Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Cmentarz Powstańców Warszawy. Sto tysięcy nieznanych imion

29 listopada 1945 roku otwarto na warszawskiej Woli cmentarz, który stał się przede wszystkim miejscem pochówku cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, a także żołnierzy Armii Krajowej. To szczególne miejsce - największa nekropolia Powstania Warszawskiego - skrywa prochy ponad stu czterech tysięcy ludzi. Większość z nich pozostaje bezimienna.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa komunizm Armia Krajowa

Henry Kissinger. Kim był jeden z architektów polityki zagranicznej USA w XX wieku?

- Kissinger nie będąc szefem Departamentu Stanu, wykazał, że pozycja doradcy ds. bezpieczeństwa jest niezwykle ważna. Faktycznie podniósł ją do tego szczególnego wymiaru, jakim cieszy się ona dzisiaj – mówił amerykanista prof. Krzysztof Michałek w Polskim Radiu. Dziś wspominamy pierwszą rocznicę śmierci Henry'ego Kissingera.  
Zobacz więcej na temat:  Henry Kissinger Stany Zjednoczone USA odeszli 2023 polityka polityka zagraniczna USA

Andrzej Strug – najwybitniejsze pióro przedwojennej lewicy

Pisarz, a przy tym działacz socjalistyczny i niepodległościowy, był przez sobie współczesnych nazywany "duszą wszystko czującą". W tym patetycznym określeniu nie sposób odnaleźć fałsz: niewielu tak jak on potrafiło w imię prawdy i z odwagą odmalowywać słowem nie tylko chwalebne karty z dziejów własnego środowiska, ale także jego mroczniejsze oblicze. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Strug literatura Dwudziestolecie międzywojenne Polska Partia Socjalistyczna

Claude Lévi-Strauss urodził się 116 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

27 listopada 1947 roku aresztowany został przez UB ppłk Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL II wojna światowa komunizm stalinizm służba bezpieczeństwa Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość NKWD

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Żydzi Niemcy Kaszuby

Zamojszczyzna pamięta. Ponad 100 tys. Polaków wysiedlonych przez Niemców

Akcję wysiedleńczą na Zamojszczyźnie Niemcy rozpoczęli w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Łącznie do sierpnia 1943 roku niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, co stanowiło 31 proc. ludności regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa II wojna światowa IPN Niemcy Zamojszczyzna nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne