Polskie Radio
Section05

tradycja

Święto Przemienienia Pańskiego

Preobrażenie Hospodnie nazywane jest także Świętem Spasa czyli Zbawiciela. Obchodzi się je na pamiątkę, opisanego w Piśmie Świętym Nowego Testamentu, przeobrażenia Jezusa Chrystusa na górze Tabor, w obecności trzech Jego uczniów: Piotra, Jakuba i Jana. Opisy tego cudownego wydarzenia znaleźć można w ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza.            
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Barbara Ogrodowska antropologia prawosławie wiara

Kult Matki Boskiej Zielnej. Jak wyglądał kiedyś, a jak dziś?

15 sierpnia to według polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski wiara Kościół katolicki zioła religia filozofia zwyczaje

"Zaśnięcie Matki Bożej". Dziś w kościele katolickim Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzono w Kościele od przełomu V i VI wieku pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy, czyli Koimesis. Wielowiekową wiarę Kościoła w formie dogmatu ogłosił dopiero papież Pius XII w 1950 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo wiara Jezus Chrystus religia Jan Paweł II katolicyzm Pius_XII papież Watykan

Wyplatanie wikliny. Najstarszy zawód świata, który łączy pokolenia

Tradycja wyplatania na ziemiach polskich liczy sobie tysiące lat. A wikliniarstwo, jeszcze niedawno zawód zanikający, dzisiaj przeżywa renesans. Trudno zresztą się dziwić: w większości polskich domów można znaleźć choćby kosze lub koszyki wiklinowe, które są nie tylko ładne, wygodne i przydatne, a przy okazji także ekologiczne. I właśnie o tym, czym jest plecenie wikliny i w jaki sposób łączy pokolenia, opowiada Katarzyna Nejman, gość "Zagadkowego Studia".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hobby praca Kasia Stoparczyk Trójka natura ekologia wiklina wikliniarstwo

Wielogłos świata. Ustad Noor Bakhsh

Pakistan – kraj wielu kultur i wielu muzycznych wpływów – od Afryki Wschodniej, przez kraje arabskie i Persję, aż do Indii. To właśnie w Pakistanie, a dokładnie w leżącym na wybrzeżu Beludżystanie tworzy i gra Ustad Noor Bakhsh, artysta którego inspirują zarówno pieśni czy poezja żeglarzy i pasterzy z jego własnego regionu, jak i ragi z Hindustanu, muzyka Sindhów z Radżastanu, religijne pieśni Qawwali czy melodie Zachodu.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak folk Pakistan

Teraz drewno!

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza twórców ludowych, rękodzielników i rzemieślników do wzięcia udziału w konkursie „Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje. Teraz drewno!”. Mogą wziąć w nim udział autorzy prac wykonanych z drewna i inspirowanych tradycją, a prace mogą mieć charakter zarówno artystyczny, jak i użytkowy.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa world music poezja

Czym jest miłość?

„O macierzyństwie słyszałam same dobre rzeczy. Że serce mi pęknie w pierwszej chwili, gdy zobaczę dziecko. Że to będzie mój promyczek światła i wszystko mi to wynagrodzi. Uważam to za niepotrzebne kłamstwo”. Według Kamili Janiak każde uczucie ma swoje ciemne strony. To strony potrzebne dla samorozwoju. Swoje zapisała wierszami w tomiku „miłość”. Dla siebie. Dla innych kobiet.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa world music Narodowe Centrum Kultury poezja