Polskie Radio
Section05

matematyka

"Sukces polskich kryptologów". Z wizytą w Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to "Jedyne takie miejsce" opowiadające historię wybitnych polskich kryptologów, dzięki którym został złamany szyfr Enigmy. - To umożliwiło odczytywanie niemieckich wiadomości. Uratowano wiele istnień ludzkich, ponieważ wojsko wiedziało, gdzie Niemcy planują uderzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wanat, historyk wojskowości.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Enigma Poznań

Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"

Zainteresowanie szachami bije w ostatnich latach rekordy popularności. To jeden z nielicznych sportów, które można uprawiać zarówno na żywo, jak i on-line, nie tracąc przy tym na jakości. Szachy odnajdują się w dzisiejszym świecie z kilku powodów. Po pierwsze, to nie świat ma się dostosować do szachów, a szachy do wyzwań obecnego świata. Coraz częściej szachy są traktowane jako odskocznia od codzienności, która pomaga wyciszyć się i skupić. Grę w szachy można traktować jako antidotum na nadmiar informacji i wykorzystać ten czas na obcowanie z własnym umysłem.
Zobacz więcej na temat:  szachy rozwój dziecka radio dla rodziców DAB+ Marcin Perfuński

PR24 Bancerowska o wystawie prac Jerzego Grabowskiego w NCK

- Jerzy Grabowski potrafi opowiadać o otaczającym nas świecie poprzez matematykę. Robi to, korzystając z analiz matematycznych, które przekłada na język abstrakcji geometrycznej. Jego prace wymagają pewnej uważności, ale im dłużej z nimi obcujemy, tym bardziej nas wciągają - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowe Centrum Kultury Warszawa wystawa SZTUKA emocje KULTURA galeria malarstwo

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam autyzm adhd zaburzenia rozwoju szkoła wychowanie czas wolny

Tarcza i miecz. 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki

14 stycznia to Światowy Dzień Logiki. Święto ustanowiono właśnie tego dnia z powodu dwóch rocznic: urodzin Polaka Alfreda Tarskiego i śmierci Kurta Gödla – uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. O to, czym jest logika, zapytaliśmy przedstawicielki trzech dziedzin naukowych – filozofii, matematyki i psychologii. – Logika to tarcza i miecz – stwierdziła prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski mózg STYL ŻYCIA biologia filozofia NAUKA anatomia człowieka Przemysław Cięgotura

PR24 "Na innych, na Boga i na moją ukochaną żonę". Prof. Andrzej Hajdasiński o tym, na kogo liczy

Przekonałem się, że zdanie "umiesz liczyć - licz na siebie" nie jest do końca zgodne z prawdą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Hajdasiński, który o liczeniu z pewnością wie niemało, jest bowiem matematykiem. Drugim gościem audycji "Dwa spojrzenia" była Annabella Conti-Praszkiewicz, kulturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński społeczeństwo emocje wiara

Biostatystyka i rak jelita grubego. "Mamy przewagę nad innymi państwami"

Zastosowanie najnowszych metod matematycznych w medycynie stworzyło nową dziedzinę wiedzy - biostatystykę, która umożliwia naukowcom prowadzenie ważnych badań i opracowanie nowatorskich zastosowań także w onkologii, m.in. raka jelita grubego. - Obecnie rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem u mężczyzn i czwartym u kobiet. Rocznie umiera z jego powodu około 12 tysięcy osób - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paulina Wieszczy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna

Matematyka. Dzięki aplikacji wcale nie taka trudna!

W czasie pandemii wielu rodziców mogło sobie przypomnieć, jak trudne potrafią być pewne zagadnienia matematyczne. Przy zdalnym nauczaniu uczniowie najczęściej prosili o pomoc właśnie rodziców. Jest na to recepta – darmowy program, który pokazuje wyniki wszystkich szkolnych zadań przypisanych do obecnego programu nauczania. Aplikacja ma jeszcze jedną zaletę – pokazuje różne sposoby obliczeń, umożliwiające dojście do ostatecznego wyniku. Jej autor, pomysłodawca programu, to mieszkaniec Lubina na Dolnym Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA edukacja szkoła aplikacje mobilne

Rewolucja w nauczaniu matematyki?

Co roku tysiące młodych ludzi przeżywa męki, pisząc maturę z matematyki, a potem grozę, oczekując na jej wynik: udało się czy nie? Co roku też pojawiają się informacje, że blisko 1/3 zdających oblała egzamin dojrzałości z matematyki i pytania: "Po co jest matura z matematyki?". Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie mają zupełnie inny pomysł: chcą wdrożyć w naszych szkołach japoński model edukacji.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła nauczyciel Piotr Łodej Trójka

Bez nauki matematyki nasz mózg rozwija się słabiej?

Mózgi nastolatków, którzy zrezygnowali z lekcji matematyki, rozwijają się gorzej niż mózgi ich rówieśników zdobywających wiedzę matematyczną. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów z Uniwersytetu Oksfordzkiego. - Uczenie się nawet abstrakcyjnych rzeczy ćwiczy nasz mózg i go rozwija - mówi w Programie 1 Polskiego Radia neurofizjolog dr Paweł Boguszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak NAUKA mózg