Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Wrzesień 1939 roku. Czy Polska mogła się obronić?

85 lat temu, 1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Tak rozpoczęła się II wojna światowa, największy i najkrwawszy konflikt w historii. Czy politycy i wojskowi stanęli na wysokości zadania? Czy Polska mogła się obronić? Jakie lekcje płyną dla nas z tego, co działo się 85 lat temu? 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski historia Polski Armia Czerwona Adolf Hitler Niemcy kampania wrześniowa 1939

"Podpisano kontrakty, które wzmocnią polską armię". Za nami Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, to trzecie co do wielkości wydarzenie dedykowane tematyce wojskowości i obronności w Europie. Swoje stoiska otworzyło 769 wystawców z 34 krajów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Partnerem strategicznym Salonu jest Polska Grupa Zbrojeniowa.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Litwa Gdynia Polonia Rosja przemysł Kielce

Irlandczyk Aidan Gillen jako radziecki szpieg w polskim filmie historycznym

Nieczęsto się zdarza, by hollywoodzkie gwiazdy grały w polskich filmach. A jednak tak się stało w przypadku Aidana Gillena, który zagra jedną z głównych ról w najnowszej produkcji Łukasza Palkowskiego pt. "Pojedynek".
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024 FILM KULTURA Trójka Ryszard Jaźwiński Aidan Gillen Wiesław Paluch Piotr Głowacki Antoni Pawlicki kinematografia KGB

W belgijskim Roeselare otwarto Memoriał gen. Stanisława Maczka. Pierwszy taki w tym kraju

Pierwszy w Belgii Memoriał generała Stanisława Maczka został otwarty w mieście Roeselare. Muzeum powstało w wyjątkowym miejscu, bo w wojennym bunkrze, który odbili polscy żołnierze i rozbroili na początku września 1944 roku. Roeselare leży w zachodniej, niderlandzkojęzycznej części Belgii, które wyzwoliła spod niemieckiej okupacji I Dywizja Pancerna generała Maczka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek historia Polski Belgia

Jeremi Przybora: podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku pomagało nam słuchanie swinga

- Z Jerzym Wasowskim poznaliśmy się we wrześniu 1939 roku podczas pełnienia naszych dyżurów w budynku Polskiego Radia na ul. Zielnej. A że czas był przykry i sytuacja oblężonej Warszawy mało komu już zostawiała odrobinę chociaż nadziei, odwiedzałem pana Jerzego w amplifikatorni i tam, ku pokrzepieniu serc, słuchaliśmy sobie ulubionego przez nas obu swinga łapanego z zachodnich stacji - wspominał pierwsze dni II wojny światowej Jeremi Przybora.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka historia Polski Jeremi Przybora KULTURA Małgorzata Szymankiewicz wspomnienie Stefania Grodzieńska

Panika i chaos w Warszawie. Feralny radiowy apel płk Umiastowskiego we wrześniu 1939 roku

Wojenny chaos sprzyja nieporozumieniom i brzemiennym w skutki błędom. Nie inaczej było w pierwszych chwilach II wojny światowej. W nocy z 6 na 7 września 1939 roku przed mikrofonem Polskiego Radia stanął ppłk Roman Umiastowski, szef propagandy w sztabie Naczelnego Wodza. Wygłosił apel, w którym wzywał zdolnych do noszenia broni mężczyzn do opuszczenia miasta. Jego wypowiedź wywołała panikę. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wrzesień 1939 Roman Umiastowski Konrad Libicki

"Jestem wyznawcą Brunona Schulza". Stulecie urodzin Jerzego Ficowskiego

Mawiał o sobie, że "jest nie tyle znawcą, co wyznawcą Brunona Schulza". Ponadto biografem i "olśnionym badaczem" wielkiego drohobyczanina. Jerzy Ficowski - znakomity poeta, eseista, tłumacz - obchodziłby setne urodziny. Z Jakubem Ekierem i Piotrem Sommerem przypomnieliśmy sylwetkę tego wybitnego twórcy i jednego z największych poetów II połowy XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Ficowski Małgorzata Szymankiewicz Dwójka literatura poezja KULTURA