Polskie Radio
Section05

historia Polski

Stworzony w Auschwitz rysunek "Kolbe ratuje" trafił na wystawę Muzeum II Wojny Światowej

Rysunek przedstawiający polskiego męczennika, przekazany Muzeum II Wojny Światowej przez Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, stał się częścią wystawy głównej w ramach zapowiadanych zmian - podało biuro prasowe muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum II Wojny Światowej Maksymilian Maria Kolbe HISTORIA niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Ulmowie Witold Pilecki Gdańsk II wojna światowa zbrodnie wojenne

Edward Mosberg: o Zagładzie trzeba mówić, żeby to nie zostało zapomniane

- Straciłem całą moją rodzinę, dziadków, wujostwo, kuzynostwo, rodziców i siostry. Wszyscy byli obywatelami polskimi i wszyscy zostali zamordowani przez Niemców w niemieckich obozach koncentracyjnych - mówił Edward Mosberg w audycji Polskiego Radia w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Edward Mosberg zmarł 22 września 2022 roku w wieku 96 lat.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa zbrodnie wojenne Auschwitz nazizm Niemcy III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Polska walczy z powodzią i jej skutkami. Unia Europejska deklaruje pomoc

Rząd oszacował część powodziowych strat. Naprawa zniszczonych dróg ma pochłonąć 125 mln zł, a infrastruktury kolejowej - 150 mln zł. - Straty na pewno będą większe. Mamy pieniądze w budżecie na odbudowę. Wspomogą nas też środki unijne - powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą powódź Dolny Śląsk Wrocław Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja agresja sowiecka

Wilno pod wodą, czyli jak powódź doprowadziła do odkrycia grobu polskiego króla

21 września 1931 roku w wileńskiej katedrze odkryto zamurowane pomieszczenie, a w nim szczątki króla Aleksandra Jagiellończyka oraz dwóch żon Zygmunta Augusta - Barbary Radziwiłłówny i Elżbiety Habsburżanki. Do sensacyjnego odkrycia doprowadziła powódź, która kilka miesięcy wcześniej niespodziewanie zalała Wilno.
Zobacz więcej na temat:  powódź Wilno II RP Aleksander Jagiellończyk Barbara Radziwiłłówna

Andrzej Miłosz. "Był kimś w rodzaju zwariowanego Kmicica"

21 września 2002 roku zmarł Andrzej Miłosz. Był nie tylko reportażystą, twórcą filmów dokumentalnych, lecz także człowiekiem, który podczas II wojny światowej pomagał ratować Żydów z wileńskiego getta. Wraz ze swoim bratem poetą i noblistą Czesławem Miłoszem otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Czesław Miłosz FILM dokument reportaż Armia Krajowa sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

Wrocław 1997. Mówią świadkowie powodzi tysiąclecia

– Stanęłam na moście i ogarnęło mnie przerażenie, albowiem woda pod mostem płynęła w przeciwnym kierunku. Zrozumiałam, że jest to tak zwana cofka z Odry, że poziom wody w Odrze jest tak wysoki, że już wlewa się do Oławy – wspominała w Polskim Radiu Agnieszka Dubaniowska, mieszkanka Wrocławia, to, co zobaczyła tuż przed zalaniem miasta przez powódź w lipcu 1997 roku.
Zobacz więcej na temat:  powódź 1997 Wrocław Opole klęska żywiołowa HISTORIA katastrofa woda reportaż relacje

Mało znana historia Powstania Warszawskiego na prawym brzegu Wisły na wystawie “Praga ’44”

Ikonografie, dokumenty archiwalne, pamiątki oraz fragmenty wywiadów, audycji radiowych i kronik filmowych znalazły się na wystawie “Praga ’44” w Muzeum Warszawskiej Pragi. “O Powstaniu na Pradze mówi się niewiele, wiedza o nim także jest znikoma, dlatego zdecydowaliśmy się podjąć ten temat” - mówi jedna z kuratorek.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa Praga

"Widać niesione prądem kołyski i trupy". 90 lat temu miała miejsce największa powódź w II RP

Obecna powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę, przywołuje tragiczne wspomnienia z 1997 roku, gdy ten sam region dotknęła "powódź tysiąclecia". Swoje traumatyczne doświadczenia z wielką wodą mieli także mieszkańcy II Rzeczypospolitej. Największa i najtragiczniejsza w skutkach powódź przedwojennej Polski miała miejsce w lipcu 1934 roku w Małopolsce.
Zobacz więcej na temat:  II RP powódź Podhale Zakopane Nowy Sącz Tatry