Polskie Radio
Section05
STYL ŻYCIA

Kiedy wprowadzać najmłodszych w świat technologii?

Co drugie dziecko do szóstego roku życia używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. A wiek inicjacji z roku na rok się obniża, co nie jest dobre dla użytkownika – takie wnioski płyną z raportu "Brzdąc w sieci". Gościem Piotra Firana w "Trójce do Trzeciej" była autorka badania, dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA dzieci dzieciństwo wychowanie rodzice smartfony tablety technologie internet rozwój dziecka psychologia

Deszcz na życzenie? Nowe technologie w walce z żywiołami

Ludzkość od zawsze dąży do poskromienia natury i dopasowania jej praw do swoich potrzeb. W obliczu groźnych zjawisk atmosferycznych takich jak powódź i susza z pomocą mają nam przyjść nowe technologie. Na południu Polski jest to system czujników i kamer ostrzegający przed powodziami, a w Arabii Saudyjskiej – drony i rozpylane substancje wywołujące deszcz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA NAUKA pogoda sztuczna inteligencja technologie klimat żywioły

Apteczka samochodowa – lepiej mieć ją pod ręką

Nie znamy dnia ani godziny, kiedy jej zawartość może się nam przydać. Wielu kierowców nie posiada jej jednak na wyposażeniu auta, bo „przecież nie jest obowiązkowa”. Apteczka samochodowa – zbędny wydatek, czy ratunek za kilka złotych?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochód samochody kierowca kierowcy wypadek śmierć zdrowie POLSKA ŚWIAT prawo pierwsza pomoc społeczeństwo STYL ŻYCIA edukacja służby i bezpieczeństwo

Reportaż "Lampka skarbnika". Jak ocalić kopalnie od zapomnienia? [POSŁUCHAJ]

Młode pokolenie nie wie, jak wygląda węgiel, chociaż Górny Śląsk węglem stoi. Są jednak ludzie, którzy próbują ocalić od zapomnienia górnicze tradycje i zwyczaje. Wyciągają z lamusa legendy, opowieści swoich dziadków, akcesoria górnicze, przeczesują piwnice, strychy, antykwariaty, a czasem nawet śmietniki, i kolekcjonują przedmioty związane z górniczym stanem, stając się strażnikami przeszłości.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Górny Śląsk Siemianowice Śląskie górnictwo Trójka reportaż

Kraków we władaniu zielonej energii?

Od 1 lipca Kraków korzysta tylko z zielonej energii, czyli pochodzącej ze źródeł odnawialnych – wiatraków, turbin wodnych i baterii słonecznych. Takim prądem są zasilane wszystkie miejskie jednostki i instytucje: szkoły, urzędy, MPO, MPK, ale też tramwaje, latarnie uliczne, a nawet komenda straży pożarnej. Jednak część ekologów nazywa to wprost "urzędniczą ściemą".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Kraków zielona energia ekologia Martyna Masztalerz Piotr Firan Trójka

Stresujący dzień? Wystarczy kwadrans na łące kwietnej

Łąki kwietne pojawiają się w kolejnych miastach. Wśród ich zalet wymienia się bogatszy ekosystem czy fakt, że zatrzymują wilgoć dłużej niż trawniki. Twórcy projektu "Eden City" prowadzą badania, z których jasno wynika, że dzika roślinność ma zbawienny wpływ nie tylko na klimat, ale i na nasze dobre samopoczucie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Kirmuć STYL ŻYCIA kwiaty Białystok przyroda ekologia łąka

Tu najmłodsi budują swój własny plac zabaw. Rezerwat Dzikich Dzieci w Lublinie

W Lublinie powstał nietypowy plac zabaw. Dzieci rządzą się tam własnymi prawami. Pociechy mogą decydować m.in. o budowie nowych urządzeń czy zagospodarowaniu danego miejsca. – Mamy obserwować dzieci, by żadne z nich nie zrobiło sobie krzywdy, i dawać im pewne inspiracje do działania – mówi Damian Mika, playworker w Rezerwacie Dzikich Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Kirmuć Lublin dzieci zabawa zabawy dla dzieci STYL ŻYCIA

Polskie skarby i tajemnice. Które miejsca warto odkryć?

W Polsce nie brakuje pięknych miejsc, naznaczonych niezwykłą historią. Podróżując po kraju, warto odwiedzać nie tylko te znane z przewodników. Zwiedzanie lokalnych zabytków może dostarczyć poszukiwaczom przygód wielu wspaniałych przeżyć i zaskoczyć swoim bogactwem. Przekonywał o tym gość Anny Popek – Amadeusz Majtka, poszukiwacz, który swoje odkrycia opisał w książce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA turystyka Anna Popek

Kolorowe światła na nocnym niebie. Zagadkowe zorze polarne

Zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dwubiegunowym – tak brzmi encyklopedyczna definicja zorzy polanej. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, ma jednak swoje własne wyjaśnienie. – Zorza polarna to kolorowe światła wijące się jak gwiezdny wąż. Zachowuje się trochę jak fajerwerki! – tłumaczył gość "Zagadkowej niedzieli".
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk dzieci kosmos NAUKA Karol Wójcicki

Wystawa "Zoom na archeologię". Wykopaliska to dopiero początek

Co dzieje się z eksponatami i odkryciami, zanim trafią na wystawę w muzeum? Odpowiedź na to pytanie czeka na uczestników wystawy "Zoom na archeologię", trwającej od 18 czerwca w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. – Idąc do muzeum, spodziewamy się zobaczyć wyselekcjonowane zabytki, które błyszczą w gablotkach i są w dobrym stanie lub po rekonstrukcji. Chcieliśmy uzmysłowić, jak taki zabytek wygląda okiem fachowca – mówi w "Trójce do Trzeciej" kurator wystawy i archeolog Sebastian Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA archeologia NAUKA wystawa

Na leżąco. Ogólnopolski Zlot Miłośników Rowerów Poziomych

Są zrobione z metalu lub drewna. Niektóre nie mają tradycyjnych siodełek, a na innych jeździ się… leżąc. Mowa o niecodziennych, a zwłaszcza tzw. poziomych jednośladach, które od wtorku 29 czerwca można zobaczyć na podlaskich drogach. W regionie trwa właśnie Ogólnopolski Zlot Miłośników Rowerów Poziomych. Wiele z nich to gotowe pojazdy, które można kupić, lecz niektóre zostały wykonane przez samych uczestników zlotu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA rower Białystok podlaskie Podlasie technika