Polskie Radio
Section05

historia Polski

Józef Warszewicz. Powstaniec listopadowy, podróżnik, zasłużony botanik

- W pożyciu dosyć szorstki, lecz szczery i uprzejmy, zamiłowany do namiętności w swoim zawodzie, poza granicami jego nic go pociągnąć nie zdoła - tak o Józefie Warszewiczu pisano w "Tygodniku Ilustrowanym" w 1861 roku. 8 września 2024 roku wspominamy 212. rocznicę urodzin tego intrygującego podróżnika i znakomitego botanika. 
Zobacz więcej na temat:  ogród botaniczny Ameryka Środkowa Ameryka Południowa podróże

Wrzesień 1939 roku. Czy Polska mogła się obronić?

85 lat temu, 1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Tak rozpoczęła się II wojna światowa, największy i najkrwawszy konflikt w historii. Czy politycy i wojskowi stanęli na wysokości zadania? Czy Polska mogła się obronić? Jakie lekcje płyną dla nas z tego, co działo się 85 lat temu? 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski II wojna światowa Armia Czerwona Adolf Hitler Niemcy kampania wrześniowa 1939

W belgijskim Roeselare otwarto Memoriał gen. Stanisława Maczka. Pierwszy taki w tym kraju

Pierwszy w Belgii Memoriał generała Stanisława Maczka został otwarty w mieście Roeselare. Muzeum powstało w wyjątkowym miejscu, bo w wojennym bunkrze, który odbili polscy żołnierze i rozbroili na początku września 1944 roku. Roeselare leży w zachodniej, niderlandzkojęzycznej części Belgii, które wyzwoliła spod niemieckiej okupacji I Dywizja Pancerna generała Maczka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek Belgia II wojna światowa

Jeremi Przybora: podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku pomagało nam słuchanie swinga

- Z Jerzym Wasowskim poznaliśmy się we wrześniu 1939 roku podczas pełnienia naszych dyżurów w budynku Polskiego Radia na ul. Zielnej. A że czas był przykry i sytuacja oblężonej Warszawy mało komu już zostawiała odrobinę chociaż nadziei, odwiedzałem pana Jerzego w amplifikatorni i tam, ku pokrzepieniu serc, słuchaliśmy sobie ulubionego przez nas obu swinga łapanego z zachodnich stacji - wspominał pierwsze dni II wojny światowej Jeremi Przybora.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka II wojna światowa Jeremi Przybora KULTURA Małgorzata Szymankiewicz wspomnienie Stefania Grodzieńska

Teatr Stanisławowski. Dworskie dramaty wśród pomarańczy

Dokładnie 236 lat temu, 6 września 1788 roku, w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach otwarto teatr dworski króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ta unikatowa w światowej skali przestrzeń do dziś służy narodowej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski Łazienki Królewskie Warszawa Teatr Stanisławowski Teatr Wielki - Opera Narodowa HISTORIA historia warszawy oświecenie Rzeczpospolita królowie Polski królestwo

Powstanie Warszawskie. 5 września 1944. Niemcy kontynuują huraganowy ogień artyleryjski na miasto

Trzydziesty szósty dzień powstania, wtorek. Pod naporem ataku niemieckiego powstańcy opuszczają budynek elektrowni na Powiślu. Udaje się utrzymać ruiny budynku Komendy Policji i kościoła Świętego Krzyża przy Nowym Świecie. Sztab Komendy Okręgu Warszawa AK przenosi się do kina Palladium przy ul. Złotej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA