Polskie Radio
Section05

KULTURA

Michał Sobociński o "Filipie": przy tym filmie była wyjątkowa atmosfera

Michał Sobociński pochodzi z rodziny o niezwykle bogatych tradycjach artystyczno-filmowych: zarówno jego ojciec Piotr Sobociński, jak i dziadek, Witold Sobociński, byli znakomitymi polskimi operatorami. Z kolei mama, Hanna Mikuć, dziadek Bohdan Mikuć i babcia z tej strony Wanda Chwiałkowska byli aktorami. Michał wybrał bycie operatorem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM Michał Sobociński

Prawie 230 szopek krakowskich na wystawie w Pałacu Krzysztofory

- Rozwijająca się w Krakowie szopka pozyskała przez wieki elementy, których nie ma nigdzie indziej. Są to elementy architektury Krakowa wokół sceny Bożego Narodzenia. Po wpisie szopkarstwa krakowskiego na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO definicja ta została jeszcze bardziej doprecyzowana - mówiła w Dwójce Małgorzata Niechaj, kierowniczka Działu Szopek Krakowskich w Muzeum Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  szopki krakowskie Kraków wystawa Jakub Jamrozek Dwójka Muzeum Krakowa konkurs

Świąteczna opowieść z piernikami w tle. "Maurycy i kolędnicy" w toruńskim Teatrze Muzycznym

Spektaklem "Gra warta piernika - Maurycy i kolędnicy" Kujawsko-pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu rozpoczyna jubileusz dziesięciolecia istnienia. Ta ciepła i pełna humoru opowieść o właścicielu sklepu z piernikami, której tematyka bliska jest bożemu narodzeniu, jest hitem, w sezonie wystawianym nawet kilka razy dziennie - mówi w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Anna Wołek. 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska TEATR spektakle dla dzieci

Historia kartki świątecznej. Skąd się wzięły okolicznościowe pocztówki?

Dziś życzenia świąteczne składamy sobie w mailach, komunikatorach, ślemy świąteczne esemesy. Jeszcze niedawno to jednak kartki świąteczne były królowymi życzeń. Warto do nich wrócić, bo to bogata i piękna tradycja. Sprawdzamy, jaka jest historia świątecznej pocztówki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek święta tradycja życzenia kartki świąteczne Weronika Puszkar Henryk Sienkiewicz

"Najpiękniejszy film o miłości, jaki oglądałem w tym roku". Adamski o dokumencie poświęconym Jonowi Batiste

- To przepiękna opowieść o nierozerwalności miłości małżeńskiej, wadze słów z przysięgi, o byciu razem w zdrowiu i chorobie. Ze wszystkich filmów o miłości, jakie w tym roku oglądałem, ten dokument muzyczny jest chyba najpiękniejszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o nowym dokumencie "Jon Batiste: amerykańska symfonia".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Adamski FILM kultura masowa

Szczególne koncerty historyczne. W warszawskiej Cytadeli zabrzmi muzyka nawiązująca do powstania styczniowego

O godzinie 19.00 w siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli odbędzie się koncert "Pejzaże 1863". Publiczność usłyszy muzykę z najpiękniejszych polskich filmów poruszających temat Powstania Styczniowego 1863, czyli najdłuższego polskiego zrywu niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA koncert Powstanie Styczniowe stan wojenny historia Polski

Nowy Jork, Warszawa, Paryż, Gdynia, Florencja… Oblicza miast w obiektywie Dariusza Jasaka

Dotychczas autorskie wystawy zdjęć Dariusza Jasaka odbywały się za granicą. Jego fotografie pokazujące Amsterdam, Paryż, Meksyk czy jezioro Como trafiły m.in. do albumów renomowanego Wydawnictwa Assouline. Z kolei cykl zdjęć o Katowicach, Wrocławiu i Gdyni publikowany był także w Vanity Fair France, Broad Magazine, Elle Man Poland i innych magazynach. Pierwsza autorska wystawa zdjęć Dariusza Jasaka w Polsce zostanie otwarta w warszawskim wieżowcu HOP w piątek 15 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  fotografia wystawa Warszawa Nowy Jork Florencja Trójka

"Była osobą, która przynosiła uśmiech i wiarę, że wszystko będzie dobrze". Magda Kuydowicz wspomina Zofię Merle

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 85 lat odeszła znakomita aktorka Zofia Merle. Widzowie pamiętają ją przede wszystkim z komedii Stanisława Barei, jednak katalog jej ról jest o wiele szerszy: współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami.
Zobacz więcej na temat:  FILM TEATR Zofia Merle odeszli 2023 Stanisław Bareja komedia Stanisław Tym STS Magda Kuydowicz Trójka

"Pejzaże 1863". Bartek Wąsik: partytura na ten koncert liczy 200 stron

W Muzeum Historii Polski odbędzie się w piątek (15.12) koncert muzyki filmowej "Pejzaże 1863". - Mam przyjemność zaaranżować zupełnie na nowo kompozycje m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza czy Waldemara Kazaneckiego. Wczoraj policzyłem, że partytura na ten koncert wynosi około dwustu stron. Tak że jest co grać, jest czego słuchać - mówił w Dwójce Bartek Wąsik.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Bartek Wąsik koncert Paweł Siwek Dwójka muzyka filmowa Andrzej Kurylewicz Wojciech Kilar Dorota Miśkiewicz MUZYKA Royal String Quartet

Wspominamy aktorkę Zofię Merle. "Była mistrzynią wyrazistego epizodu"

W środę (13.12) w wieku 85 lat zmarła Zofia Merle. - Zarówno w teatrze, jak i w filmie czy telewizji, gdzie często występowała w duecie ze swoim przyjacielem Stanisławem Tymem, była mistrzynią drugiego planu, mistrzynią wyrazistego epizodu - mówił w Dwójce Rafał Dajbor, aktor i dziennikarz, autor książek "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" i "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli jak u Barei 2".
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 aktor aktorzy Zofia Merle śmierć Paweł Siwek Dwójka

"Bal maskowy". Anna Wieczur: lubię dotykać różnych emocji w ramach jednej opowieści

- Należę do tych reżyserów, którzy uwielbiają różnorodność i dotykanie różnych kolorów i emocji w ramach jednej opowieści. W "Balu maskowym" jest moment żartobliwy w postaci Oskara. Verdi pięknie to określił, że kiedy on się pojawia, rozpuszcza niejako to napięcie, które wynika ze spraw dotyczących życia i śmierci - mówiła w Dwójce Anna Wieczur.
Zobacz więcej na temat:  Anna Wieczur-Bluszcz Jakub Kukla opera Giuseppe Verdi Dwójka Opera Śląska Bytom premiera