Polskie Radio
Section05

KULTURA

Gotango Poznań Festival. "Chcemy, żeby Poznań stał się stolicą tanga"

- Pomysł na własny festiwal kiełkował w naszych głowach przez kilka lat. Kiedy podróżowaliśmy z zespołem Bandonegro po najróżniejszych zakątkach świata, często pojawiały się pytania o koncerty w Poznaniu. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację wydarzenia, które przybliży kulturę tangerosów i pokaże klimat rodem z Buenos Aires - mówili w Dwójce Jakub Czechowicz i Michał Główka, organizatorzy Gotango Poznań Festival.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka tango Jakub Jamrozek

Bruce Liu: gdyby muzyka nie ewoluowała, straciłaby dla mnie sens

- Wszystkim nam dzisiaj, ale i innym w przeszłości wydawało się, że gramy tak, jak Chopin. To złudzenie, bo nie żyjemy w czasach Chopina i nie jesteśmy już częścią tamtego społeczeństwa. Nie ma mowy, żebyśmy grali i myśleli tak jak on. To paradoksalnie najbardziej interesująca część, dążymy do pewnego ideału ze świadomością, że nigdy go nie osiągniemy. Ale to dążenie to życie muzyki - mówił w Dwójce Bruce Liu, kanadyjski pianista i zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu Andrzej Sułek Dwójka konkurs chopinowski koncert pianino fortepian muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

"Z punktu widzenia ziemniaka". Autor: cieszę się, że na starość znalazłem odwagę, żeby rysować

- Zawsze chciałem rysować, ale gdzieś w szkole zostało to u mnie zablokowane, bo "nie umiesz" albo "zajmij się lepiej matematyką". W którymś momencie mój syn zapytał, czy nie chodziłem do przedszkola, skoro nie umiem rysować. Gdy zapytałem, czemu o to pyta, odparł: "bo w przedszkolu uczą rysować". Zrozumiałem wtedy, że mam bardzo duże braki edukacyjne - mówił w Dwójce Filip Zawada, autor książki "Z punktu widzenia ziemniaka".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki Jakub Jamrozek Filip Zawada ziemniaki KSIĄŻKA

"Trójka pod Księżycem" – 44. urodziny pozytywnego mitu

30 sierpnia 1980 część z 21 postulatów zostaje zaakceptowana podczas rozmów z komisją rządową. Lech Wałęsa nie godzi się na kompromis. MKS żąda uwolnienia więźniów politycznych. 700 zakładów, ponad 700 tys. pracowników strajkuje. Dzień później w ich imieniu MKS podpisuje z komisją rządową dokument końcowy porozumień. Strajk zostaje zakończony.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Stocznia Gdańska strajki sierpniowe 1989 Scena Teatralna Trójki Mirosław Wlekły Katarzyna Szyngiera Marcin Napiórkowski Bogdan Borusewicz Waldemar Modestowicz Jacek Kuroń Piotr Moss Studio im. Agnieszki Osieckiej Isaac Bashevis Singer Marta Rebzda Dorota Masłowska Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Młodzieńcza miłość wieszcza, czyli "Niepewność. Zakochany Mickiewicz"

Któż nie zna poezji Adama Mickiewicza? Wszak od podstawówki jesteśmy nią karmieni, gdyż – trawestując innego wielkiego pisarza – "Mickiewicz wielkim poetą był...". Zanim jednak jego twórczość sprawiła, że obwołano go wieszczem narodowym i wyniesiono na piedestał, był młodzieńcem pełnym emocji, a na dodatek kochliwym. O tym wczesnym etapie jego życia opowiada film "Niepewność. Zakochany Mickiewicz" Waldemara Szarka, o którym Ryszard Jaźwiński rozmawiał w swojej audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Nikodem Rozbicki Aleksandra Piotrowska FILM kinematografia Adam Mickiewicz Maryla Wereszczakówna premiera Łukasz Palkowski

Krok do poezji. Z pamiętnika Kazimierza Wierzyńskiego

- Tuwim mieszkał przy ul. Królewskiej. Rozmowa potoczyła się jak strzał z pistoletu. Recytowaliśmy sobie wiersze, jeden po drugim. Przed 20.00 poszliśmy do "Picadora". Tuwim wyjął notatnik i odczytał moją strofę. Ledwo się opamiętałem, wepchnięto mnie na estradę. Przeczytałem oczywiście "Szumi w mej głowie". W ten sposób stałem się pikadorczykiem - mówił Kazimierz Wierzyński w jednym z wywiadów. W 130. rocznicę urodzin poety sięgnęliśmy po jego archiwalne wspomnienia.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński Rok Kazimierza Wierzyńskiego wspomnienie RWE Radio Wolna Europa Dorota Gacek Skamandryci Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka literatura

Sławomir Jaskułke: "Royal Symphonic Jazz Suite" to moje największe osiągnięcie

"Royal Symphonic Jazz Suite" to kompozycja Sławomira Jaskułke. Muzyk zapowiada, że "ten utwór ma być wędrowną opowieścią zapisaną w nutach". Całość tworzy sześć rozbudowanych i wewnętrznie zróżnicowanych części. Ta wielowątkowość jest cechą warsztatu kompozytora − słychać tu także inspiracje muzyką XX wieku, pobrzmiewają echa Bartóka, Prokofiewa, Debussy'ego i Ravela. O tym wszystkim w "Poranku Dwójki" opowiedział sam Sławomir Jaskułke.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Sławek Jaskułke Jazz Roch Siciński MUZYKA jubileusz koncert

Marek Pędziwiatr i jego klawisze na nowej płycie zespołu Jaubi

- To bardzo rozległa historia. Zaczęła się w 2019 roku, gdy zostałem wysłany do Lahaur w Pakistanie, żeby nagrać ich debiutancką płytę. Potem całe EABS, czyli moja formacja, spotkało się z Jaubi w studio w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Tydzień później poleciałem sam do Londynu nagrywać płytę "A sound heart" z Jaubi i londyńskimi muzykami - mówił w Dwójce Marek Pędziwiatr, pianista jazzowy grający także na syntezatorach.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pędziwiatr EABS Andrzej Zieliński Jazz Dwójka płyta MUZYKA Jaubi

"Ja jestem kamerą! Kamera to ja!". V edycja Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka

W urokliwych plenerach Serocka, Nieporętu i Wieliszewa od 30 sierpnia do 1 września odbędzie się V edycja Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka pod hasłem "Ja jestem kamerą! Kamera to ja!". - Tegoroczne wydarzenie będzie takie trochę w oparach absurdu - powiedziała w audycji "Magazyn bardzo filmowy" dyrektorka programowa festiwalu, Ajka Tarasow.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk FILM kino Andrzej Kondratiuk Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka

Po co nam poprawność językowa, kto ustala jej zasady i ich pilnuje?

W dzieciństwie często słyszymy od rodziców: "tak się nie mówi", i tu pada poprawna wersja danego słowa. Jako dorośli czasami wciąż nie wiemy, jak poprawnie odmienić jakieś słowo, jakiego wyrażenia użyć. Ale czym jest ta poprawność językowa, kto o niej decyduje? I na czym właściwie polega?
Zobacz więcej na temat:  słowotwórstwo Rada Języka Polskiego poprawność językowa poprawna polszczyzna Adam Mickiewicz Bolesław Prus Henryk Sienkiewicz język polski Trójka Mateusz Adamczyk

Tomasz Włosok: Jerzy Kulej to jest rola, którą sobie wymarzyłem

Premiera filmu Xawerego Żuławskiego "Kulej. Dwie strony medalu" planowana jest na 11 października. Jednak już odbył się specjalny pokaz w Paryżu w czasie olimpiady, produkcję zobaczą również widzowie 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ryszard Jaźwiński rozmawiał o nim z odtwórcą tytułowej roli Tomaszem Włosokiem.
Zobacz więcej na temat:  FILM kinematografia Xawery Żuławski Tomasz Włosok jerzy kulej Tomasz Kot Andrzej Chyra Ryszard Jaźwiński Trójka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024

Berthe Morisot i tajemnica obrączki

Czy młoda malarka miała romans ze swoim nauczycielem, dojrzałym malarzem w średnim wieku? W Paryżu końca XIX wieku nie byłoby to żadną sensacją. No, chyba że chodziłoby o Édouarda Maneta i jego uczennicę Berthe Morisot. Twórca "Śniadania na trawie" i "Olimpii", które wywołały ogromny skandal, nie miał najlepszej opinii, ale czy tym razem skończyło się na błahej miłostce?
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Edouard Manet zagadka tajemnica Jarosław Jaworski Trójka

Wakacyjna lektura w Trójce. Anna Kańtoch – "Wiosna zaginionych"

"Był rok 1963. Beatlesi wydali swoją pierwszą płytę, ale my w Polsce (…) słuchaliśmy wtedy jazzu, Czerwono-Czarnych, czasem nieco starszych (…). Za dwa miesiące miałam zacząć klasę maturalną, mój brat właśnie skończył studia". Tak zaczyna się nowa wakacyjna lektura w Trójce – wciągający kryminał Anny Kańtoch "Wiosna zaginionych". Na antenie Trójki Maria Seweryn przeczytała 28 odcinków tej książki. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA proza kryminał Anna Kańtoch Maria Seweryn Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Nowe władze PISF. Karolina Rozwód: podejmujemy decyzje w dialogu ze środowiskiem

Na początku lipca Karolina Rozwód została wytypowana na nową dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na antenie Programu 2 Polskiego Radia nowa szefowa tej instytucji zdradziła jakimi kryteriami będzie kierował się instytut za jej rządów. Uchyliła również kulisy m.in. typowania polskiego kandydata do Oscara.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Polski Instytut Sztuki Filmowej kino Karolina Rozwód Marcin Pesta