Polskie Radio
Section05

wystawa

Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przez ponad wiek obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego uznawany był za zaginiony. Aż niespodziewanie pojawił się na aukcji sztuki: w czerwcu dzieło za rekordową sumę ponad 4,3 miliona złotych zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu i po przeszło 130 latach ponownie można je podziwiać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Poznaniu Michał Żołądkowski Trójka

Plakaty i ilustracje Janusza Stannego "Dzieciaki": podróż w czasie dla dzieci i rodziców

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur została otwarta wystawa plakatów i ilustracji Janusza Stannego "Dzieciaki". Prezentując motywy dziecięce w twórczości wybitnego polskiego artysty, zaprasza zarazem najmłodszych, i ich rodziców oczywiście, w swoistą podróż w czasie, do lat 70. i 80., kiedy królowała zupełnie inna kreska i estetyka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA grafika KSIĄŻKA plakat Lublin Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Katarzyna Cygler Trójka

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Jacek Frentzel literatura poezja Warszawa Jarosław Marek Rymkiewicz

Protesty po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację: wystawa na Zamku Królewskim

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można obejrzeć wystawę "Nie tylko Siwiec" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Składają się na nią materiały związane z polskimi protestami przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego (w tym Ludowego Wojska Polskiego) na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. oraz akty solidarności z Czechami i Słowakami. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ryszard Siwiec Zamek Królewski Praska Wiosna 1968 interwencja w Czechosłowacji IPN Instytut Pamięci Narodowej Katarzyna Cygler Trójka

Roślinność w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wystawa w Bibliotece Narodowej

Eliza Orzeszkowa najważniejszą powieść dojrzałego okresu swojej twórczości, "Nad Niemnem", pisała w latach 1885–1886. Wiosenne i letnie miesiące spędzała wówczas w wiejskich okolicach Grodna, "botanizując" (gromadząc materiał roślinny do zielników, rozmawiając z miejscowymi lekarkami-zielarkami, zbierając lokalne nazwy roślin i informacje o przypisywanym im działaniu leczniczym). W zielniku z tamtego okresu zebrała blisko 460 roślin, w powieści wykorzystała nazwy 150 z nich, łącząc romantyczną "poetyczność" z pozytywistycznym realizmem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 rośliny Biblioteka Narodowa

Wystawa "Obraz Złotego Wieku" - kulturalna potęga czasów Jagiellonów

- Najwięcej eksponatów na naszej wystawie pochodzi z czasów Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Staramy się również przypomnieć nieobecnego w szerszej świadomości króla Aleksandra Jagiellończyka, którego panowanie i działalność miały duże znaczenie dla kultury tamtych czasów - mówił w Dwójce Krzysztof J. Czyżewski, kurator ekspozycji "Obraz Złotego Wieku" na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wawel muzeum historia Polski Jakub Jamrozek

"Chłopi" na ekranie i Barbakanie. Powieść Reymonta w nowej odsłonie

Nowa, animowano-malarska ekranizacja "Chłopów" Władysława Reymonta miała swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Według doniesień publiczność z zainteresowaniem przyjęła film opowiadający o Polsce sprzed ponad 120 lat. Wraz z premierą filmu pojawiła się na warszawskim Barbakanie wystawa "Chłopi w Archiwum", gdzie kadry z filmu zestawiono ze zbiorami Archiwum Państwowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Żołądkowski chłopi Władysław Reymont film polski kino

28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Wkrótce finisaż

W warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych dobiega końca 28. Międzynarodowe Biennale Plakatu. - Podczas tegorocznej edycji twórcy dotykali różnorodnej tematyki. Były tematy związane z wojną na Ukrainie, ale także społecznie zaangażowane. Plakaty oscylowały też wokół reklamy, pojawiała się muzyka, kultura i sztuka - mówi Justyna Czerniakowska, sekretarz generalny Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo plakat Katarzyna Dydo

Niezwykła architektura wypoczynkowa w pięknych okolicznościach przyrody

Letni czas wakacyjny już się skończył, jednak wciąż jeszcze trwa, do końca września, bardzo ciekawa wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury: "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku". To podróż mniej lub bardziej sentymentalna pozwalająca przyjrzeć się najciekawszym, czasami zaskakującym, niestandardowym budynkom i zespołom wypoczynkowym usytuowanym wśród jakże pięknej polskiej przyrody.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura Muzeum Architektury we Wrocławiu wypoczynek historia Polski Michał Żołądkowski Trójka

Jest wystawa, ale nie ma murali: twórczość Sainera w gdańskim Muzeum Narodowym

Wystawa Sainera (Przemysława Blejzyka) w gdańskim Muzeum Narodowym przyciąga wielu zainteresowanych. Nie ma na niej jednak ulicznych murali, które przyniosły polskiemu artyście międzynarodową sławę, jeszcze zanim ukończył ASP w Łodzi. Co więc można zobaczyć na wystawie "SAINER. KOL∞R"? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo sztuka miejska multimedia Muzeum Narodowe w Gdańsku mural Justyna Grabarz Trójka

"Malarz Północy". Wystawa prac Odda Nerdruma w CSW Zamek Ujazdowski

Odd Nerdrum to jeden z najlepszych malarzy norweskich od czasów Edvarda Muncha. Wydarzeniem, które go ukształtowało, było ujrzenie obrazu Rembrandta "Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa" w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Prace Nerdruma znajdują się w największych światowych galeriach, teraz przyszedł czas również na Polskę. 
Zobacz więcej na temat:  Centrum Sztuki Współczesnej Jakub Domoradzki Norwegia Odd Nerdrum