Polskie Radio
Section05

filozofia

Ewolucja współczesnej filozofii

Przyszłość z perspektywy filozofa, który analizuje zjawiska społeczne i historyczne, wpływające na zmiany w świecie i w naszym życiu codziennym. Według wiedzy i przemyśleń komentuje on rzeczywistość i podpowiada w jaki sposób nabrać dystansu wobec niepewności oraz braku poczucia bezpieczeństwa związanych z wojnami i różnego rodzaju globalnymi kryzysami.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Albert Schweitzer. Teolog, który założył w Afryce szpital

–  W pewnym momencie doszedł do przekonania, że będzie bardziej przydatny światu, nie tyle  działając słowem, jako teolog, ile czyniąc rzeczy praktyczne, wśród najbardziej potrzebujących – opowiadał w Polskim Radiu dr Bogusław Stelcer o Albercie Schweitzerze, myślicielu, muzykologu i lekarzu, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Albert Schweitzer chrześcijaństwo protestantyzm etyka Afryka gabon

Józef Czapski. Pisał prawdę o "nieludzkiej ziemi", malował nieuchwytne życie

Był wielkim malarzem. Świetnym eseistą, znawcą literatury i sztuki. Współtworzył paryską "Kulturę". Więziony w Starobielsku i cudem ocalony świadczył swoim życiem –  i takimi książkami jak "Wspomnienia starobielskie" oraz "Na nieludzkiej ziemi" – o sowieckich zbrodniach. Józef Czapski zmarł 12 stycznia 1993 roku.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Jerzy Giedroyc Katyń literatura Francja Paryska "Kultura" Starobielsk

Katherine Mansfield. "Bezwzględność w patrzeniu na życie i na śmierć"

– To jest pisarstwo, które ekstatycznie zanurza się w istnieniu. Jednocześnie cieniem na tej twórczości kładzie się świadomość końca, krótki horyzont spowodowany przez chorobę autorki – mówiła tłumaczka Magdalena Heydel o prozie Katherine Mansfield. 9 stycznia br. mija 102. rocznica śmierci tej znakomitej nowozelandzkiej pisarki.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Anglia Nowa Zelandia literatura gruźlica opowiadanie

Józef Tischner i jego "Historia filozofii po góralsku"

"Historia filozofii po góralsku" to książka niemal legendarna. W pełnych humoru filozoficznych felietonach, będących równocześnie arcydziełem stylu i myślowej precyzji, ks. Józef Tischner nadzwyczaj trafnie przełożył systemy pierwszych filozofów na język i odczuwanie podhalańskich górali. W cyklu "To się czyta" wybranych fragmentów słuchaliśmy w interpretacji samego autora.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner góry Podhale Tatry literatura

Między słoneczną Algierią a absurdem śmierci. Albert Camus zadaje pytania

Często powtarzał, że nie ma nic bardziej skandalicznego niż śmierć dziecka i nic bardziej absurdalnego niż śmierć w wypadku drogowym. Los jednak bywa okrutny i przewrotny. Albert Camus - francuski pisarz z Algierii, laureat Nagrody Nobla - zginął 4 stycznia 1960 roku, gdy jechał samochodem ze swojego prowansalskiego domu do Paryża.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Francja Algieria literatura wypadek śmierć

Pierwszy dzień reszty twojego życia. Jak wykorzystać czas, który pozostał?

Nowy Rok to dla wielu okazja do życiowych bilansów i nowych planów. Świadomość końca kolejnego roku i (zawsze za szybkiego) upływu czasu może również sprzyjać refleksji nad tym, jak najlepiej ów czas, który nam został, wykorzystać. Przypomnimy zatem, co mówili inni – nie tylko wielcy myśliciele – o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  starożytność czas kalendarz psychologia życie

"Czy do powiedzenia coś ma śmierć?". Stanisław Barańczak i sprawy najważniejsze

- W moich wierszach jest wiele zwrotów do Stwórcy. Ale to paradoksalny dialog: próbujemy w nim rozpaczliwie coś przekazać, wytłumaczyć, a przecież Bóg wie wszystko. I nic nie powie – mówił Stanisław Barańczak w archiwalnym radiowym nagraniu. 26 grudnia br. mija 10. rocznica śmierci tego znakomitego poety.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Barańczak poezja literatura emigracja USA PRL Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna teologia chrześcijaństwo

"Imię jego czterdzieści i cztery", czyli tajemnicze proroctwo Mickiewicza

Kto krył się za zagadkową wizją "męża opatrznościowego", którą Adam Mickiewicz zamieścił w III części "Dziadów"? Trudno się dziwić, że na to pytanie próbuje się odpowiedzieć niemalże już od dwóch wieków – wszak ta poetycka przepowiednia o zbawcy narodu znalazła się w polskim arcydramacie napisanym przez pierwszego z wieszczów.       
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz literatura Dziady tajemnica chrześcijaństwo Biblia romantyzm Napoleon Bonaparte