Polskie Radio
Section05

autyzm

POLSKIE RADIO 24 Autystyczni geniusze? Psycholożka obala popularny mit

- Pierwsze symptomy, które mogą wskazywać, że dziecko jest w spektrum autyzmu, to brak reakcji na imię, trudności w rozwoju mowy. Dzieci nie rekompensują tego braku mowy innymi sposobami, np. nie używają gestów do wskazywania. Mniej też zainteresowane są byciem w relacji z rodzicem, z drugą osobą, czasami bardziej koncentrują się na zabawie przedmiotami - mówiła w Polskim Radiu 24 psycholog Aleksandra Duszczyk. 
Zobacz więcej na temat:  choroba zdrowie POLSKA społeczeństwo dzieci

"Książki bez granic". Czym jest projekt Fundacji Powszechnego Czytania?

"Książki bez granic" to projekt Fundacji Powszechnego Czytania przeznaczony dla osób wykluczonych z kultury książki (autyzm, wiek, dysleksja). - Te książki są bardzo różnorodne, ale bardzo zależało nam na podkreśleniu waloru wspólnoty. Dla nas wszystkich czytanie jest niesamowicie ważne - przyznaje Katarzyna Konopka.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo niepełnosprawność Anna Stempniak Zobacz także KULTURA

Przełom w badaniach mózgu. "To klucz do zbadania autyzmu"

Naukowcy z Chin dowodzą, że w ludzkim mózgu znajdują się trzy ukryte "autostrady informacyjne", a większość struktur mózgowych tworzy się wokół nich. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym "The Journal of Neuroscience" na początku lutego. Odkrycie to ma ułatwić badanie zaburzeń w pracy mózgu, takich jak dysleksja, autyzm, a także poważnych chorób: Alzheimera czy schizofrenii.
Zobacz więcej na temat:  mózg Chiny choroba Alzheimera schizofrenia człowiek naukowcy Polskie Radio 24 NAUKA ŚWIAT

Dzieci neuroróżnorodne. Jakie mają potrzeby i jakie stawiają wyzwania wychowawcom?

Jak zmienia życie rodzica, rodziny i szkoły po otrzymaniu diagnozy spektrum autyzmu u dziecka? Jakie są procedury uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i jak wspierać takich uczniów w edukacji, aby pomóc im osiągnąć sukcesy zarówno w nauce, jak i w życiu społecznym? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań udzielały: Magdalena Boćko-Mysiorska i psycholog kliniczny dr n. med. Anna Kaźmierczak-Mytkowska. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja emocje nastolatki neurologia psychologia

Eliza Kącka: moja książka jest przeciw diagnozom

- Deklaruję, że książka jest przeciw diagnozom - nie w sensie praktycznym, bo diagnozy jako papier obramowujący nasze aktywności są w stanie nam coś zapewnić, tylko przeciw diagnozom jako unifikującym klasyfikacjom - mówiła w Dwójce dr Eliza Kącka, autorka książki "Wczoraj byłaś zła na zielono", w której opisuje swoją relację z córką będącą w spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Eliza Kącka literatura książki macierzyństwo rodzicielstwo dzieci

Życie z osobą rozumiejącą świat inaczej. Eliza Kącka o swojej książce "Wczoraj byłaś zła na zielono"

Życie z dzieckiem ze spektrum inności to doświadczenie, które ludziom postronnym trudno sobie wyobrazić, ale które także trudno opowiedzieć. Gościni Michała Nogasia spróbowała: jej niezwykle osobista książka "Wczoraj byłaś zła na zielono" ukaże się już w maju. I właśnie o niej, a raczej wokół niej, toczyła się rozmowa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA spektrum autyzmu psychologia dziecko mama wychowanie opieka Eliza Kącka Michał Nogaś Trójka

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak pr poleca Małgorzata Furga zdrowie zdrowie dziecka choroba

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi (PR Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Furga zdrowie zdrowie dziecka choroba

A jak autyzm. "Linia A" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a cały kwiecień uważany jest za miesiąc, w którym mówi się na ten temat i akceptacji społecznej. Wśród osób dotkniętych autyzmem jest  dość liczne grono młodych Miłośników Komunikacji Miejskiej i to właśnie ich członkowie dwa lata temu wpadli na pomysł, by na 2 kwietnia zorganizować EDUKACYJNĄ LINIĘ AUTOBUSOWĄ – A jak AUTYZM.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska