Polskie Radio
Section05

historia Polski

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Gen. Władysław Sikorski rozpoczął odtwarzanie armii

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Szlak bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wiódł przez wiele krajów, przyniósł krwawe wyniszczające boje, ale i zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Władysław Sikorski Dorota Truszczak Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Walery Wróblewski. Awanturniczy życiorys idealisty

Był jednym z najzdolniejszych dowódców Powstania Styczniowego, generałem Komuny Paryskiej, socjalistą i działaczem niepodległościowym. Wspierał rosyjskich terrorystów, przegrał majątek w kasynie, musiał uciekać z dwóch państw przed karą śmierci, a życie zawdzięcza ciotce Marii Curie-Skłodowskiej. 187 lat temu urodził się Walery Wróblewski, dla którego odzyskanie niepodległości przez Polskę było najważniejsze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Styczniowe Komuna Paryska Jarosław Dąbrowski Zygmunt Sierakowski Polska Partia Socjalistyczna

Sylwetka ks. Romana Kotlarza. "Kapelan" - reportaż Anety Pawłowskiej-Krać

"Chleba naszego powszedniego daj nam - tak wołał Radom, tak wspólnie wołaliśmy razem – ja z wami" - mówił w jednym kazań ksiądz Roman Kotlarz o wydarzeniach Czerwca '76. Duchowny 25 czerwca 1976 roku, w dniu robotniczego protestu przeciwko drastycznym podwyżkom cen, znalazł się na ulicach Radomia i pobłogosławił protestujący tłum. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Solidarność Czerwiec 1976 Radom Aneta Pawłowska-Krać

Prochy zasłużonych żołnierzy wracają do Polski. Symboliczna ceremonia w Londynie

W Londynie symbolicznie pożegnano prochy dwóch zasłużonych żołnierzy, którzy wkrótce zostaną pochowani na warszawskich Powązkach. Do kraju po latach wrócą: Stanisław Kopański - twórca Brygady Karpackiej i bohater Tobruku, a także Stefan Eichler - legionista, żołnierz generała Władysława Andersa i minister w londyńskim rządzie na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania POLSKA

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie podczas II wojny światowej

Po klęsce kampanii wrześniowej żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Zmierzających do polskiego wojska niemiecka propaganda nazywała "turystami Sikorskiego".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak II wojna światowa

Sylwetka ks. Romana Kotlarza. Reportaż "Kapelan" [POSŁUCHAJ]

"Chleba naszego powszedniego daj nam - tak wołał Radom, tak wspólnie wołaliśmy razem – ja z wami" - mówił w jednym kazań ksiądz Roman Kotlarz o wydarzeniach Czerwca '76. Duchowny 25 czerwca 1976 roku, w dniu robotniczego protestu przeciwko drastycznym podwyżkom cen, znalazł się na ulicach Radomia i pobłogosławił protestujący tłum. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Solidarność Czerwiec 1976 Radom Aneta Pawłowska-Krać

Tadeusz Olsza. Gwiazda warszawskich przedwojennych kabaretów

3 grudnia 1895 roku urodził się Tadeusz Olsza. Był jednym z najpopularniejszych artystów kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego, znanym ze swoich umiejętności tanecznych, zabawnych monologów i piosenek. Zapamiętany został również jako zdolny aktor, współpracujący między innymi z warszawskim teatrem "Syrena" i Teatrem Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne FILM kabaret Morskie Oko aktorzy Warszawa Eugeniusz Bodo Loda Halama Mieczysława Ćwiklińska Ludwik Sempoliński

PR24 Prof. Żaryn: deklaracje nowej większości sejmowej dot. polityki pamięci są niepokojące

- Deklaracje nowej większości sejmowej są bardzo niepokojące, jeśli chodzi o kwestie dalszego trwania nie tylko polityki pamięci, ale także narodu polskiego, czyli pewnej wspólnoty, która jest podtrzymywana także narzędziami będącymi w posiadaniu państwa. Bo - moim zdaniem - trzeba to widzieć w szerszej perspektywie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn. Gościem audycji był również historyk Piotr Dmitrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka historyczna polityka Jan Żaryn Piotr Dmitrowicz

Prof. Szwagrzyk: IPN wypełnia misję, której nie można odwołać. Musimy spełnić nasz polski obowiązek pamięci

- Misja Instytutu Pamięci Narodowej musi być wypełniona do końca, gdy na kolejnych konferencjach ogłoszenia not identyfikacyjnych zasiądą rodziny, które wciąż oczekują znalezienia ich bliskich - powiedział w Belwederze prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. - Jest to potrzebne, aby stało się zadośćuczynienie i aby spełnić nasz polski obowiązek pamięci - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Krzysztof Szwagrzyk zbrodnie sowieckie