Polskie Radio
Section05

NAUKA

Lubelskie: starożytne rzymskie monety odkryte w okolicach Hrubieszowa

O nowych znaleziskach zabytków archeologicznych ze Ślipcza w gminie Hrubieszów poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków. To między innymi srebrna moneta - denar cesarza rzymskiego Hadriana wybity w roku 119, a także srebrny denar, wybity w latach 139-140 przez Antoniusa Piusa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki lubelskie Hrubieszów starożytność starożytny Rzym odkrycia archeologiczne

Prof. Krzysztof Liberek o roli białek opiekuńczych. Czym są i jakie funkcje spełniają?

Prof. Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pionierem w dziedzinie badań molekularnych nad białkami opiekuńczymi. 6 grudnia br. odebrał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za wykazanie roli białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów i zwijaniu ich do aktywnej formy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski technologie inżynieria biologia medycyna biotechnologia farmakologia

Czy wodór jest kluczem do nieśmiertelności? Chińczycy twierdzą, że tak

Chińscy naukowcy ogłosili, że opracowali metodę, dzięki której jest możliwość odwrócenia procesu starzenia się komórek ludzkiego organizmu. Polega ona na umieszczeniu w ciele człowieka implantu, który dostarcza do organizmu wodór i utrzymuje jego stały poziom. I to właśnie ma zapewnić nam nieśmiertelność. Ale czy z niej skorzystamy?
Zobacz więcej na temat:  człowiek i medycyna zdrowie życie wodór terapia nieśmiertelność Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Sztuczna inteligencja w muzyce. Producent Wojtek Urbański o współpracy z AI

- Odnoszę wrażenie, że sztuczna inteligencja jest "lepsza" niż człowiek. W tym sensie, że sama w sobie nie jest groźna. Bardziej obawiam się tego, w jaki sposób my, ludzie, będziemy z niej korzystać - mówi Wojtek Urbański, muzyk i współtwórca projektu Dyspensa.AI.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA muzyka elektroniczna sztuczna inteligencja kompozycja kompozytor nowe technologie Kamil Jasieński

Matematyka: tak potrzebna, a tak nielubiana, często nierozumiana. Jak to zmienić?

Matematyka nie cieszy się dobrą sławą: nie lubią jej dzieci, nie lubią dorośli. A od kiedy liczą za nas komputery, natomiast w sklepie używamy kart płatniczych, wiedza matematyczna jest na coraz niższym poziomie. Tymczasem bez królowej nauk nie ma technologicznego postępu, a ten z kolei wymaga fachowców, których jest niewielu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo matematyka szkoła Kuba Witkowski Piotr Firan Trójka Radosław Nałęcz

Krzysztof Zięba i jego eksperymenty dla ciekawych świata

Czy można z piany zbudować dom? Czy można wyhodować diament? Jak zrobić fajerwerki z pomarańczy? W swojej książce "Guzik z mleka, czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata" Krzysztof Zięba opisał 45 różnorodnych tematów wyjaśniających zjawiska chemiczne i fizyczne panujące wokół nas. O zaciekawieniu światem i procesie powstawania książki opowiedział w audycji "Zagadkowa niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Trójka eksperymenty dla dzieci Katarzyna Stoparczyk

Czasopismo "Archaeology": odkrycie polskich badaczy wśród 10 najważniejszych dokonań archeologicznych 2023 roku

Prestiżowy amerykański magazyn "Archaeology" każdego roku tworzy ranking najważniejszych znalezisk poprzednich 12 miesięcy. W tym roku wśród 10 pozycji zestawienia znalazło się odkrycie malowideł w Starej Dongoli w Sudanie przez ekspedycję archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  archeologia HISTORIA Sudan Afryka Jezus Chrystus chrześcijaństwo ranking