Polskie Radio
Section05

Młoda Polska

Bolesław Leśmian. "Trudno przyporządkować go do jednej epoki poetyckiej"

Znany jako autor niezwykłych erotyków. Wykreował współczesny język miłosny polskiej poezji. Na potrzeby wierszy stworzył wiele neologizmów, które określa się mianem leśmianizmów. Przez współczesnych był zupełnie niedoceniany. Mija 86 lat od śmierci Bolesława Leśmiana.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura poezja Dwudziestolecie międzywojenne Bolesław Leśmian II Rzeczpospolita II RP

Stanisława Przybyszewska i Aniela Pająkówna - bohaterki biografii córki i matki

- Mając w planie napisanie biografii Stanisławy Przybyszewskiej odnalazłam nigdy niepublikowane listy Anieli Pająkówny. One bardzo mnie zaciekawiły, chciałam również pokazać tę postać. Właściwie jest to biografia dwóch kobiet, matki i córki, konfrontuję te dwie postawy dorastania do sztuki i własnych wyborów artystycznych - mówiła w Dwójce Anna Kaszuba-Dębska.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek literatura Dwójka Stanisław Przybyszewski

Wścibski Reymont, katastrofa i malarska fantazja. "Chłopi" wczoraj i dziś

"Chłopi" - epopeja życia chłopskiego, jedna z najsławniejszych na świecie polskich książek, w której autor połączył antropologiczną rzetelność z uniwersalnym tematem konfliktu między jednostką a społecznością - wiele zawdzięczają sile plastycznej wyobraźni i sugestywnego języka Władysława Reymonta. Można rzec, że autor niemal skomponował gotowe kadry filmowe. I wielu twórców kina nie mogło oprzeć się tej wizji.
Zobacz więcej na temat:  chłopi Władysław Reymont historia Polski literatura książki KSIĄŻKA ludowość folklor wieś

Stanisław Brzozowski – gruźlik, socjalista i domniemany zdrajca Polski

30 kwietnia 1911 roku we Florencji zmarł Stanisław Brzozowski – filozof i  jeden z czołowych literatów Młodej Polski. Mimo iż jego życie było krótkie i w dużej mierze obciążone chorobą, to pisarzowi udało się zostawić po sobie pokaźny dorobek literacki. Do najważniejszych dzieł artysty należą powieść "Płomienie", studium "Legenda Młodej Polski" i "Pamiętnik", który ujawnia czytelnikom, jak wyglądał ostatni rok życia Brzozowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Brzozowski literatura KSIĄŻKA Stefan Żeromski socjalizm

Wytwórnia narkotyku? "Niebezpieczni dżentelmeni" i prawda o Zakopanem

Akcja "Niebezpiecznych dżentelmenów" rozgrywa się w 1914 roku w Zakopanem. W tamtej epoce miejscowość ta była uzdrowiskiem, oazą wolności, "duchową ojczyzną Polski", plenerowym salonem literackim, a także fabryką tajemniczej substancji - "zakopianiny".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Tytus Chałubiński Stanisław Staszic Tatry Podhale historia Polski HISTORIA góry niepodległość Niepodległa Stanisław Ignacy Witkiewicz Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Józef Piłsudski Stefan Żeromski

"Folkowe przystanki". Barbara Gortat: ich pojawienie się to znak czasu

- Geneza pomysłu wywodzi się z mojego związku ze wsią. Wychowałam się na niej. Potem, w kolejnym rozdziale życia, który nazwałabym "Miasto", dotknęłam sztuki. I "Folkowe przystanki" są wypadkową tych dwóch ścieżek - mówiła w Dwójce pomysłodawczyni projektu Barbara Gortat z Fundacji "Tu brzoza".
Zobacz więcej na temat:  folklor podróże podróże po Polsce łódzkie malarstwo Stanisław Wyspiański Jacek Malczewski Józef Chełmoński KULTURA Dwójka