Polskie Radio
Section05

Klub Trójki

Ile naprawdę wiemy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim?

Walczył o niepodległość Polski od najmłodszych lat i za nią zginął z rąk komunistycznych zbrodniarzy. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Z pozoru jego historia jest szeroko znana Polakom oraz innym narodowościom. Ale czy tak jest, czy to raczej zaklinanie rzeczywistości? Komu i jak opowiadać o Pileckim na przykładzie działań w Polsce i za granicą?
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka Witold Pilecki historia Polski

Moskiewska defilada 9 maja: co mówi o trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej?

Jak co roku 9 maja w Moskwie odbyła się wielka defilada wojskowa. W związku z tym Piotr Semka i jego goście rozmawiali o trwającej od ponad roku wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Zastanawiali się, czy i kiedy Ukraińcy ruszą z ofensywą, o której mówi się od kilku miesięcy, oraz w jakim stopniu siły rosyjskie są gotowe do jej zatrzymania, jakie jest morale i stan psychiczny społeczeństwa ukraińskiego. Rozmawiano także o zdolności Unii Europejskiej do pomocy Ukrainie oraz o tym, czy Amerykanie są gotowi na dłuższą wojnę.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Moskwa Władimir Putin Rosja Piotr Semka Trójka

Świat w obliczu Holocaustu. Desperacki gest Szmula Zygielbojma

W nocy z 11 na 12 maja 1943 roku samobójstwo popełnił Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej przy rządzie londyńskim. Był to jego protest przeciwko obojętności świata wobec prowadzonej przez Niemców zagłady Żydów. Gośćmi "Klubu Trójki" byli Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, i doktor Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Dmitrowicz Holokaust

Po koronacji Karola III. Co to wydarzenie mówi nam o współczesnej Wielkiej Brytanii?

– To niezwykły czas. Oglądaliśmy piękne obrazy koronacji, wydarzenia historycznego zarówno państwowego, jak i religijnego, ale także w pewnej mierze teatralnego. To ogromne święto Brytyjczyków, święto państwowe, ale to coś głębszego. W czasie uroczystości mogliśmy zauważyć, jak nieprzypadkowo sfera sacrum mieszała się ze sferą profanum. To jest coś, co można nazwać metafizyką państwa, pokazanie, że cele państwa wykraczają poza życie jednostki czy pokolenia – mówił dr Arkady Rzegocki, szef Służby Zagranicznej, były ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Karol III monarchia Trójka Adam Dąbrowski Paweł Zieliński Arkady Rzegocki

Fakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

Dlaczego to właśnie technologia 5G wywołała tak wielką falę dezinformacji i potok fake newsów? A może te zjawiska dotyczyły również poprzednich generacji telefonii komórkowej? Dlaczego protestujemy przeciwko masztom, choć tak chętnie z nich korzystamy? Jakie mity na ten temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Tomański technologia sieć 5G

Polska nauka i edukacja: jakie wyzwania przed nią stoją?

Podczas zeszłotygodniowego wystąpienia w Sejmie RP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o tym, w jaki sposób samorządy finansują różnego rodzaju projekty, odchodząc czasem od finansowania kadry naukowej. W "Klubie Trójki" goście Rafała Tomańskiego rozmawiali, w jakim kierunku nauka może iść, jakie wyzwania przed nią stawia rzeczywistość i jakie są modele jej finansowania na zachodzie i na wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo edukacja Przemysław Czarnek Rafał Tomański Trójka

Polsko-ukraińskie stosunki w kontekście wizyty prezydenta Zełenskiego w Warszawie

Jak wyglądają relacje między Polską a Ukrainą? Jak problemy wymagają załatwienia w obecnej sytuacji i w przyszłości? Jakie znaczenie ma podpisanie traktatu o relacjach między oboma krajami, tych historycznych i tych gospodarczych? Jakiego wsparcia militarnego udzielamy naszym sąsiadom w wojnie z Rosją oraz jak będzie wyglądał udział Polski w powojennej odbudowie Ukrainy? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w Klubie Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka Ukraina Wołodymyr Zełenski Ukraina Andrzej Duda Piotr Semka

Zapomniane bohaterstwo Polaków. Dlaczego tak się stało?

W czasie II wojny światowej z powodu niesienia pomocy żydowskim współobywatelom zginęło około tysiąca Polaków. Dlaczego przez tyle dziesiątków lat byli zapomniani? Dlaczego świat i Europa mówią o "polskich obozach śmierci", a milczą o cichym bohaterstwie? Zdaniem prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, wpłynęła na to przede wszystkim sytuacja polityczna i fakt, że Polska nie była wolnym krajem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Instytut Pamięci Narodowej Magdalena Gawin Instytut Pileckiego

Burzliwe dzieje Ukrainy. Lata walki o tożsamość narodową

Dlaczego duża część elit ruskich odnalazła się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów a elity ruskie, do których nawiązuje Ukraina, nie uzyskały tego statusu? Czy fenomen kozaczyzny był zjawiskiem etnicznym, czy społecznym? Jaką rolę odegrała bariera religijna między katolicyzmem a prawosławiem we wzajemnych relacjach?  - Gościem "Klubu Trójki" był profesor Bohdan Cywiński, badacz kultur politycznych Europy Środkowo- Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Semka Trójka Trójka Ukraina