Polskie Radio
Section05
badania

Rak piersi. Samobadanie to wyraz miłości do siebie. Jak wykonać samobadanie piersi?

Codziennie 19 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Można temu przeciwdziałać poprzez zwiększenie dostępu kobiet do wczesnej diagnostyki i odpowiednią edukację. Ambasadorki Różowego Patrolu, wolontariuszki, działają w całym kraju, by zwiększać wiedzę i świadomość kobiet na temat samobadania. Jak wykonać samobadanie piersi?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar onkologia rak piersi choroba medycyna zdrowie badania badanie profilaktyka profilaktyka onkologiczna samobadanie piersi

Przeładowanie informacyjne zatruwa i uzależnia coraz więcej ludzi. Jak temu przeciwdziałać?

Pół wieku temu jednym z symboli postępu cywilizacyjnego były dymiące kominy fabryk, wskazujące na industrializację kraju. Teraz już wiemy, że tworzone przez nie zanieczyszczenia i smog są dla ludzi śmiertelnie niebezpieczne, i walczymy z nimi. 20 lat temu kolejnym symbolem postępu stał się powszechny dostęp do informacji. Teraz zaczynamy rozumieć, że ich nadmiar jest równie groźny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacja zagrożenie psychologia media społecznościowe komórka internet Witold Lazar Trójka uzależnienia badania

ANALIZA Na słodzone napoje nie pomoże nawet ruch. Ukryty w składzie cukier to cichy zabójca

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Lavala przez 30 lat śledził stan zdrowia ponad 100 tys. osób. Wyniki tych obserwacji mogą poważnie zaniepokoić fanów słodzonych napojów. Wynika z nich bowiem, że nawet aktywność fizyczna nie jest w stanie zniwelować ryzyka chorób sercowo-naczyniowych zwiększonego przez cukier dostarczany za pośrednictwem słodzonych płynów. Napoje nie są jednak jego jedynym źródłem. Jest on dodawany powszechnie do produktów, które wcale nie kojarzą nam się ze słodkościami.
Zobacz więcej na temat:  cukier zdrowie jedzenie badania POLSKA społeczeństwo

Neutrina. Czym są te bardzo szybkie cząstki?

W Japonii, z udziałem polskich badaczy, powstaje gigantyczna pułapka, której celem jest schwytanie neutrin. - Detektory znajdują się pod skałą wewnątrz góry - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ewa Rondio z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Neutrina to ważne dla zrozumienia budowy wszechświata cząstki elementarne.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Narodowe Centrum Badań Jądrowych neutrino neutrina badania NAUKA Ewa Rondio

Ultranowoczesne laboratorium pomoże m.in. w walce ze smogiem i w budownictwie wysokościowym

Politechnika Krakowska otworzyła Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. To najnowocześniejsze na świecie centrum badań związane m.in. z budownictwem wysokościowym i polityką antysmogową. Pozwala także badać potencjalne obciążenia powierzchni spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Politechnika Krakowska NAUKA aerodynamika laboratorium badania smog wiatr budownictwo deszcz Witold Lazar Trójka

ANALIZA Tak cię widzą, jak piszesz? Naukowcy zbadali postrzeganie człowieka przez pryzmat wpisów w social mediach

Naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku przeprowadzili pierwsze badanie, w którym przyjrzeli się temu, jak ludzie postrzegają nas na podstawie naszych wpisów w mediach społecznościowych. Wyniki wskazują, że odbiór użytkownika jest zupełnie inny niż jego postrzeganie siebie. Duży wpływ mają na to multimedia, jakie dołączamy do wpisów.
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe internet Facebook badania ŚWIAT Ameryka

NASZ WYWIAD Jedno dziecko na 300 rodzi się z chorobą genetyczną. Prof. Płoski: liczy się szybka diagnoza

Media poinformowały w sobotę, że na podstawie starożytnego DNA udało się rozpoznać prehistoryczny przypadek choroby genetycznej: zespołu Turnera. Pomimo coraz większych możliwości, jakie daje medycyna, dzieci w Polsce, których dolegliwości mogą mieć podłoże genetyczne, nadal nie mogą szybko uzyskać dobrej diagnostyki. - Przyznawana kwota, w ramach NFZ, jest rzędu tysiąca złotych, a nowoczesne, poważne badania kosztują od ok. 2 tys. do nawet 5 tys. zł - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Rafał Płoski, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA genetyka NAUKA dzieci badania szpital lekarz