Polskie Radio
Section05

matematyka

PR24 Bancerowska o wystawie prac Jerzego Grabowskiego w NCK

- Jerzy Grabowski potrafi opowiadać o otaczającym nas świecie poprzez matematykę. Robi to, korzystając z analiz matematycznych, które przekłada na język abstrakcji geometrycznej. Jego prace wymagają pewnej uważności, ale im dłużej z nimi obcujemy, tym bardziej nas wciągają - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowe Centrum Kultury Warszawa wystawa SZTUKA emocje KULTURA galeria malarstwo

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam autyzm adhd zaburzenia rozwoju szkoła wychowanie czas wolny

Tarcza i miecz. 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki

14 stycznia to Światowy Dzień Logiki. Święto ustanowiono właśnie tego dnia z powodu dwóch rocznic: urodzin Polaka Alfreda Tarskiego i śmierci Kurta Gödla – uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. O to, czym jest logika, zapytaliśmy przedstawicielki trzech dziedzin naukowych – filozofii, matematyki i psychologii. – Logika to tarcza i miecz – stwierdziła prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski mózg STYL ŻYCIA biologia filozofia NAUKA anatomia człowieka Przemysław Cięgotura

PR24 "Na innych, na Boga i na moją ukochaną żonę". Prof. Andrzej Hajdasiński o tym, na kogo liczy

Przekonałem się, że zdanie "umiesz liczyć - licz na siebie" nie jest do końca zgodne z prawdą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Hajdasiński, który o liczeniu z pewnością wie niemało, jest bowiem matematykiem. Drugim gościem audycji "Dwa spojrzenia" była Annabella Conti-Praszkiewicz, kulturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński społeczeństwo emocje wiara

Biostatystyka i rak jelita grubego. "Mamy przewagę nad innymi państwami"

Zastosowanie najnowszych metod matematycznych w medycynie stworzyło nową dziedzinę wiedzy - biostatystykę, która umożliwia naukowcom prowadzenie ważnych badań i opracowanie nowatorskich zastosowań także w onkologii, m.in. raka jelita grubego. - Obecnie rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem u mężczyzn i czwartym u kobiet. Rocznie umiera z jego powodu około 12 tysięcy osób - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paulina Wieszczy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna

Matematyka. Dzięki aplikacji wcale nie taka trudna!

W czasie pandemii wielu rodziców mogło sobie przypomnieć, jak trudne potrafią być pewne zagadnienia matematyczne. Przy zdalnym nauczaniu uczniowie najczęściej prosili o pomoc właśnie rodziców. Jest na to recepta – darmowy program, który pokazuje wyniki wszystkich szkolnych zadań przypisanych do obecnego programu nauczania. Aplikacja ma jeszcze jedną zaletę – pokazuje różne sposoby obliczeń, umożliwiające dojście do ostatecznego wyniku. Jej autor, pomysłodawca programu, to mieszkaniec Lubina na Dolnym Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA edukacja szkoła aplikacje mobilne

Rewolucja w nauczaniu matematyki?

Co roku tysiące młodych ludzi przeżywa męki, pisząc maturę z matematyki, a potem grozę, oczekując na jej wynik: udało się czy nie? Co roku też pojawiają się informacje, że blisko 1/3 zdających oblała egzamin dojrzałości z matematyki i pytania: "Po co jest matura z matematyki?". Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie mają zupełnie inny pomysł: chcą wdrożyć w naszych szkołach japoński model edukacji.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła nauczyciel Piotr Łodej Trójka

Bez nauki matematyki nasz mózg rozwija się słabiej?

Mózgi nastolatków, którzy zrezygnowali z lekcji matematyki, rozwijają się gorzej niż mózgi ich rówieśników zdobywających wiedzę matematyczną. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów z Uniwersytetu Oksfordzkiego. - Uczenie się nawet abstrakcyjnych rzeczy ćwiczy nasz mózg i go rozwija - mówi w Programie 1 Polskiego Radia neurofizjolog dr Paweł Boguszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak NAUKA mózg

Drugi dzień egzaminu ósmoklasisty: matematyka

W środę, 26 maja, ósmoklasiści pisali drugi egzamin, czyli matematykę. Na rozwiązanie zadań otwartych i zamkniętych uczniowie mieli 100 minut. Stres dla wszystkich był ogromny: to przecież pierwszy tak poważny egzamin, który zdają. Co więcej, od jego wyniku zależy, do jakiej szkoły średniej dostaną się uczniowie. Czy owiana złą sławą "królowa nauk" sprawiła im trudności? Jakie były zadania?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo egzamin ósmoklasisty Mateusz Drozda Trójka

Egzamin ósmoklasisty. Drugi dzień pod znakiem matematyki

We środę 26 maja ósmoklasiści pisali egzamin z matematyki – drugi z trzech egzaminów, które w tym tygodniu zdają uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej. We wtorek pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich egzamin z języka obcego. O dzisiejszym egzaminie nasza reporterka rozmawiała z uczniami i dyrektorem jednej z warszawskich podstawówek. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo egzamin ósmoklasisty Trójka Karol Gnat edukacja szkoła podstawowa