Polskie Radio
Section05

człowiek

Czym jest nekrodziedzictwo?

Kameralne cmentarze przykościelne, małe wiejskie cmentarzyki, ogromne nekropolie. Można zaryzykować tezę, że większość spoczywających na nich osób w momencie śmierci otoczona była troską i miłością. Ich szczątki zaś pochowane zostały z szacunkiem i zgodnie z pożądanym przez zmarłego rytuałem. Są jednak i takie miejsca, w których ludzkie zwłoki zakopywane były pospiesznie i z pogardą.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych wspomnienie groby Michał Nowak Ewa Domańska etyka cmentarz zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Dwójka

Problemy, które nas nurtują. Z czym spotkamy się na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu?

Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu to wydarzenie, podczas którego autorzy reportaży czy filmów dokumentalnych pochylają się na nurtującymi nas problemami. Ważnym elementem tego wydarzenia jest okazja do rozmów m.in. z twórcami. O tym, dlaczego jest to ważne oraz jak zmierzyć się z tym, co nas trapi opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Jakub Wiewiórski - dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka film dokumentalny reportaż Marcin Pesta Jakub Wiewiórski

Łąki kwietne: Dlaczego są nam potrzebne. Szczególnie w miastach

Dla niektórych ideałem są trawniki: codziennie podlewane, równiutko i krótko przycięte, bez żadnego kwiatka czy roślinki, która by zakłócała jednolitą soczystą zieleń murawy. Ale od kilku lat dominującym trendem, także w miastach, stały się łąki kwietne. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim potężnym i niezwykle użytecznym ekosystemem. I właśnie dlatego ich tak bardzo potrzebujemy – my ludzie, ale również zapylacze, czyli kluczowe dla naszego przetrwania owady.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA łąka przyroda natura ekologia zdrowie miasto miasto przyszłości Paulina Górska Marcin Zych ogród botaniczny Trójka

"On nie był antypolski". Witold Gombrowicz, jego "kościół" i jego ucieczki

– Według Gombrowicza nie ma czegoś takiego jak człowiek bez maski. Przyjmuje się ją nawet wobec samego siebie – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu literaturoznawca prof. Jerzy Jarzębski. Skąd te "maski" u Gombrowicza? Co się pod nimi kryło? W 120. rocznicę urodzin pisarza posłuchajmy tych, którzy na różne sposoby próbowali opisać fenomen autora "Ferdydurke". 
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz literatura filozofia religia patriotyzm psychologia

Drzewa: arystokracja wśród roślin. Dlaczego tak działają na ludzi, na ludzką wyobraźnię?

Kiedyś były stałym elementem krajobrazu, dzisiaj z niego znikają. Są masowo wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle, ale też w sztuce. Na szczęście ludzie  coraz częściej doceniają ich rolę w złożonym systemie istnienia świata, dostrzegają ich piękno, chronią. Drzewa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda ekologia natura drzewa rośliny ewolucja cywilizacja KULTURA paweł sztarbowski las