Polskie Radio
Section05

muzeum

Perła architektury i wizytówka Białegostoku – Pałac Branickich

Wizytówka Białegostoku i jeden z najpiękniejszych budynków w Polsce – Pałac Branickich przyciąga turystów i oferuje moc atrakcji dla zwiedzających. Na dziedzińcu wyjątkowego obiektu w piątkowe przedpołudnie zobaczyć można także studio plenerowe Trójki. Wizyta Polskiego Radia na Podlasiu, to również doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o historii miejsca oraz poznać dzieje rodu założycieli. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Białystok Podlasie Paweł Turski farmacja turystyka podróże Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan

Łukasiewicz, Trzecieski, Klobassa-Zrencki. Tak rodził się polski przemysł naftowy

150 lat temu, w 1872 roku, w Bóbrce Ignacy Łukasiewicz ufundował i ustawił kamienny obelisk na pamiątkę założenia tu kopalni ropy naftowej w 1854 r. Obecnie w miejscowości tej znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego jego imienia, a kopalnia ropy jest najstarszą działającą na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Łukasiewicz ropa naftowa Rzeszowszczyzna historia Polski zabytki przemysł

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Karasiński: mamy w zbiorach kilkanaście tysięcy pamiątek

- Nasze zbiory to kilka zespołów pamiątek, ale nasze Muzeum ma uzupełniać wiedzę o powstaniu, absolutnie nie jest konkurencją dla tego głównego Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie nazizm historia Polski II wojna światowa

Plakaty z XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium na Stadionie Śląskim w Chorzowie

W tym roku mija dokładnie pół wieku od XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Świat zapamiętał je m.in. z powodu tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego, Polacy – dzięki znakomitej postawie naszych sportowców. Ale były to także igrzyska niezwykłe pod względem wizualnym. I właśnie temu ostatniemu aspektowi poświęcona jest wystawa "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego", otwarta na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa plakat igrzyska olimpijskie Tomasz Miara Trójka

Od Izby Pamięci Kuklińskiego do Muzeum Zimnej Wojny

Syn piosenkarki Haliny Frąckowiak kontynuuje misję swojego zmarłego ojca - Józefa Szaniawskiego. Mowa o prowadzeniu Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego, której inicjatorem był profesor Szaniawski, i która powstała przy wsparciu ówczesnego prezydenta miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W związku z pośmiertną nominacją pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na stopień generalski w 2016 roku - muzeum dokonało stosownej zmiany w swojej nazwie. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kukliński Józef Szaniawski Halina Frąckowiak historia Polski Joanna Ficińska

Naukowcy z UW opracowali nową metodę przywracania barw starym obrazom

Chemicy z UW we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Specjalny organożel pozwala w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar SZTUKA zabytki dzieła sztuki restauracja KULTURA NAUKA chemia Uniwersytet Warszawski

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA