Polskie Radio
Section05

Jarosław Iwaszkiewicz

"Matka Joanna od Aniołów" - słuchowisko na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza [POSŁUCHAJ]

Do klasztoru sióstr w Ludyniu przybywa egzorcysta ojciec Suryn. Jego zadaniem jest zajęcie się przełożoną Matką Joanną, opętaną przez diabły, odpowiedzialną za brewerie i szaleństwo innych sióstr. Czym zakończy się ten pojedynek dwóch wielkich person kościoła? Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska pt. "Matka Joanna od Aniołów" wg Jarosława Iwaszkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Adam Woronowicz Mirosław Konarowski Mateusz Weber Grzegorz Małecki pr poleca

"Matka Joanna od Aniołów". Słuchowisko Jarosława Iwaszkiewicza w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza

Do klasztoru sióstr w Ludyniu przybywa egzorcysta ojciec Suryn. Jego zadaniem jest zajęcie się przełożoną Matką Joanną, opętaną przez diabły, odpowiedzialną za brewerie i szaleństwo innych sióstr.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Tomasz Cyz Andrzej Brzoska Adam Woronowicz Mirosław Konarowski Adam Ferency Mateusz Weber Grzegorz Małecki Maciej Zuchowicz TEATR

"Z tą książką naród nie może zginąć". Radiowe głosy o "Panu Tadeuszu" i jego autorze

Światowy Dzień Radia i 190. rocznica powstania "Pana Tadeusza" to dobra okazja, by zajrzeć do przepastnych radiowych archiwów i przypomnieć kilka nagrań, w których pisarze, poeci czy aktorzy wypowiadają się o Adamie Mickiewiczu i jego arcypoemacie.   
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia 2024 Adam Mickiewicz literatura Jacek Kaczmarski Allan Starski Tadeusz Różewicz wspomnienie

Івашкевич у перекладах Павличка

До перших роковин смерті Дмитра Павличка пригадуємо його переклади «київських» віршів Ярослава Івашкевича. Дмитро Павличко — поет, суспільний і політичний діяч, один з авторів Декларації про Державний суверенітет України, Посол України в Республіці Польща у 1999-2002 роках, а також блискучий перекладач польської поезії. Народжений 28 вересня 1929 року в Стопчатові на Івано-Франківщині, від 1964 року Павличко жив у Києві, там і помер 29 січня 2023 року
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja literatura tłumacz tłumaczenie Київ

Janusz Majewski: opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza to doskonała inspiracja dla filmu

- Większość filmów opartych na twórczości Jarosława Iwaszkiewicza jest udana, każdy ma w sobie podstawę literacką. To wyraziste ludzkie portrety psychologiczne. Aktorzy chętnie grali takie postaci, w tekście była zawarta ich dokładna analiza. Jako czytelnik szukam u Iwaszkiewicza zanurzenia się w prawdziwą, dobrą prozę - mówił w Dwójce Janusz Majewski.
Zobacz więcej na temat:  kino opowiadanie Janusz Majewski Dwójka Jakub Kukla

Autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza": namiętności aż nim szarpały

- Sam w wielu miejscach pisał np. jak ważne są dla niego podróże, jak wiele z nich czerpie i jak intensywnie, właściwie emocjonalnie, uczuciowo odbiera dane miejsca, niejako ma je w sobie. Oczywiście najsilniejszą namiętnością były dla Iwaszkiewicza jego związki uczuciowe z rozmaitymi mężczyznami, z których najsilniejszy na pewno łączył go z Jerzym Błeszyńskim - mówił w Dwójce Robert Papieski, autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza".
Zobacz więcej na temat:  biografia Dorota Gacek eseistyka Dwójka KSIĄŻKA literatura

Życie w zamkniętym kręgu. Czym był Związek Literatów Polskich?

Zbigniew Herbert nazwał ich mieszkańcami akwarium – mieli swój luksus na miarę PRL-u, żyli w izolacji, tworząc zamknięty krąg. Kim w rzeczywistości byli członkowie Związku Literatów Polskich w okresie PRL-u? Odpowiedzi na to pytanie szukał Tomasz Potkaj, autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u". 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Słonimski Związek Literatów Polskich PRL Małgorzata Raducha

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki HISTORIA

Jarosław Iwaszkiewicz i jego "Aleja Przyjaciół"

W wieczornym cyklu "Książka do słuchania" sięgnęliśmy do archiwów radiowych. Przypomnieliśmy "Aleję Przyjaciół" Jarosława Iwaszkiewicza, wspomnieniową prozę, wydaną po jego śmierci w 1984 roku, w której wybitny poeta, prozaik i dramaturg wracał pamięcią do lat przedwojennych i przywoływał postaci ze świata literatury, sztuki i kultury, z którymi się przyjaźnił. Czytał Zbigniew Zapasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka

"Za pierwszym razem odbiłem się od tej książki". Gociek o "Czerwonych tarczach" Iwaszkiewicza

- Trzeba mieć pewien aparat poznawczy oraz inaczej nastawioną wrażliwość, żeby pewne rzeczy "pożreć". Czytałem tę książkę z wielkim zainteresowaniem, aczkolwiek mam zastrzeżenia - mówił Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował powieść "Czerwone tarcze" Jarosława Iwaszkiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski POLSKA Polskie Radio 24