istniałby już od kilku stuleci. W 1568 roku na zlecenie Cosimo I Medici, Vasari podjął się renowacji, a właściwie wykonania nowej dekoracji florenckiego kościoła Santa Maria Novella. Prace objęły również kaplicę, w której znajdowało się przedstawiające Trójcę Świętą malowidło Masaccia.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka dzieła sztuki religia

Jerzy Nowosielski. Malarstwo żarliwej wiary, sztuka trudniej nadziei

– Nie stworzyłby tak wspaniałych fresków w cerkwiach i kościołach, gdyby nie był człowiekiem naprawdę, mimo okresu zwątpienia, wierzącym – podkreślał w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zbigniew Podgórzec, znawca prawosławia, opowiadając o Jerzym Nowosielskim. 7 stycznia br. mija 101. rocznica urodzin tego znakomitego malarza i myśliciela.  
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski prawosławie teologia Jezus Chrystus chrześcijaństwo HISTORIA

Potężna, ceglana katedra, słynna Biblia Gutenberga. "Jedyne takie miejsce" w Pelplinie

To tutaj znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zabytków pocysterskich w Europie, a jednym z najcenniejszych skarbów jest jedyny zachowany w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga, która znajduje się na liście najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości UNESCO. Radiowa Jedynka gościła w Pelplinie. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Pelplin Bazylika Katedralna w Pelpinie cystersi Biblia Gutenberga społeczeństwo Kościół katolicki

Jan Stanisławski. "W nowatorski, wręcz fotograficzny sposób kadrował swoje obrazy"

- Po pierwsze umiejętność odczytywania pejzażu, umiejętność dostrzeżenia pewnego fragmentu pejzażu, który w pewnym momencie mu się wydawał niesłychanie interesujący. Poprzez bardzo delikatne ale pewne siebie muśnięcie pędzla powstawało skończone dzieło sztuki – mówiła W Polskim Radiu krytyk sztuki Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska. 6 stycznia 1907 roku zmarł w Krakowie malarz Jan Stanisławski. Był wybitnym pejzażystą, reprezentantem polskiego modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  Młoda Polska Kraków Paryż Warszawa Julian Fałat Wojciech Kossak HISTORIA

Antonello da Messina - "Św. Hieronim w pracowni". Zachwycający realizm obrazu

Zaglądamy przez okno do wnętrza wielkiego kościoła. Przed nami na parapecie, kuropatwa i paw - elementy zapowiadające symboliczny szyfr obrazu. We wnętrzu, w drewnianym studio pracuje św. Hieronim. Przedstawiony jest w stroju kardynalskim, zapewne dla podkreślenia ważności i godności tłumacza Wulgaty, bo przecież w jego czasach nie było jeszcze takiego urzędu. Spokoju uczonego pilnuje lew, ten sam, któremu wyjął on cierń z nogi, oswajając bestię.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Grażyna Bastek Dwójka SZTUKA