Polskie Radio
Section05

PRL

Proces kata warszawskiego getta Jürgena Stroopa. "On niczego nie żałował"

- Stroop na sali rozpraw zachowywał bardzo hardo, prawie że arogancko. Kompletnie lekceważył zarzuty i dowody mu prezentowane. Był bardzo opanowany, robił wrażenie nie człowieka, a automatu - wspominał w audycji Polskiego Radia Jerzy Nowakowski, obrońca z urzędu w procesie Jürgena Stroopa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jürgen Stroop II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne sąd

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja [POSŁUCHAJ]

123 lata temu, 5 marca 1901, urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Julian Przyboś wiersze eseistyka pisarz pisarze i poeci poezja literatura literatura polska KSIĄŻKA książki II wojna światowa Tadeusz Peiper PZPR Dwudziestolecie międzywojenne Lwów wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

Rocznica procesu Witolda Pileckiego

3 marca 1948 roku przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera AK i 2 Korpusu Polskiego, organizatora konspiracji w niemieckim obozie Auschwitz, powstańca warszawskiego. Komunistyczny sąd skazał rotmistrza na karę śmierci. O Witoldzie Pileckim mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski, autor książki "Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego".
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki II wojna światowa komunizm POLSKA

Od Warszawy II do Programu 2 Polskiego Radia. Tak zmieniała się radiowa Dwójka

1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Datę tę przyjmuje się jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia. Dwójka, dziś tak rozpoznawalna i charakterystyczna radiowa antena, przez 87 lat swoje działalności przechodziła jednak wiele przeobrażeń.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Radio Dwójka Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa literatura

Procesy pokazowe podziemia antykomunistycznego. Na czym polegały?

- Procesy te mają podbudować koncepcję polityczną, jaką sobie partia ułoży w danej chwili, w zależności od potrzeb. Nie mają one nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości i prawdziwą procedurą sądową. Wyrok jest z góry wiadomy - mówił w 1955 roku w audycji Radia Wolna Europa Józef Światło, były wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który rok wcześniej uciekł na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci Witold Pilecki

„Tama milczenia”

W dzisiejszym odcinku podcastu „Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny Kapłan” wysłuchamy archiwalnego reportażu Żanety Walentyn i Michała Słobodziana pod tytułem „Tama milczenia” z 2009 roku. Pomimo upływu wielu lat od męczeństwa księdza Popiełuszki, wciąż pojawiają się pytania o rzeczywiste okoliczności tej zbrodni – i właśnie o tych okolicznościach opowiadają uczestnicy audycji.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko proces toruński zabójstwo

Ludwik Starski. To jemu zawdzięczamy "Zakazane piosenki" i kołysankę "Ach śpij kochanie"

- Zawarliśmy z Emanuelem Szlechterem układ, zgodnie z którym będziemy na zmianę wykorzystywać Księżyc w swoich piosenkach. Muszę podkreślić, że był to pierwszy podział Księżyca między ludzi w historii - żartował w audycji Polskiego Radia z 1959 roku Ludwik Starski. Dziennikarz, pisarz, scenarzysta filmowy, autor tekstów licznych przebojów zmarł dokładnie 40 lat temu, 29 lutego 1984 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Ludwik Starski Allan Starski FILM MUZYKA Eugeniusz Bodo II RP

SYLWETKA Ks. Franciszek Blachnicki. Służby chciały uciszyć go za wszelką cenę

Ksiądz Franciszek Blachnicki - założyciel Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - przez lata był solą w oku władz komunistycznych. 37 lat temu zmarł w podejrzanych okolicznościach. Śledztwo z 2023 roku wykazało, że ks. Blachnicki został otruty rtęcią i jest kolejną ofiarą komunistycznego systemu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Franciszek Blachnicki komunizm Kościół katolicki służba bezpieczeństwa stan wojenny społeczeństwo POLSKA