Polskie Radio
Section05

muzeum

Bezcenne zabytki ze skupu złomu

Dwa żelazne topory oraz grot włóczni, prawdopodobnie ze średniowiecza, zostały odnalezione przez mieszkańca gminy Janowiec. Właściciel Prywatnego Muzeum Historii Ziem i Walk Nadwiślańskich w Wojszynie znalazł je, poszukując eksponatów w skupie złomu. Zabytki pochodzą prawdopodobnie ze zbiorów kolekcjonera, który zmarł, a jego kolekcja uległa rozproszeniu. Ostatnio coraz częściej obserwujemy podobne przypadki. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Karolina Rożej historia Polski broń kolekcjonowanie prehistoria

"Foto z misiem" na jubileusz białego misia z Podhala

Zakopiański miś - symbol Podhala, ulubieniec turystów, bohater milionów zdjęć. Miś nie ocenia, kocha każdego. Fotografowali się z nim biedni i bogaci, mali i wielcy, starzy i młodzi. Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zaprezentowana została książka "Foto z misiem", której autorkami są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Miś Zakopane literatura Podhale KSIĄŻKA fotografia góry turystyka wakacje pamiątki

Antoni Patek - zegarmistrz królów, filantrop, powstaniec listopadowy

Światowej sławy imperium zegarków Patek Philippe zostało stworzone w Genewie przez Polaka Antoniego Patka, emigranta, którego życiorys rozpoczął się na Lubelszczyźnie. Kariera jednej z najsłynniejszych szwajcarskich manufaktur miała swój początek w latach 40. XIX wieku, a dewizą firmy jest "piękno, precyzja, niezawodność". Najdroższy zegarek Patka z lat 30. XX wieku na aukcji w 2014 roku osiągnął cenę 24 milionów dolarów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST zegarek zegarmistrz Szwajcaria Genewa historia Polski emigracja przedsiębiorstwo

60 lat zakładu fotograficznego zebranych w wystawę

- Pani Osiecka zaczęła swoją drogę zawodową pod koniec lat 50. XX wieku. W 1962 roku otrzymała tytuł czeladnika, ponieważ kształciła się w tradycyjnym systemie, w którym miała swoją mistrzynię, która przekazywała jej wiedzę. Po zdobyciu tytułu czeladnika mogła bronić tytułu mistrza - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Antonina Gugała, kuratorka wystawy "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne" w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Jakub Kukla Warszawa Dwójka wystawa KULTURA

75 lat temu powstało Muzeum Auschwitz. Prezydent Duda: naszą powinnością jest strzec pamięci i prawdy

"Państwo polskie dokłada wszelkich starań, aby zachować dla przyszłych generacji to, co udało się ocalić z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Tę misję pełni Muzeum Auschwitz" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 75-lecia powstania placówki. Jak podkreślił, powinnością Polaków jest "strzec prawdy i pamięci o losie milionów bezbronnych ofiar" zamordowanych w niemieckim obozie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Auschwitz Holokaust premier Mateusz Morawiecki

Muzeum Azji i Pacyfiku otwiera swoje skrzynie skarbów na wystawie "Podróże na wschód”

Nowa wystawa stała "Podróże na wschód" to zwieńczenie niemal 50-letniej działalności Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. Odwiedzający będą mieli szansę zapoznać się na niej z niepowtarzalnymi w skali polskiej obiektami, które obrazują bogactwo i różnorodność rozmaitych kultur Azji.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Azja Kuba Borysiak wystawa

POLSKIE RADIO 24 Muzeum Ofiar Komunizmu. Szef PFN: to pierwsze tego typu miejsce w Stanach Zjednoczonych

- Muzeum Ofiar Komunizmu zostało stworzone przez wiele rządów. Między innymi przez Węgry, przedstawicieli Estonii, Łotwy, Litwy i oczywiście Polską Fundację Narodową, jako reprezentanta Polski. Warto wspomnieć, że mieliśmy największy wkład finansowy oraz ten merytoryczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Ameryka Waszyngton historia Polski Marcin Zarzecki