Polskie Radio
Section05

przyroda

Prof. Wójcik o ochronie lasów: sprzeczne interesy społeczne

- Lasy są coraz bardziej zagrożone, leśnicy mają tu trudną rolę, z jednej strony muszą dbać o to, żeby zachować różnorodność biologiczną, udostępniać lasy dla społeczeństwa, z drugiej - sprzyjać produkcji drewna. To surowiec odnawialny i trudno sobie wyobrazić, żebyśmy nagle go zastąpili produktami ze źródeł nieodnawialnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Roman Wójcik (Katedra Urządzania Lasu, Dendrometrii i Ekonomiki Leśnictwa SGGW).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ewa Wasążnik Lasy Państwowe las GOSPODARKA

Światowy Dzień Ziemi. Młodzi w obronie klimatu

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jego celem jest zwiększanie świadomości w zakresie konieczności dbania o środowisko naturalne. Walkę ze zmianami klimatu prowadzi m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którego przedstawicieli gościliśmy w audycji "Cztery pory roku". 
Zobacz więcej na temat:  natura zdrowie powietrze drzewa Roman Czejarek klimat ochrona przyrody strajki protest

Operacja Czysta Rzeka - działania na rzecz środowiska z rywalizacją w tle

Na dnie oraz brzegach rzek można znaleźć rozmaite rzeczy. To nie tylko powalone drzewa i rośliny, ale też śmieci pozostawione przez człowieka. Z niechcianymi "dekoracjami" walczą uczestnicy ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka. W tym roku akcja odbywa się po raz szósty; poza zbiornikami wodnymi wolontariusze sprzątną również m.in. tereny leśne. Operacja obejmie m.in. tereny województwa lubelskiego, gdzie organizatorzy przewidzieli również nagrody dla uczestników.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski czystość ekologia Operacja Czysta Rzeka lubelskie rzeka

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia Kamil Jasieński klimat kryzys klimatyczny ekologia katastrofa ekologiczna natura

"Jedyne takie miejsce". Jedynka zaprasza do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry i Muzeum w Cedyni

W audycji "Jedyne takie miejsce" jesteśmy m.in. w Muzeum Regionalnym w Cedyni. Miejscowość znana jest przede wszystkim z bitwy, jaką z wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona stoczyła armia Mieszka I. To jednak nie będzie jedyny militarny akcent. Jesteśmy także m.in. Mieszkowicach, gdzie zaglądamy do Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej.
Zobacz więcej na temat:  podróże turystyka historia Polski Odra Roman Czejarek Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry Cedynia

Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek"

Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w otoczeniu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Jak wykazały najnowsze badania, znacznie rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne. Wcześniej przeprowadzano wiele analiz wpływu przyrody na ludzką psychikę, ale niewiele projektów dotyczyło dzieci. - Badanie wykazało nowy kierunek do dalszej, pogłębionej analizy - mówi neuropsycholożka dziecięca Marta Jakubowska-Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda zdrowie dziecka zdrowie psychiczne zdrowie natura badania

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik zanieczyszczenie środowisko naturalne natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Opowieść o ptakach i świecie, który traci swoja bioróżnorodność

Stanisław Łubieński jest dziennikarzem, autorem książek i miłośnikiem ptaków. Jego opublikowana w 2016 roku książka "Dwanaście srok za ogon", opowieść o ptakach z perspektywy humanisty, została doceniona i dostała Nike Publiczności. A przede wszystkim przekonała liczne grono czytelników i czytelniczek do przyglądania się ptakom. Zwłaszcza, że ptaki przyglądają się nam!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura ekologia Trójka ptaki