Polskie Radio
Section05

słuch

Familijny Piknik "Lata z Radiem". Tak bawiliśmy się w Uniejowie! [ZOBACZ WIDEO]

Słuchacze z Uniejowa - i nie tylko! - jeszcze długo będą wspominać Familijny Piknik Lata z Radiem, który odbył się w ich okolicy. - Na tym polega szybka jazda, żeby testować swoje umiejętności i możliwości samochodu - mówiła Wiktoria Jurczewska z Polskiego Radia Kierowców, która zapraszała do wspólnego driftowania. Także dziennikarze Programu 1 przygotowali wiele atrakcji dla naszych sympatyków. Zobaczcie sami.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem zdrowie zabawa dzieci Uniejów

Przywracanie słuchu. Prof. Henryk Skarżyński: praca jest moją pasją

- Zderzałem się z różnymi sytuacjami, z pewną niewiarą. Miałem świadomość, że jeśli nie pokażę tych operacji, to będę posądzany o jakieś przekłamania. To było wielkie wyzwanie, ale bez tego nie dałoby się upowszechnić polskiej szkoły otochirurgii. Od początku starałem się bardzo rzetelnie informować o tym, co robię, pokazywać wyniki i pacjentów, szczególnie tych uzdolnionych muzycznie - mówił na antenie Dwójki prof. Henryk Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński Jakub Kukla Dwójka

Jak dbać o słuch na co dzień?

Dbając o swoje zdrowie często pomijamy słuch, a na pewno nie bierzemy go pod uwagę w pierwszej kolejności, o ile sam nie da o sobie znać. Mimo to warto dbać o swój słuch chociażby poprzez unikanie smogu dźwiękowego, czyli dbanie o to, by natężenie dźwięku w pomieszczeniu, w którym przebywamy było odpowiednie.  W miejscach, w których nie mamy na to wpływu i jesteśmy narażeni na hałas, powinniśmy nosić specjalne ochronniki słuchowe. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie słuchawki rozwój dziecka radio dla rodziców

Earworm, czyli melodia, której nie potrafimy zapomnieć

Każdy z nas ma przynajmniej jedną melodię, która nieustannie powraca do nas w myślach – czasem jest to utwór, który szczerze lubimy, a czasem taki, którego wręcz pragniemy pozbyć się z naszej głowy. Takie dźwięki mają nawet swoją nazwę: "earworm". Jakiego rodzaju melodie zajmują nasz umysł? Co wpływa na to, że tak dobrze je zapamiętujemy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Suszek STYL ŻYCIA piosenka mózg dźwięki umysł psychologia muzyka filmowa

Kierownik kliniki otorynolaryngologii: po COVID-19 pojawiają się uszkodzenia słuchu

- Mamy takie skutki, które są czasem niezbyt istotne dla zdrowia w ogólnym ujęciu. Jednak dla samopoczucia pacjenta są to niezwykle trudne sytuacje, ponieważ patomechanizm infekcji wirusowej w COVID-19 jest trudny do zdefiniowania, ale widzimy po pacjentach, którzy przeszli tą infekcję, że pojawiają się bardzo dziwne uszkodzenia słuchu. Są one trudne do "naprawy", w sensie leczenia zachowawczego. Często wymagają już aparatowania, czyli protez narządu słuchowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik katedry i kliniki otorynolaryngologii w szpitalu na Banacha. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg zdrowie pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce medycyna lekarz

"W tym musi być ruch". O poezji i piosence miganej

Słyszących chętnych do nauki języka migowego przyciąga zwłaszcza chęć integrowania się oraz możliwość rozmawiania w całkowitej ciszy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w języku migowym można także recytować wiersze, a nawet śpiewać. – Dla mnie jest bardzo ważne, by pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych – miga Arkadiusz Bazak, który prowadzi warsztaty poezji miganej i warsztaty muzyczne.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan KULTURA poezja śpiew

Życie z wadą słuchu. Trwa Międzynarodowy Tydzień Głuchych

W ostatnią niedzielę września corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych, a poprzedza go, w tym roku rozpoczynający się 20 września, Międzynarodowy Tydzień Głuchych. To okazja do przyjrzenia się potrzebom osób z dysfunkcją słuchu i refleksji dotyczących tego, jak ważne jest ułatwienie im dostępu do sfer życia, w których wciąż napotykają na liczne bariery.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Elżbieta Korczyńska Klub Trójki

Już prawie 30 lat w Kajetanach dokonują cudów. Przywracają ludziom słuch

Ze Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach było jak w piosence Golec uOrkiestry: "a tam, gdzie to kretowisko, będzie stał mój bank". No może nie bank, ale instytut, który powstał na klepisku i nikt nie wierzył, że się uda zbudować coś takiego. Dziś to przodująca w świecie placówka zajmująca się leczeniem wad słuchu.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński Światowe Centrum Słuchu Roman Czejarek