Polskie Radio
Section05
Biblioteka Narodowa

Najlepszy wynik czytelnictwa w Polsce od 10 lat. Dr Makowski: czytanie stało się modne wśród młodych ludzi

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w ubiegłym roku czytelnictwo książek wzrosło w Polsce aż o 9 punktów procentowych w porównaniu z ostatnimi latami. - Czytanie stało się bardzo modne wśród młodych ludzi. To ta grupa, która po pandemii zaczęła szczególnie intensywnie czytać - mówi na antenie Jedynki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski literatura konstytucja 3 maja Gaude Polonia film polski KULTURA Martyna Podolska internet media społecznościowe

Optymistyczne wnioski na temat stanu czytelnictwa w Polsce. "Dziś można czytać na różne sposoby"

- Mam wrażenie, że my jako społeczeństwo się rozwarstwiamy. Wśród części Polaków, raczej z wielkich miast i raczej kobiet, czytanie rzeczywiście jest popularne. Część natomiast w ogóle odchodzi od czytania i przechodzi bardzo mocno w świat ikoniczny, obrazkowy - mówił w Dwójce dr Tomasz Kowalczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Jakub Kukla książki Biblioteka Narodowa raport Dwójka KULTURA

"Wojciech Młynarski był kronikarzem swojej działalności". Archiwum artysty w Bibliotece Narodowej

- Jeżeli się patrzy na te wszystkie skrzynki razem i mamy obraz, ile tego jest, a przed oczami stają różne ruchome i nieruchome obrazki z życia własnego, to jest to spotkanie różnych subiektywnych odczuć i doświadczeń z tym obiektywnym celem, jakim jest dobro polskiej kultury - mówił w Dwójce Jan Młynarski o przekazanych Bibliotece Narodowej zbiorach jego ojca.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jakub Kukla Biblioteka Narodowa Jan Młynarski archiwum Dwójka KULTURA

Szef Biblioteki Narodowej: to jest archiwum, które uporządkował Wojciech Młynarski

W Bibliotece Narodowej w Warszawie powstało Archiwum Wojciecha Młynarskiego. - Dokumentujemy nie tylko kogoś, kto przez dziesięciolecia podnosił poziom polskiej muzyki rozrywkowej, ale przede wszystkim chcieliśmy udokumentować poetę - mówił w "Poranku Dwójki" dr Tomasz Makowski, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Tomasz Makowski Dwójka KULTURA poezja archiwum

Aplikacja mPolona. Dyrektor Biblioteki Narodowej: to dostęp do 4 mln obiektów

- Pracuję w Bibliotece Narodowej ponad 30 lat i pamiętam, że moim przywilejem było wejście do magazynu rękopisów i wzięcie z półki dowolnego tekstu. Bardzo lubiłem korzystać z tego przywileju, a teraz każdy z państwa jest częścią tego niezwykłego doznania, jakim jest wzięcie z półki rękopisów - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski. Kierowana przez niego Biblioteka Narodowa wciąż rozwija aplikację mPolona na urządzenia mobilne.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Paweł Siwek Polona cyfrowe zbiory aplikacja mobilna aplikacja Dwójka mPolona

Upiór, czyli człowiek o dwóch duszach. Wystawa "Dziady – Upiór" w Warszawie

- Mickiewicz, nazywany wieszczem, kojarzył się od razu z upiorem, ponieważ słowo "wieszcz", "wieszczy" jest synonimem upiora. A miesiąc po pogrzebie Mickiewicza na Wawelu - to jest sierpień, mamy żniwa - spada koszmarny deszcz, grad zabija ptaki na Plantach, wszystkie zbiory są pobite i chłopi zaczynają kombinować, dlaczego to się stało - mówił w Dwójce dr Łukasz Kozak, kurator wystawy "Dziady – Upiór", którą można oglądać w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Paweł Siwek Słowianie folklor kultura ludowa upiór Biblioteka Narodowa wystawa literatura romantyzm Wiedźmin wampir Dziady Maria Janion Dwójka

Najcenniejsze średniowieczne zabytki języka polskiego na wystawie w Bibliotece Narodowej

"Kazania Świętokrzyskie", średniowieczne pieśni religijne i świeckie, najstarsze polskie żarty, a nawet piętnastowieczne zaklęcia można oglądać na wystawie "Brückner. Średniowiecza odzyskane" w Bibliotece Narodowej. Przy okazji można się zapoznać z postacią Aleksandra Brücknera, bodaj najwybitniejszego slawisty w historii, ale także historyka literatury i kultury polskiej. To jemu zawdzięczamy odzyskanie prezentowanych na wystawie skarbów polskiego języka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski język polski Biblioteka Narodowa wystawa Aleksander Bruckner Michał Żołądkowski Trójka

"Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej

- Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bruckner Tomasz Makowski Roch Siciński Dwójka Biblioteka Narodowa wystawa