Polskie Radio
Section05

przyroda

"Klub Trójki. Audiodokument": opowieść o wilku Kosym - "Królu Roztocza"

Czy ktoś z Państwa chciałby wiedzieć, w jaki sposób słuchałoby świata dzikie zwierzę, gdyby tylko miało wbudowany mikrofon czy zaczepioną gdzieś w sierści maszynkę do nagrywania? Monika Malec, reporterka z Radia Lublin, miała w sobie tę ciekawość. Kierując się swoją wrażliwością, z wielką czułością nagrała reportaż o Królu Roztocza w najbliższym wydaniu audycji "Klub Trójki. Audiodokument".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska wilk natura las

Jak pomóc naturze? Aktywizm, rzecznictwo na rzecz przyrody i rewilding

Ludzie oddalają się od przyrody, nadmiernie wykorzystując zasoby zarówno fauny, jak i flory. Zostały już tylko skrawki dzikości. Powstaje pytanie, jak je chronić? Czy sposobem na to jest działalność aktywistów? A może koncepcja rewildingu - czyli przywracania różnorodności i bogactwa dziko żyjących zwierząt oraz wykorzystywanie naturalnych procesów, które mają odbudować środowisko. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Górska natura ekologia ochrona przyrody

Prof. Bogdan Jaroszewicz z Lasów Państwowych: nasz cel to 20 proc. lasów wyłączonych z użytkowania gospodarczego

- 20 proc. lasów wyłączonych z użytkowania gospodarczego to jest cel, do którego dążymy, zgodnie z koalicyjną umową. Taka jest wola polityczna współcześnie - powiedział w audycji "Sygnały dnia" prof. Bogdan Jaroszewicz, zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. ochrony zasobów przyrodniczych.
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe ochrona przyrody Daniel Wydrych

Poznaj swoją rzekę. Jak ważne są akweny w naszym otoczeniu?

W Polsce znajduje się ok. 150 tys. km rzek. Mniej niż 20 proc. ma charakter naturalny - pozostałe zostały przekształcone przez człowieka, a ekosystem każdej z nich jest bardzo wrażliwy na zmiany. Warta, Noteć, Nysa Łużycka - wszyscy znamy te nazwy, ale czy na pewno znamy nasze rzeki? O tym, jak ważne są one dla naszego środowiska, opowiadają też - poprzez dźwięk, słowo czy obraz - artyści.
Zobacz więcej na temat:  Trójka rzeka Martyna Matwiejuk środowisko natura

Z miłości do książek i piękna natury. Reportaż "Otuleni lasem"

Ilustratorka i pisarka książek dla dzieci Jola Richter-Magnuszewska z mężem Maciejem są miłośnikami piękna natury i jej dzikości. Wraz z synami i gromadką zwierząt mieszkają na skraju Beskidu Niskiego w drewnianej chacie otoczonej lasem. Domowe i leśne zwierzęta, bliskie otoczenie przyrody są dla nich niekończącym się źródłem zdumienia. Co też przelewane jest później na papier.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak natura malarstwo książki dla dzieci beskidy pr poleca

"Otuleni lasem” – reportaż Moniki Chrobak

Ilustratorka i pisarka książek dla dzieci Jola Richter-Magnuszewska z mężem Maciejem są miłośnikami piękna natury i jej dzikości. Wraz z synami i  gromadką zwierząt mieszkają na skraju Beskidu Niskiego w drewnianej chacie otoczonej lasem. Domowe i leśne zwierzęta, bliskie  otoczenie przyrody jest dla nich niekończącym się źródłem zdumienia. Co też przelewane jest później na papier.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Monika Chrobak natura malarstwo książki dla dzieci

pr24customfields 22.07.24, godz.19.06 Dzieci lubią przyrodę. "Ciekawsza niż gry wideo i bajki"

Ponad milion dzieci rocznie bierze udział w ekologicznym programie "Kubusiowi przyjaciele natury", łączącym praktykę z teorią. O tym projekcie, ale też m.in. o zamiłowaniu najmłodszych do przyrody opowiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Karaś z Grupy Maspex, która jest inicjatorem programu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia dzieci młodzież natura społeczeństwo zwierzęta Marta Hoppe wakacje