Polskie Radio
Section05

zdrowie i dieta

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowe odżywianie zdrowie

Uzależnienie od cukru. Jak zapanować nad zachciankami i uwolnić się od słodyczy?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu liczby osób, które utraciły kontrolę nad tym, co jedzą. Cukier w postaci glukozy jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trudno go ograniczyć. Po zjedzeniu czegoś słodkiego pojawia się pobudzenie i chwilowa euforia, ale niedługo później następuje spadek. Po czym poznać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od cukru? Jak sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiedział w Strefie Rodzica dietetyk, psychodietetyk i autor książek dotyczących odżywiania, Mikołaj Choroszyński.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców

Ranking diet na rok 2022 [POSŁUCHAJ]

Na stronie U.S.News.com w zakładce Health co roku pojawia się ranking diet. Wśród kategorii możemy znaleźć między innymi diety odchudzające, roślinne, dla osób z cukrzycą, dla zdrowego życia czy łatwe do stosowania. Niedawno ukazało się zestawienie na rok 2022. Wyniki rankingu zinterpretował w audycji "Strefa Rodzica" prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
Zobacz więcej na temat:  dieta zdrowe odżywianie radio dla rodziców Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica

Zespół nieszczelnego jelita – objawy, leczenie i zapobieganie

W okresie noworodkowym organizm dziecka przystosowuje się do nowych warunków życia. Właśnie wtedy wykształca się u dziecka bariera jelitowa. Prawidłowe zasiedlenie jelita bakteriami stymuluje błonę śluzową jelita do właściwego funkcjonowania. Szczególnie istotne znaczenie mają tu bifidobakterie, które przez długi czas dominują u dzieci urodzonych drogą naturalną i karmionych piersią.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dziecka radio dla rodziców

Kawa rano czy po południu? Czego nie wiemy o tym aromatycznym napoju?

Kiedy jest idealny czas na kawę? Przed czy po posiłku? Od razu po przebudzeniu czy nieco później? Każdy Polak wypija średnio 1–2 filiżanki kawy dziennie. Wciąż jednak zastanawiamy się, kiedy sięgnąć po napój, by odpowiednio nas pobudził. Jakie są największe mity dotyczące picia kawy i o czym należy pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo kawa porady zdrowie zdrowie dziecka dieta Tomasz Miara

Otyłość międzypokoleniowa. Czy można się od niej uwolnić?

Ponad sześćdziesiąt procent Polaków ma problem z wagą powyżej normy. Co czwarte dziecko ma nadwagę lub otyłość. Czy otyli dziadkowie i rodzice to także otyłe dzieci? Bohaterka ostatniej Strefy Rodzica udowodniła, że zbyt duża waga przedstawicieli poprzednich pokoleń nie przesądza o losie najmłodszych członków rodziny. Swoją receptą na pokonanie otyłości podzielił się gość "Strefy Rodzica" w PR Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowe odżywianie radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia otyłość

Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą? Nawyki żywieniowe najmłodszych

Co jedzą nasze dzieci, kiedy tego nie widzimy? Wielu najmłodszych z chęcią sięga po słodycze, fast foody i gotowe kanapki. Do tego dochodzą kolorowe napoje gazowane. Obecnie nawet w małych sklepach znajdziemy wiele gotowych dań i przekąsek – tych słodkich, jak i słonych. Jak namówić dzieci do zdrowego żywienia? 
Zobacz więcej na temat:  dieta dzieci nawyki jedzenie zdrowie zdrowie dziecka Tomasz Miara Trójka społeczeństwo nadwaga otyłość

Jakie zasady panują w medycynie chińskiej?

Medycyna chińska kojarzona jest z leczeniem ziołami i żywnością. Co więcej, ziołolecznictwo Wschodu ma o wiele silniejsze działanie niż znane w Europie wykorzystywanie ziół w medycynie. Oprócz tego, medycyna Zachodu opiera się na modelu powstałym na podstawie badań naukowych, podczas gdy medycyna chińska skupia się na harmonii ciała oraz udoskonaleniu przepływu energii. O korzystaniu z medycyny chińskiej opowiedziała w "Strefie Rodzica" dr Magdalena Cubała-Kucharska z Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców

Co jeść, żeby było nam ciepło w chłodne dni?

Teraz, kiedy słońca jest coraz mniej, a temperatura powoli spada, dobrze jest pomyśleć, jak w tym okresie zadbać o swój organizm i zdrowie. Czasami w zimne dni ciepłe ubranie nie wystarcza, dlatego w  "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" porozmawialiśmy z dietetyczką, Magdaleną Czyryndą, która opowiedziała o daniach, które warto jeść, gdy za oknem robi się chłodno. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem zdrowe odżywianie radio dla dzieci

Dieta pudełkowa - plusy i minusy

Kiedy mamy dużo obowiązków i zadań do wykonania, zaczyna brakować nam czasu m.in. na przygotowanie w domu jedzenia. Zdarza się również, że w stosunku do diety mamy ściśle określone oczekiwania, np. ma ona na celu pomóc nam schudnąć lub przybrać na wadze. W związku z tym ostatnio coraz bardziej popularne stają się tzw. diety pudełkowe, w tym także dla dzieci, o których w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" opowiedziała blogerka kulinarna i dietetyk kliniczny, Aneta Łańcuchowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica DAB+ radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam

Jak zapobiegać chorobom wenerycznym i je leczyć?

Choroby weneryczne są związane z naturalną aktywnością człowieka, jednakże z powodu tego, że przenoszone są drogą płciową, często są one stygmatyzowane. Niemniej jednak, liczba przypadków zachorowań wzrasta, co wiąże się m.in. z przemieszczaniem się grup ludności, poczuciem bezpieczeństwa przy niektórych kontaktach oraz zmianą obyczajowości seksualnej. Podczas gdy dorośli zmagający się z tym problemem zazwyczaj wiedzą, gdzie się udać, tak nastolatkowie rzadko trafiają od razu do wenerologa. Co więcej, raz przebyta choroba weneryczna nie zapewnia nam odporności w przyszłości, dlatego istotna jest profilaktyka oraz odpowiednie leczenie, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła dr n. med. Dorota Nowicka, specjalista dermatolog/wenerolog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica choroby zakaźne zdrowe odżywianie zdrowie radio dla rodziców

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica zdrowie dziecka rozwój dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam